Jak urządzić jednopokojowe mieszkanie, aby zaoszczędzić miejsce?

Funkcjonalne mieszkanie

18.10.2021

Nie tylko studenci i stażyści często muszą zadowolić się jednopokojowym mieszkaniem ze względu na koszty. Dotyczy to także wielu osób samotnych, samotnych rodziców i młodych par – takie osoby, zwłaszcza żyjące w dużych miastach, czasami mają napiętą sytuację życiową i muszą zadowolić się życiem w niewielkim, jednopokojowym mieszkaniu. Urządzanie własnego domu staje się wtedy nie lada wyzwaniem, bo często trzeba w nim pomieścić nawet cztery pokoje: salon i sypialnię, a także w razie potrzeby gabinet i pokój dziecięcy. To, co brzmi prawie niemożliwe, jest wykonalne dzięki sprytnym pomysłom i dobrze zaplanowanemu podejściu. Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak urządzić jednopokojowe mieszkanie w sposób oszczędzający przestrzeń, a jednocześnie funkcjonalny i przytulny – tak, aby pokój nie wydawał się przepełniony lub zbyt surowy.

Użyj wysokości pomieszczenia jako miejsca do przechowywania

Jeśli musisz pomieścić kilka stref mieszkalnych w jednym pokoju, zdecydowanie powinieneś w pełni wykorzystać przestrzeń. W szczególności podczas urządzania często zapomina się o wysokości pomieszczenia, przez co traci się dużo cennej przestrzeni. Jednym ze sposobów jest zamontowanie półek – od podłogi do sufitu . Nie należy zaśmiecać ich w widoczny sposób różnymi rzeczami, ale raczej pracować z atrakcyjnymi wizualnie koszami, w których można wszystko schludnie schować. W ten sposób tworzysz spójny obraz.
Jeśli wysokość pomieszczenia jest wystarczająca, wskazane jest ustawienie łóżka na antresoli , szczególnie w mieszkaniach jednopokojowych. Z takiego rozwiązania wynika wiele korzyści: Twoje miejsce do spania nie zajmuje dużo miejsca, a część pod spodem możesz wykorzystać jako miejsce do siedzenia, miejsce do zabawy dla dziecka lub miejsce pracy.

Optycznie oddziel od siebie strefy mieszkalne

Jak urządzić jednopokojowe mieszkanie? Dobrą wskazówką w mieszkaniach jednopokojowych jest optyczne oddzielenie części sypialnej i dziennej. Można to zrobić poprzez stworzenie przegrody w postaci wolnostojącej półki. Może być używana jako przegroda i ma tę dodatkową zaletę, że oferuje wszelkiego rodzaju miejsce do przechowywania przyborów kuchennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu część sypialna będzie odgrodzona od strefy dziennej i niezapowiedziani goście nie będą od razu oglądali niepościelonego łóżka. Alternatywną opcją jest użycie parawanu jako przegrody pokoju. Jest to rozwiązanie oszczędzające miejsce, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach.

Meble – mniej znaczy więcej

W mieszkaniu jednopokojowym kilka stref mieszkalnych musi być połączonych w jednym pokoju, ale nie należy wyposażać pokoju w nadmierne meble. Nadmiar mebli lub zbyt duże meble sprawią, że pokój będzie wyglądał na zagracony. Dlatego lepiej postawić na kilka, ale wielofunkcyjnych mebli. Możesz na przykład użyć zajmującego niewiele miejsca rozsuwanego stołu do jadalni lub miejsca pracy lub zdecydować się na składane łóżko, które możesz po prostu złożyć w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest składany stolik: jest mocowany do ściany i używany tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebny. W przeciwnym razie można go złożyć, aby zaoszczędzić miejsce. Stolik uzupełnij funkcjonalnymi krzesłami, które również mogą zostać złożone, gdy nie są używane. Są też piękne drewniane stołki, które spełniają kilka funkcji w Twoim domu: służą jako siedzisko, jako miejsce do przechowywania i jako stopień do wyższych półek. Praktyczne są sofy, które można rozłożyć. Masz więc dla siebie wygodne meble tapicerowane i mimo ograniczonej przestrzeni możesz w razie potrzeby zaoferować swoim gościom miejsce do spania.

Dużo światła sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe

W przypadku małych mieszkań generalnie obowiązuje zasada: im więcej światła, tym lepiej. Jasna kolorystyka natychmiast sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na jasne – najlepiej kremowe lub białe – ściany. Aby dodać koloru do swojego domu, możesz kupić dywany, dekoracje i meble w odważniejszych kolorach. W ten sposób ustawiasz ukierunkowane kontrasty. Warto też zaplanować kilka źródeł światła w pomieszczeniu. Pojedyncza lampa sufitowa to za mało. Zamiast tego należy również oświetlić różne obszary mieszkalne, a także pracować światłem pośrednim, aby stworzyć więcej przytulności.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów