Dobre wnętrza

10 sprawdzonych sposobów jak skutecznie obniżyć temperaturę w mieszkaniu bez klimatyzacji

Funkcjonalne mieszkanie

10 sprawdzonych sposobów jak skutecznie obniżyć temperaturę w mieszkaniu bez klimatyzacji

13.06.2022

Upalne dni są często bardzo ciężkie, nawet we wnętrzu. Mimo, że nie wychodzisz na zewnątrz to możesz odczuć jak wysoka temperatura jest na dworze. Wiele osób kupuje klimatyzatory, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jednak, co kiedy nie masz takiego sprzętu, lub po prostu nie chcesz wydawać na niego dużej kwoty pieniężnej? W tym artykule przedstawimy Ci 10 sprawdzonych sposobów na to, jak skutecznie obniżyć temperaturę w mieszkaniu bez klimatyzacji!

1. Regularne wietrzenie

Aby obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu najlepiej jest otworzyć okna. Aby to zrobić dobrze, najlepiej otworzyć okna na przestrzał, dzięki temu powietrze ochładza całe mieszkanie. Jednak, należy pamiętać, że okna należy otwierać o odpowiednich godzinach. 

Jeśli na dworze jest upalnie, to nie należy wietrzyć mieszkania w godzinach porannych, i popołudniowych. Jeśli to zrobisz, to wpuścisz tylko gorące powietrze do środka, przez co temperatura zamiast się obniżyć, wzrośnie. Dlatego najlepiej wietrzyć mieszkanie w godzinach wieczornych. Wtedy na stworze jest już dużo chłodniej i dlatego do mieszkania wpadnie przyjemnie powietrze. 

2. Grube zasłony w oknach

Kolejnym prostym sposobem jest zakupienie zasłon. Grube zasłony nie będą wpuszczać światła do pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze nie będzie się nagrzewać i pozostanie w optymalnej temperaturze. Takie zasłony kupisz w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jest to prosty sposób na to, aby zapewnić sobie komfort i niższą temperaturę w mieszkaniu. 

3. Wentylator

Jeśli nie klimatyzator, to może warto postawić na wentylator? Wentylatory są stosunkowo nie drogie, a naprawdę dobrze wykonują swoją pracę. W upalny dzień warto włączyć go w pomieszczeniu. Na pewno poczujesz, że pomieszczenie stanie się trochę chłodniejsze. Takie urządzenie także znajdziesz w wielu sklepach. Na pewno będzie idealnym sposobem na obniżenie temperatury.

Najlepiej zaopatrzyć się w dwa duże wentylatory, ponieważ wtedy będziesz mieć większą pewność, że mieszkanie zostanie dobrze schłodzone. Pierwszy wentylator najlepiej ustawić w oknie, a drugi w drzwiach. Przez ruch powietrza w kilka minut pomieszczenie będzie dobrze schłodzone, a ty będziesz mógł przyjemnie spędzić czas we wnętrzu. 

4. Jeśli nie zasłony, to może rolety wewnętrzne?

Jeśli nie chcesz kupować zasłon, to może pomyśl o roletach wewnętrznych. Schłodzą one mieszkanie i nie przepuszczają światła słonecznego do pomieszczenia. Aby zapewnić dobrą ochronę, to najlepiej wybrać rolety, które posiadają dwie warstwy. Dzięki temu mniej słońca przedostanie się do wewnątrz. 

Jednak, aby najlepiej chronić się przed gorącem, dobrym rozwiązaniem jest wybranie rolet termoizolacyjnych z gumową powłoką. Jest to najskuteczniejsza forma zabezpieczenia przed słonecznymi promieniami. Dodatkowo utrzymują optymalną temperaturę w pomieszczeniu. 

5. Rolety zewnętrzne

Zamiast rolet wewnętrznych możesz wyposażyć swoje mieszkanie w rolety zewnętrzne. Jest to nowoczesna forma. Roletami można sterować za pomocą specjalnego pilota. Bez wychodzenia z domu możesz zasunąć rolety, aby światło słoneczne nie przedzierało się do wnętrza. Jest to doskonała bariera. Takie rozwiązanie warto wykorzystać nie tylko na zwykłe okna, ale przede wszystkim na okno balkonowe. 

6. Nawilżacze powietrza 

Czy nawilżaczem powietrza można schłodzić mieszkanie? Tak. Takie rozwiązanie nie tylko wpłynie pozytywnie na odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, ale także na klimat. Nawilżone powietrze wpływa pozytywnie na lepszy sen. Można nawet w taki sposób zniwelować chrapanie. 

7. Rośliny we wnętrzu 

Wykorzystując rośliny w mieszkaniu w jego wnętrzu będzie dużo lepszy mikroklimat. Co więcej, wpłyną one pozytywnie na neutralizację zanieczyszczeń, wilgotność powietrza oraz zawartość tlenu we wnętrzu. 

Aby ten sposób dobrze funkcjonował, najlepiej wybrać rośliny pnące lub zwisające. Odpowiednim wyborem będą np. bluszcze. Dzięki temu, że będa się piąć po ścianie tworzą naturalną warstwę izolacyjną. W związku z tym mieszkanie w środku będzie mniej się nagrzewać. 

Ten sposób jest nie tylko praktyczny, ale i wprowadza naturalną dekorację do pomieszczenia. Zielony kolor także poprawia samopoczucie. 

8. Unikaj nadmiernego gotowania 

Aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, szczególnie w lato unikaj nadmiernego gotowania. Podczas tego procesu wydziela się dużo ciepła, które pozostaje w mieszkaniu i podnosi temperaturę. Dlatego w okresie letnim zaplanuj takie menu, aby było łatwe i szybkie w przygotowaniu. Na obiad możesz przygotować np. chłodnik, a na deser podać uwielbiane przez wszystkich lody. 

9. Folia okienna przeciwsłoneczna

Na rynku znajdują się także folie okienne przeciwsłoneczne, które można nakleić na szybę. Można montować je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jednak, aby uzyskać lepszą skuteczność najlepiej taką folię założyć od strony zewnętrznej. Dlaczego? Dzięki temu promienie słoneczne będą lepiej się odbijały i będą lepiej chroniły mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem. 
Takie folie różnią się stopniem przeźroczystości. Im większa przezroczystość folii, tym folia jest lepsza. Niestety za tym idzie także jej większa cena. Przy tym rozwiązaniu należy się zastanowić na tym, czy ten właśnie sposób będzie najlepszy.

10. Mrożona glazura 

Jeśli chcesz skorzystać z niekonwencjonalnego sposobu, to możesz wykorzystać do ochłodzenia mieszkania mrożoną glazurę. Co to tak naprawdę jest? Prosto mówiąc, jest to mrożenie płytek. 

Jeśli masz kawałki płytek po remoncie, które Ci zostały to należy je wsadzić do zamrażalnika. Najlepiej pozostawić je na całą noc. Kiedy już dobrze się zmrożą można ustawić je w różnych miejscach w pomieszczeniu. 

Dzięki temu będą wydzielać przyjemny chłód nawet przez kilka godzin. W ten prosty sposób można ochłodzić pomieszczenie bez zakupu klimatyzatora. Pomysł może wydawać Ci się dziwny, ale jest naprawdę skuteczny. 

Jak widzisz, bez klimatyzatora także możesz sobie poradzić i jest na to wiele sposobów. Który z nich wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Dzięki nim na pewno poradzisz sobie w upalne dni i schodzisz mieszkanie, na tyle, aby swobodnie i komfortowo w nim przebywać. 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów