Spalinowe urządzenia do pielęgnacji ogrodu. Które najbardziej się przydadzą?

Ogród i taras

Spalinowe urządzenia do pielęgnacji ogrodu. Które najbardziej się przydadzą?

28.04.2022

Zadbany ogród jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej efektownych dekoracji, na jaką możemy zdecydować się przed domem. Osiągnięcie takiego efektu nie jest jednak wcale łatwe. Wymaga sporego nakładu regularnej pracy – inaczej utrzymanie dobrego wyglądu trawnika, kwiatów czy innych roślin okaże się niemożliwe.

Ogrodu nie da się też pielęgnować bez odpowiednich narzędzi. Z pewnością przyda się coś więcej niż tylko klasyczna kosiarka. Przy wybieraniu maszyn do ogrodu warto zwrócić uwagę na ich sposób zasilania. Jeżeli interesują nas najmocniejsze narzędzia, które sprawdzą się nawet w trudnych sytuacjach, warto postawić na spalinowe urządzenia ogrodowe. Które najbardziej przydadzą się w przydomowych pracach?

Kosiarka spalinowa i jej zalety

Dużą zaletą urządzeń spalinowych jest ich niezależność od źródeł zasilania. Wystarczy zapas paliwa i nie trzeba się martwić, że nie uda się dokończyć koszenia. W przypadku kosiarki spalinowej brak kabla zasilającego jest też dużym ułatwieniem w prowadzeniu urządzenia, którym można łatwo sterować. To także bezpieczniejsza opcja – nie ma ryzyko przecięcia kabla w czasie pracy, co może skończyć się tragicznie.

Kosiarki spalinowe świetnie nadają się zatem do koszenia dużych powierzchni. Zazwyczaj są większe i bardziej wytrzymałe od urządzeń elektrycznych. Dużym ułatwieniem jest możliwość zakupu kosiarek spalinowych z napędem. W tym przypadku nie będziemy trudzić się popychaniem ciężkiej maszyny.

Kosiarki spalinowe są więc wygodniejsze i mocniejsze od swoich konkurentek. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto także zwrócić uwagę na sposób koszenia trawy. Pod tym kątem można zdecydować się na kosiarkę bębnową lub rotacyjną.

Spalinowe urządzenia do trawnika

Do pielęgnacji trawnika warto jednak zaangażować również inne spalinowe urządzenia. Będą przydatne szczególnie o określonych porach roku. W ogrodzie często przydaje się glebogryzarka. Pomoże przygotować działkę do wysiewu trawnika, kwiatów czy warzyw. Spalinowa glebogryzarka pomoże efektywnie przekopać ziemię, oszczędzając cenny czas i pieniądze.

Kilka razy w roku na trawniku przyda się także spalinowy wertykulator oraz aerator. To pierwsze urządzenie służy do nacinania darni specjalnymi nożami. Dzięki temu łatwiej usunąć chwasty i pobudzić trawę do wzrostu. Wiosną przydaje się też aerator, który z kolei nakłuwa darń na kilka centymetrów. Takie otwory ułatwiają trawie przyswajanie składników odżywczych.

Z obu tych urządzeń najwygodniej korzystać przy zasilaniu spalinowym. Na rynku łatwo znajdziemy maszyny 2 w 1, w których przy jednym napędzie noże można wymieniać na wałek z kolcami.

Kosy spalinowe do ogrodu

Jednym z najczęściej wybieranych urządzeń zasilanych paliwem są kosy spalinowe. Ich przewaga nad podkaszarkami elektrycznymi jest szczególnie widoczna. Tego typu urządzenia służą bowiem zwykle do pracy w trudno dostępnych miejscach, gdzie podkaszarki z kablem nie będą w stanie dotrzeć.

Do tego kosami spalinowymi często wycina się krzaki i duże chwasty. Do tego potrzebna jest duża moc, którą gwarantuje silnik spalinowy. Elektryczny napęd często nie byłby sobie w stanie poradzić z takim zadaniem.

Spalinowe urządzenia tego typu dają także możliwość wyboru głowicy tnącej. Można zdecydować się na przykład na tarcze tnące czy też specjalne noże, którymi łatwiej wyciąć zdrewniałe pędy. Maszyny zasilane prądem to jedynie podkaszarki żyłkowe. Oczywiście tego typu głowice również są dostępne przy kosach spalinowych.

Spalinowe urządzenia do pielęgnacji drzew i krzewów

Jednym z najważniejszych urządzeń spalinowych do pielęgnacji drzew są z kolei pilarki. Urządzenia elektryczne i akumulatorowe dysponują zdecydowanie mniejszą mocą, te z kablem często trudno doprowadzić na drzewo. Wycinanie konarów, przecinanie gałęzi – do tego wszystkiego angażuje się przede wszystkim piły spalinowe. Przydają się także w pracach konstrukcyjnych w ogrodzie, gdy budujemy pergolę czy stawiamy drewniany taras. Pozwolą na dokładne i szybkie docinanie kawałków drewna.

Do przycinania drzew i krzewów mogą posłużyć także nożyce spalinowe. Pozwalają na skuteczne modelowanie gałęzi i liści, a także przycinianie żywopłotu. Przy jesiennych pracach sprzątających niezastąpione są z kolei spalinowe dmuchawy do liści. Taki silnik przydaje się zwłaszcza tam, gdzie chcemy oczyścić z liści duże przestrzenie.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów