Meble ogrodowe – jak je zabezpieczyć na zimę?

Ogród i taras

28.11.2018

Jeśli odpowiednio zadbamy o ogród, odwdzięczy się niesamowitym wyglądem. Szczególnie na wiosnę i w lecie, kiedy wszystko rozkwita i rozjaśnia się wieloma kolorami. Jednak kiedy tylko pojawia się jesień, chronimy rośliny przed nadchodzącymi mrozami. Często zapominamy wtedy o ogrodowych meblach, które pod wpływem niskiej temperatury i ciągłej wilgoci również mogą ulec znacznym zniszczeniom. Tak jak zabezpieczamy rośliny, powinniśmy także zadbać o sprzęty, aby móc cieszyć się nimi w kolejnym sezonie. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Meble drewniane

Pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy kiedy myślimy o ochronie drewnianych mebli przed zimą, jest schowanie ich w bezpieczne miejsce. Najlepiej jeśli będzie to pomieszczenie wolne od wilgoci i mrozu, które sprawiają, że drewno szarzeje i gnije. Jednak zanim schowamy nasze meble, powinniśmy je odpowiednio wyczyścić i zabezpieczyć. Dobrze jest zastosować specjalistyczne impregnaty, które nie zmieniają koloru drewna, ale chronią go przed odbarwieniami, gniciem, a także uszkodzeniami mechanicznymi, od których może dojść podczas transportu mebli.

Jeśli posiadamy odpowiednio duży garaż, w którym jest sucho i dość ciepło, możemy przechować w nim opakowane w przewiewny materiał meble. Jednak w większości przypadków, w naszych garażach, ledwo mieścimy samochód, rowery i inne drobne urządzenia i sprzęty. W takich sytuacjach na pomoc przychodzą magazyny do wynajęcia. Kraków, Warszawa czy wiele innych dużych miast oferuje tego typu usługę. Przechowalnia mebli charakteryzuje się idealnymi warunkami do bezpiecznego przechowywania drewnianych mebli. We wnętrzach schowków jest sucho, niesamowicie czysto, a także panuje stała, optymalna temperatura. Każdy schowek jest strzeżony i ma do niego dostęp jedynie właściciel przechowywanych w nim rzeczy.

Meble rattanowe

Aby przygotować do schowania meble z naturalnych plecionek, nie zaleca się stosowania specjalistycznych preparatów do czyszczenia mebli, nawet tych drewnianych. Mogą one odbarwić i zniszczyć delikatne powierzchnie rattanowe. Najbezpieczniejszym sposobem jest użycie odkurzacza i lekko wilgotnej, miękkiej szmatki.

Meble z naturalnych plecionek są niezwykle delikatne, dlatego też, w zimie i jesieni, powinny być przechowywane tak jak meble drewniane. W suchym, wentylowanym miejscu, w którym panuje stała temperatura. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowalnia mebli, w której panują idealne do tego warunki.

Meble z plastiku lub stali

Meble wykonane z plastiku, aluminium lub stali i żelaza są niezwykle wytrzymałe. Dlatego też możemy spokojnie wyczyścić je bieżącą wodą i środkami czystości do tworzyw sztucznych, a następnie opakowane folią lub innym materiałem, zostawić w ogrodzie albo na tarasie na jesienno-zimowy okres. Są bowiem odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, np. deszcz czy śnieg. Warto jednak sprawdzić czy ewentualny mróz nie zaszkodzi materiałom słabszej jakości, np. plastikowi.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów