Czarny bez – uciążliwy chwast czy cenna roślina

Ogród i taras

Czarny bez – uciążliwy chwast czy cenna roślina

17.05.2022

Pomimo wielu bardzo cennych właściwości czarny bez jest rośliną rzadko spotykaną w ogrodach. Wiele osób traktuje go jako niechciany chwast, z którym walka może być bardzo uciążliwa.

Czarny bez – cenne właściwości

Infekcje pojawiają się nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, lecz również wiosną oraz latem. Nie zawsze antybiotyki mogą być dobrym rozwiązaniem, ze względu na ich skutki uboczne. Co więcej w przypadku pierwszych objawów infekcji czy też oznak przeziębienia warto sięgnąć po naturalne sposoby, które nie tylko wspomagają proces leczenia, lecz także mogą zapobiegać występowaniu infekcji. W tym celu wykorzystać można czarny bez, nazywany także dzikim czarnym bzem.

Jest to specyficzny krzew występujący na terenie całej Polski. Może on osiągać nawet 10 metrów wysokości. Właściwości lecznicze wykazują zarówno owoce, nasiona, liście, kora oraz korzenie czarnego bzu. Wykorzystywane są one szeroko w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Wynika to z bogactwa flawonoidów, soli mineralnych, garbników, ograniczonych kwasów, olejków eterycznych, a także witamin A, B1 oraz B6. Zarówno owoce jak i kwiaty czarnego bzu wykazują silne działanie przeciwgorączkowe oraz napotne. Oczyszczają drogi oddechowe, dzięki czemu sprzyjają leczeniu grypy oraz przeziębienia.

Czarny bez działa również przeciwzapalnie, przez co może być stosowany jako płukanka do chorego gardła. Jednakże sprawdza się także jako okład kojący na powieki, między innymi podczas zapalenia spojówek. Z kolei picie czarnego bzu działa moczopędnie, dlatego sok jest cennym lekarstwem podczas leczenia chorób układu moczowego. Z kolei pektyny, które zawarte są głównie w owocach wykorzystywane są podczas zaparć. Wykazują działanie przeczyszczające.

Jednocześnie charakteryzują się również działaniem przeciwbólowym, co może niwelować między innymi ból menstruacyjny. Tym samym podczas objawów miesiączki, takich jak migreny, zaparcia czy też infekcje oraz bolesne skurcze, warto sięgać po sok z czarnego bzu. Jeszcze więcej ciekawych informacji na temat właściwości czarnego bzu odnaleźć można na stronie http://poradnikogrodniczy.pl/czarny-bez.php.

Czarny bez - właściwości i zastosowanie

Uprawa czarnego bzu w ogrodzie

Czarnego bzu się nie uprawia w zasadzie, jest on traktowany jako chwast i na dodatek bardzo ciężko go wyplenić. Aby pozbyć się trwałe krzewu konieczne jest dokładne usunięcie jego korzeni. W innym przypadku krzew odrasta. Wynika to z faktu, że czarny bez jest rośliną mało wymagającą i bardzo prostą w uprawie. Tym samym bez problemu radzi sobie na każdej glebie oraz w każdych warunkach stanowiskowych.

Jest to gatunek kosmopolityczny, który z łatwością przystosowuje się do zróżnicowanych warunków glebowych i stanowiskowych. Może osiągnąć maksymalnie nawet kilka metrów wysokości, co w przypadku małych ogrodów może być sporą wadą.

Jednak czarny bez to roślina ruderalna, która od wieków towarzyszy człowiekowi i spotkać ją można w bardzo wielu miejscach. Natomiast w środowisku naturalnym uchodzi on za roślinę wskaźnikową. Wysokie walory dekoracyjne posiada w okresie kwitnienia, kiedy na krzewie pojawiają się duże kremowo-białe kwiatostany. Poza estetycznym wyglądem wydzielają one także przyjemny zapach. Jednak najcenniejsze okazuje się owoce czarnego bzu, które pojawiają się na przełomie sierpnia oraz września.

To właśnie dla drogocennych owoców niektórzy ogrodnicy decydują się na uprawę czarnego bzu w swoim ogrodzie lub na działce. Ze względu na małe wymagania glebowe, a także możliwości adaptacyjne czarny bez może rosnąć wszędzie. Preferuje jednak miejsca słoneczne oraz ciepłe, od strony południowej.

Co więcej czarny bez świetnie radzi sobie także w przestrzeni miejskiej, gdyż wykazuje wysoką odporność na zanieczyszczenia powietrza, choroby, szkodniki. Zatem niepożądany w ogrodzie krzew czarnego bzu może stać się atrakcyjnie wyglądającą rośliną, która posiada ponadto właściwości prozdrowotne.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów