Jaką rolę pełnią falowniki fotowoltaiczne?

Sprzęty domowe

Jaką rolę pełnią falowniki fotowoltaiczne?

27.06.2022

W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne stały się częstymi elementami wyposażenia dachów. Sięgają po nie właściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorstwa, jak i rolnicy. Dzięki tej technologii możliwe jest widoczne zredukowanie wydatków związanych z użytkowaniem energii elektrycznej. Fotowoltaika jest rozwiązaniem ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska. Ważną częścią całego systemu fotowoltaicznego jest falownik.

Czym jest falownik w instalacji fotowoltaicznej?

Falownik określany jest inaczej inwerterem solarnym albo przemiennikiem częstotliwości. To ważna część całej instalacji fotowoltaicznej, która odpowiada za przekształcanie energii elektrycznej wytwarzanej przez panele, a więc prądu stałego w prąd przemienny. Falowniki fotowoltaiczne mają parę ważnych zadań. Ich celem jest ochrona sfery stało-prądowej w systemie fotowoltaicznym i monitorowanie sieci.

Rodzaje inwerterów

Możemy wymienić kilka rodzajów tych urządzeń. Właściwy dobór danego falownika jest sposobem na zapewnienie sobie bezproblemowej pracy całej instalacji. Wśród rodzajów falowników rozróżniamy:

  • falowniki sieciowe (on-grid)– rozwiązanie umożliwiające przyłączenie systemu PV do licznika prądu, a więc pozwalają na dwukierunkowe przesyłanie energii elektrycznej,
  • falowniki off-grid– wykorzystywane w systemach, w których zbędna okazuje się synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią energetyczną. To rzadko wybierane urządzenia, gdyż wiążą się z dużym wydatkiem, a poza tym mogą w pełni nie zaspokoić zapotrzebowania energetycznego budynku,
  • inwertery hybrydowe– przystosowane do działania w instalacjach hybrydowych, czyli tych, które mogą współpracować z siecią, ale nie jest ona niezbędna.

Wybór inwertera zależy przede wszystkim od planowanego przez nas systemu. Musi on odpowiadać instalacji fotowoltaicznej, w jakiej ma się znaleźć. 

Jakie zadania pełnią falowniki fotowoltaiczne?

Najważniejszą funkcją falowników jest zamiana prądu stałego w możliwy do wykorzystania prąd przemienny. Panele słoneczne mogą jedynie wytwarzać prąd stały, który nie może być użytkowany przez większość sprzętów elektrycznych, gdyż wymagają one do działania prądu przemiennego. Aby dało się zamienić prąd stały (DC) w prąd przemienny (AC), niezbędne jest przeprowadzenie zmiany jego napięcia.

To jest główne zadanie inwerterów. Oprócz tego, falownik dostosowuje napięcie oraz częstotliwość prądu do parametrów występujących w sieci elektroenergetycznej w naszym kraju. Jest wtedy możliwe przekazanie do sieci wytworzonych nadwyżek prądu. Czym jeszcze zajmują się falowniki?

1. Optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznej

Celem inwerterów będących częścią instalacji fotowoltaicznych jest też optymalizacja działania całej instalacji. Falownik służy do odnalezienie punktu MPP, a więc puntu mocy maksymalnej. Pamiętajmy, że moc elektryczna jest iloczynem prądu i napięcia. W inwerterze znajdują się trackery MPP, które służą do regulacji wartości prądu oraz napięcia, w taki sposób, aby przy danym natężeniu promieniowania słonecznego, możliwe było wyprodukowanie jak najwyższego poziomu energii elektrycznej.

Fotowoltaika - na czym polega jej działanie?

2. Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej

Falowniki wykorzystywane w instalacjach pełnią też rolę monitorowania działania systemu. Zakres informacji, jakie są przesyłane przez falownik, zależą przede wszystkim od danego producenta sprzętu. Za pomocą inwerterów możemy dowiedzieć się na przykład tego, jaką w danej chwili moc produkuje instalacja fotowoltaiczna, czy tego, jakie jest natężenie oraz napięcie prądu danych trackerów MPP. Przejrzymy wykresy produkcji energii w okresach dziennych, miesięcznych czy rocznych, jak i sprawdzimy efekt ekologiczny montażu paneli słonecznych (np. redukcja CO2). 

Dowiemy się też o ewentualnych uszkodzeniach czy błędach instalacji. Możliwości sprzętu są ograniczone przez jego parametry techniczne i rozmiary wyświetlacza. Producenci proponują dedykowane oprogramowanie umożliwiające nam na wgląd w pracę instalacji, z każdego zakątka świata przez Internet. Do tego celu wystarczy, że skonfigurujemy inwerter przez bezprzewodową sieć Wi-Fi czy też kabel ethernet.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów