Funkcjonalna łazienka – jak ją urządzić? Podstawowe zasady

Łazienka

Funkcjonalna łazienka – jak ją urządzić? Podstawowe zasady

01.10.2021

Łazienka powinna być pomieszczeniem przede wszystkim urządzona w sposób praktyczny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by poza tym zadbać o jej aranżację! Urządzanie łazienki nie jest takie proste – to co ładne niekoniecznie okaże się komfortowe przy codziennym używaniu. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać aby funkcjonalna łazienka spełniała wszystkie potrzeby domowników!

Funkcjonalna łazienka – podstawy

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak ważna w łazience jest wentylacja. Dopóki ta kwestia nie zostanie dopracowana, właściwie nie ma sensu głębiej zastanawiać się nad aranżacją. Grzyb na ścianie, drobnoustroje, pleśń – na to nigdy nie ma miejsca!

Światło w łazience – bez jasnego, chłodnego oświetlenia ani rusz. Nawet mała funkcjonalna łazienka powinna być wyposażona w więcej niż jedno źródło światła, które w razie potrzeby będziemy mogli przenosić z miejsca na miejsce. Samotna, wisząca lampa to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę, że w łazience wykonujemy cały szereg zabiegów pielęgnacyjnych wymagających dokładnego przyjrzenia się detalom. Zbyt ciepłe oświetlenie będzie zaburzało odbiór kolorów – makijażowa katastrofa gwarantowana – a niedostatek światła utrudnia dokładne ogolenie się czy zauważenie zmian skórnych. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w łazience lustra z oświetleniem LED – z pewnością niejednokrotnie się ono przyda. Inną wartą uwagi możliwością jest postawienie na taśmy LED. Chcesz wiedzieć więcej o aranżowaniu pięknych łazienek? Sprawdź artykuły na Wnętrza Dla Ciebie: https://wnetrzadlaciebie.com/aranzacja-wnetrz/lazienka!

Praktyczna łazienka powinna zostać dobrze rozplanowana pod względem odległości. Po wyjściu spod prysznica potrzebujemy odrobiny miejsca na dokładne wytarcie ciała, a depilacja czasami wymaga od kobiet wyczyniania akrobacji! Planując urządzanie łazienki musimy brać pod uwagę całą gamę nie zawsze oczywistych sytuacji. Przyda się zorganizowanie domownikom małej burzy mózgów! Nie zapominajmy także o miejscu na suszenie ręczników – konieczny będzie wieszak lub (o wiele lepiej) grzejnik łazienkowy skonstruowany z charakterystycznych żeberek.

funkcjonalna łazienka grzejnik żeberkowy
Mała funkcjonalna łazienka? To możliwe! Przykładowy grzejnik na którym powiesisz ręczniki, źródło: https://diamond.pl/produkt/grzejnik-lazienkowy-gr2/

Urządzanie łazienki – przesada to nic dobrego!

Częstym błędem urządzających łazienkę jest traktowanie jej niemal jak salonu w stylu glamour. Praktyczna łazienka to nie miejsce na figurki, sterty ręczników mających tylko dobrze wyglądać i koszyczki zagospodarowane w połowie. Jak urządzić łazienkę praktycznie i komfortowo? Na Wnętrza Dla Ciebie znajdziesz wiele podpowiedzi – sprawdź tutaj: https://wnetrzadlaciebie.com!

Szczególnie w małych łazienkach wszelki nadmiar potrafi utrudnić życie! Sprawne wykonywanie zabiegów higienicznych, niejednokrotnie w pośpiechu wymaga wolnej przestrzeni, a przewracanie bibelotów łokciami z pewnością nie pomoże nam w sprawnym wyjściu z domu. Funkcjonalna łazienka? Wyrzuć zbieracze kurzu!

Przesada w łazience często dotyczy również płytek. Szeroki wybór wzorów na kafelkach motywuje do uruchomienia wyobraźni, ale to co wyglądało w niej dobrze niekoniecznie sprawdzi się w finalnym projekcie. Zrywanie płytek jest o wiele bardziej problematyczne niż pomalowanie ściany na inny kolor – pomysł na cztery ściany w barwnych kafelkach lepiej skonsultować z kimś postronnym.

Białe fugi to prawdziwa zmora – bardzo ciężko po pewnym czasie doprowadzić je do pełnej czystości. Jakie inne kolory w łazience mogą nam wyjść bokiem jeśli chodzi o urządzanie łazienki? Czarna armatura bez wątpienia robi wrażenie, ale musimy liczyć się z tym, że będzie na niej widoczny każdy jasny włos i każda plamka pasty do zębów. Designerskie lustro? Czemu nie, o ile nie będzie po prostu za małe – duże, z jednolitą taflą, dobrze oświetlone zwierciadło gwarantuje komfort pielęgnacji.

Bezpieczna i praktyczna łazienka – na to uważaj!

Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze – w łazience nie brakuje zagrożeń mogących przyprawić nas o poważny wypadek. Poślizgnięcie się na mokrych płytkach to jedna z częstszych przyczyn lądowania na izbie przyjęć! Funkcjonalna łazienka musi być bezpieczna, więc od żadnym pozorem nie wolno zapominać o matach antypoślizgowych. Jako że łazienka to pomieszczenie pełne wilgoci, podstawą jest także drobiazgowe zabezpieczenie instalacji wszystkich elementów instalacji elektrycznej. To zadanie najlepiej powierzyć specjaliście.

Funkcjonalność to najważniejsza kwestia na którą powinniśmy zwracać uwagę przy urządzaniu łazienki. Bezpieczeństwo, oświetlenie, ochrona przed poślizgiem i komfort codziennego użytkowania są kluczowe, by uznać aranżację za udaną. O dekoracje można postarać się w każdej chwili – o wentylację nie!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów