Urządzamy strefę prysznicową w łazience

Łazienka

Urządzamy strefę prysznicową w łazience

04.10.2021

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jej wygodne i praktyczne urządzenie powinno więc być priorytetem. Często decydujemy się na zastąpienie tradycyjnej wanny prysznicem lub na montaż obu rozwiązań jednocześnie. Jest to praktyczne i wygodne. Prysznic daje możliwość błyskawicznego odświeżenia o każdej porze dnia, a także przyczynia się do sporych oszczędności w zużyciu wody. Piękna i wygodna strefa prysznicowa w łazience, jest możliwa do zaaranżowania nawet w pomieszczeniu o małym metrażu.

Na komfort korzystania z kąpieli pod prysznicem będzie mieć wpływ rodzaj i wielkość kabiny prysznicowej oraz typ i jakość zamontowanej baterii prysznicowej, a także to, na jaki odpływ się zdecydujemy. Wybór kabin prysznicowych jest bardzo duży. Zanim dokonamy zakupu, warto przyjrzeć się wadom i zaletom różnych rozwiązań. Sprawdź, jak może być urządzona strefa prysznicowa w łazience.

Kabina prysznicowa – jaką wybrać?

Kabiny prysznicowe dostępne są w różnych wielkościach i modelach. Znajdziemy wśród nich kabiny kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, a nawet asymetryczne. Możemy wybierać także spośród kabin typu profilowego, bezprofilowego oraz walk in. To, jaki rodzaj kabiny prysznicowej sprawdzi się najlepiej w naszej łazience, zależy od jej metrażu oraz od naszych potrzeb.

Różne typy kabin prysznicowych, mają różne właściwości. Zapoznajmy się z ich krótką charakterystyką:

1. Kabiny prysznicowe profilowe

Kabina profilowa to idealne rozwiązanie, jeśli nasza łazienka jest zbyt mała na instalację wanny, a mamy małe dzieci. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w takim przypadku są szczególnie takie kabiny z głębokim brodzikiem. Świetnym wyborem jest kabina z siedziskiem, co znacznie ułatwi dziecku korzystanie z kąpieli.

Do zalet kabin z brodzikiem należą też:

  • łatwy i szybki montaż,
  • łatwość czyszczenia,
  • wytrzymałość,
  • wysoki komfort użytkowania.

Standardowe wysokości, w jakich dostępne są kabiny profilowe to 165 cm- do wysokich brodzików, oraz 185 cm do niższych brodzików.

Jeśli chodzi o sam brodzik to do wyboru mamy takie wykonane z akrylu bądź z odlewu mineralnego. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się te akrylowe, ponieważ są lekki i niedrogie. Jednak, jeśli zależy nam na bardzo niskim brodziku, to szukajmy wśród tych z odlewu mineralnego.

2. Kabiny prysznicowe bezprofilowe

Kabinę bezprofilową możemy zamontować zarówno na brodziku, jak i bezpośrednio na podłodze. Interesującym rozwiązaniem są tak zwane ultraniskie brodziki, które montuje się na posadzce lub w nią wpuszcza i zlicowuje z jej poziomem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka wydaje się bardziej przestronna i wygląda bardzo elegancko.

Bardzo dobrym wyborem jest też odpływ liniowy, który daje możliwość zabudowy płytkami, co sprawia, że kabina prysznicowa nie odcina się wyglądem od reszty posadzki w łazience. Profesjonalnie wykonany odpływ tego typu będzie nam służył bezproblemowo przez długie lata.

3. Kabiny prysznicowe typu walk in

Do małej łazienki najlepszym wyborem będzie kabina typu walk in, która zajmuje mało miejsca i optycznie powiększa przestrzeń. Ogromnym atutem tego typu kabiny jest również wygodne wyjście. Znacznie ułatwia ono korzystanie z kąpieli osobom starszym lub z niepełnosprawnością ruchową.

Kabiny typu walk in dają też ogromne możliwości aranżacyjne, ponieważ dostępne są w wielu ciekawych wariantach. Do wyboru mamy różne wymiary, wzory i grubości szkła, a także drzwi przesuwane z pojedynczej lub podwójnej szyby.

Wybieramy baterię prysznicową

Rodzaj baterii prysznicowej jest nie bez znaczenia zarówno dla komfortu korzystania z prysznica, jak i z perspektywy designu łazienki.

Do wyboru mamy dwa typu baterii prysznicowych:

1. Bateria natynkowa

Zestawy baterii natynkowych, czyli tak zwanych tradycyjnych montowane są na płytce. W przypadku takiej baterii mamy możliwość regulacji wysokości baterii prysznicowej, a w razie jej awarii i konieczności wymiany na nową, ryzyko uszkodzeń okładziny ściennej jest niewielkie.

2. Bateria podtynkowa

W przypadku baterii prysznicowej podtynkowej wszystkie rurki są schowane w ścianie pod tynkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu we wnętrzu kabiny jest bardziej przestronnie, co ułatwia korzystanie z niej. Baterie podtynkowe charakteryzują się minimalistycznym i bardzo nowoczesnym designem. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli dojdzie do poważniejszej awarii instalacji prysznicowej, to aby dokonać jej wymiany, konieczne będzie skucie tynku. Wiąże się to ze znacznie większym zakresem remontu niż w przypadku baterii natynkowej. Na szczęście baterie są bardzo trwałe i rzadko się psują. Wybierzmy więc baterię wysokiej jakości i skorzystajmy z fachowego montażu, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko awarii urządzenia.

Wybierając baterię prysznicową, warto zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego została ona wykonana oraz jej dodatkowe funkcje. Na przykład o wiele lepszym wyborem będzie niezawodna i szczelna głowica ceramiczna, aniżeli głowica uszczelkowa.

Wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo użytkowania, a także oszczędność wody przyniesie nam wybór termostatycznej baterii prysznicowej. Tak bateria wyposażona jest w funkcję umożliwiającą mieszkanie ciepłej i zimnej wody, w celu uzyskania odpowiedniej temperatury. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko poparzenia zbyt gorącą wodą, co jest szczególnie istotne, gdy w domu są małe dzieci oraz osoby starsze. Używanie baterii termostatycznej sprawi także, że nasze rachunki za ciepłą wodę spadną.

Warto również zainstalować perlator napowietrzający strumień wody, co pozwoli na naprawdę znaczne zmniejszenie jej zużycia.

Kabiny prysznicowe kupimy w każdym markecie budowlanym, a także w salonach z wyposażeniem łazienek oraz bezpośrednio od producentów. Wybierzmy armaturę dobrej jakości. Wcale nie oznacza to, że musimy decydować się na najdroższy model. Lepiej kupić prostą, ale wykonaną z dobrych i trwałych materiałów kabinę, czy wyszukany model niesprawdzonego producenta, który może okazać się wysoce awaryjny i nietrwały.

Model, wielkość i design jak będzie miała strefa prysznicowa w łazience można dopasować do metrażu oraz naszych indywidualnych upodobań. Nie wciskajmy na siłę dużej kabiny do malutkiej łazienki. Nie tylko nie będzie to dobrze wyglądać, ale też sprawi, że korzystanie z prysznica będzie niewygodne. A przecież kluczową kwestią podczas korzystania z łazienki jest właśnie nasz komfort.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów