Dobre wnętrza

Mała łazienka – wnętrze, rośliny i kolorystyka

Łazienka

Mała łazienka – wnętrze, rośliny i kolorystyka

30.09.2021

Mała łazienka może być elegancka, wygodna i funkcjonalna – wymaga jednak dobrego projektu. Na szczęście mamy do wyboru wiele rozwiązań przygotowanych specjalnie do małych wnętrz. Odpowiedni dobór kolorów i dodatków może sprawić, że nawet najmniejsza łazienka będzie zachwycać swoim oryginalnym stylem i praktycznością! Zapoznaj się z naszymi pomysłami na modną aranżację łazienki i sprawdź, czy któryś z nich będzie pasował do twoich wnętrz!

Mała łazienka – jak ją urządzić?

Łazienka musi spełniać trzy podstawowe warunki: być bezpieczna, funkcjonalna i dostosowana do potrzeb wszystkich domowników. Jeśli chcemy wykorzystać gotowy projekt, musimy dostosować go do dostępnej powierzchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych łazienek.
Musisz najpierw zastanowić się, jakie wyposażenie i akcesoria są niezbędne w twojej łazience.
Czy jesteście gotowi zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica? A może pralkę można umieścić w kuchni? Dopiero gdy wykonamy przemyślany projekt łazienki, możemy zacząć myśleć o stylu, kolorach i dekoracjach.
Kluczem do dobrego układu małej łazienki jest minimalizm. Dotyczy to nie tylko wyposażenia, ale także akcesoriów czy kosmetyków – im ich mniej, tym wizualnie będzie wyglądała większa przestrzeń.
Armatura łazienkowa powinna być jak najbardziej zwarta. Warto zastosować takie rozwiązanie, jak armatura podtynkowa czy zwykłe prysznice. Łazienkę można urządzić w dowolnym stylu – od skandynawskiego, przez nowoczesny, aż po całkowicie klasyczny.

Kąpiel czy prysznic?

Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez kąpieli. Inni doceniają ekonomię prysznica. Problem zaczyna się, gdy nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie preferować. W małych łazienkach mamy do wyboru – albo wannę, albo prysznic. Chociaż są też rozwiązania, które pozwalają na łączenie ze sobą obu tych opcji.

Prysznic – zalety i wady

Prysznic zajmuje mało miejsca, generuje mniejsze zużycie wody i prezentuje się bardzo stylowo w nowoczesnej formie. Korzyści płynące z prysznica są nie do przecenienia. Kabiny prysznicowe dostępne w sklepach różnią się wielkością, kształtem, sposobem otwierania, obecnością brodzika itp. Dzięki temu z powodzeniem można je dopasować nawet do bardzo małego wnętrza.
Modnym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa – bez brodzika. Odpływ liniowy wykonany jest w posadzce, a cała konstrukcja to w zasadzie tylko przeszklone ściany.
Wady prysznica to trochę więcej konserwacji… i to w zasadzie tyle. Prysznic nie cieszy się też dużą popularnością wśród rodziców małych dzieci, którym znacznie wygodniej jest organizować kąpiele dzieci w wannie.

Kąpiel – zalety i wady

Zaletą posiadania wanny jest możliwość długiej relaksującej kąpieli i to jest główny powód, dzięki czemu dla wielu wanna wygrywa z prysznicem. Nowoczesne modele dostępne są w wielu różnych kształtach – dostosowanych do bardzo małej łazienki, np. wanna narożna. Są łatwe w czyszczeniu i mogą mieć również wiele innych funkcji. Łazienka z wanną to rozwiązanie, które doceniają nie tylko rodzice małych dzieci, ale także właściciele czworonogów – dużo łatwiej w niej wykąpać psa czy kota.
Jak pogodzić zwolenników prysznica i wanny? Po prostu użyj drążków prysznicowych i zasłon i połącz funkcję wanny z prysznicem. Inną, bardziej nowoczesną opcją, jest parawan sawannowy. Takie rozwiązanie pozwoli Ci codziennie brać szybki prysznic i cieszyć się relaksem w wannie w czasie wolnym.
Wadami wanny są m.in. większe zużycie wody, większe zapotrzebowanie na miejsce oraz trudności w korzystaniu z wanny dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Mała łazienka – jakie płytki wybrać?

Płytki to jeden z najpopularniejszych materiałów do wykończenia łazienki. Są wodoodporne, trwałe i łatwe do czyszczenia. Są dostępne w wielu różnych wariantach. Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w małej łazience?
Zdecydowanie jasne – biel, beż, szarość, ale także odcienie takie jak błękit czy fiolet.

Rodzaje płytek łazienkowych: terakota, glazura czy gres?

W wyposażeniu pokoju mamy do wyboru różne rodzaje płytek:
Płytki szkliwione (glazura) to stosunkowo cienkie płytki pokryte glazurą. Ze względu na swoją kruchość nadają się tylko na ścianę.
Terakota to ceramika, gładka lub teksturowana. Jest grubsza od płytek i można ją układać zarówno na ścianie, jak i na podłodze w łazience.
Gres to płytka wykonana z kwarcu, kaolinu i skalenia. Charakteryzuje się nie tylko trwałością, ale również wysoką odpornością na ścieranie i chemikalia stosowane w łazience.

Mała łazienka – jakie meble wybrać?

W małej łazience warto skorzystać z wbudowanych mebli. Świetnym pomysłem jest np. szafka łazienkowa, w której jest miejsce na pralkę. W ten sposób otrzymujemy estetycznie zamknięte sprzęty AGD oraz dużo miejsca na kosmetyki czy nawet kosz na bieliznę. Producenci oferują również mniejsze zestawy mebli dostosowane do małych łazienek. Musisz tylko wybrać styl i gotowe!

Jaki kolor wybrać do mebli łazienkowych?

Kolor mebli łazienkowych jest bardzo ważny – odpowiednio dobrany kolor optycznie powiększy przestrzeń i wizualnie ją rozjaśni. W małej łazience powinny dominować jasne kolory, najlepiej błyszczące. Ponadczasowa – elegancka i bezpieczna jest biel. Jeśli wybieramy styl skandynawski, warto zastosować białe meble z drewnianymi dodatkami.

Szafki łazienkowe pod umywalką

Nawet bardzo mała łazienka potrzebuje miejsca na kosmetyki i podstawowe środki czystości. Szafka podumywalkowa idealnie nadaje się do małej przestrzeni. Zapewnia nie tylko miejsce do przechowywania, ale także sprytnie ukrywa nieestetyczne instalacje hydrauliczne. Kiedy dodamy do tego modny kształt umywalek i eleganckie baterie łazienkowe, uzyskujemy bardzo atrakcyjny efekt bez zbędnej straty przestrzeni.

Wiszące szafki łazienkowe

Mała łazienka nie zawsze pozwala na zamontowanie szafki pod zlewem lub szafka jest tak mała, że nie pozwala na przechowywanie wszystkich rzeczy. Wtedy warto wyposażyć łazienkę w wiszącą szafkę. Oczywiście musisz znaleźć dla niej neutralne miejsce. Należy pamiętać, że wentylator łazienkowy nie może być zakryty. Podobnie grzejniki łazienkowe – szafka nie tylko nie może ich zakrywać, ale też nie powinna znajdować się zbyt blisko źródła ciepła.

Mała łazienka – jakie oświetlenie wybrać?

Nawet mała łazienka potrzebuje dobrego oświetlenia. Oprócz głównego, górnego źródła światła należy zastosować również oświetlenie boczne. Oświetlenie LED świetnie prezentuje się w nowoczesnej łazience. Barwa światła powinna być raczej neutralna. Stylowe oświetlenie do łazienki będzie nie tylko elementem funkcjonalnym, ale również jej ozdobą. Zwłaszcza, że mała łazienka oferuje ograniczone możliwości wyposażenia. Takim elementem dekoracyjnym może być roślina doniczkowa. Które rośliny wybrane do łazienki wytrzymają brak światła dziennego? Należą do nich: kołczan, sansewiera gwinejska czy zamiokulkas. Rośliny te podkreślą nowoczesny i minimalistyczny styl łazienki.

Łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Aby zaaranżować łazienkę dostosowaną do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, warto zastosować różnego rodzaju balustrady, maty antypoślizgowe, a zamiast wanny – prysznic. W takiej łazience wysokie brodziki nie sprawdzą się. Artykuły sanitarne – muszle klozetowe, umywalki itp. muszą być niższe dla osób niepełnosprawnych i wyższe – dla osób starszych, aby można było z nich swobodnie korzystać.

Łazienki przystosowane dla dzieci

Nowoczesna łazienka musi być bezpieczna – jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi. Niezbędne jest wyposażenie jej w tymczasowe akcesoria – nakładkę na deskę sedesową, krzesełko dziecięce z antypoślizgową powierzchnią, ale także wanienkę. Jeśli jest taka możliwość, warto zamontować uchwyty – pomogą one najmłodszym w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak samodzielne wyjście z wanny czy wspinanie się do toalety.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów