Samodzielny remont łazienki – jakie narzędzia mogą się przydać?

Łazienka

16.08.2021

Każde pomieszczenie, mebel i sprzęt w naszym domu z czasem coraz bardziej się zużywa. Niektóre elementy starzeją się dostojnie i elegancko, dlatego drewniany stół wykonany z dębu nawet po 20 latach stania w salonie wciąż będzie emanował szykiem i dostojnością. Tak kolorowo nie jest niestety w przypadku sprzętów łazienkowych. Nawet najlepiej utrzymane pomieszczenie z czasem nosi na sobie ślady użytkowania. Dotyczy to łazienkowych płytek, kranów, brodzików prysznicowych czy wanien. I chociaż generalny zlecony firmie, czy też samodzielny remont łazienki należy do drogich inwestycji, w końcu i na niego przychodzi pora. Jeśli mamy w sobie żyłkę majsterkowicza i nieco doświadczenia, część prac możemy wykonać samodzielnie, co pozwoli obniżyć koszty. Narzędzia potrzebne do remontu łazienki okażą się niezbędne – i to właśnie ich charakterystyką zajmiemy się w tym artykule.

Czym remont łazienki różni się od innych remontów?

Remontując salon czy sypialnię czasami wystarczy tylko odświeżenie koloru ścian czy też zakup nowego mebla, by zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. W przypadku łazienki sprawa jest bardziej skomplikowana. Trzeba będzie między innymi skuć płytki, a niejednokrotnie zająć się też instalacjami sanitarnymi. Do tego potrzeba więcej umiejętności, ale także sporo specjalistycznych elektronarzędzi – więcej niż w przypadku pozostałych domowych wnętrz.

Samodzielny remont łazienki – jakie narzędzia okażą się przydatne?

Jak wspomnieliśmy, niemal każdy samodzielny remont łazienki rozpoczyna się od skucia starych płytek. Najpierw więc należy odwiedzić sklep z narzędziami, by nabyć odpowiednie sprzęty. Do skucia płytek możemy wykorzystać ręczne narzędzia – będą przydatne zwłaszcza wówczas, gdy chcemy usunąć jedynie kilka płytek czy niewielki fragment. Wówczas pomoże nam młotek i stalowy przebijak. Choć praca nie będzie zbyt szybko, ochronimy przed pęknięciem pozostałe płytki. Jeśli jednak chcemy przyspieszyć samodzielny remont łazienki, bo do skucia mamy dużą powierzchnię, świetnie sprawdzi się młotowiertarka udarowa. W tym przypadku kluczowa będzie wartość energii pojedynczego udaru – im jest większa, tym więcej płytek skruszy. Młotowiertarka przyda się nam zresztą także na kolejnym etapie prac, gdy z pewnością trzeba będzie wywiercić jakiś otwór.

Gładkie powierzchnie i równe kafelki

Po skuciu starych płytek ze ściany trzeba będzie jeszcze usunąć resztki starego kleju. Do tego celu przyda się szlifierka. Z takimi pracami świetnie dają sobie radę oscylacyjne narzędzia potrzebne do remontu łazienki, Solidne sprzęty wielofunkcyjne z wymiennymi końcówkami, można dostać między innymi w sklepie Powermat – sprawdź tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-wkretarki. W wyrównywaniu powierzchni pod nowe płytki czy inne rozwiązanie może także pomóc klasyczna szlifierka żyrafa – wszystko zależy od naszego nowego pomysłu na łazienkę.

Przy układaniu nowych kafelków ważna będzie precyzja. Do przycinania płytek najlepiej wykorzystać przecinarkę do glazury. W przypadku niewielkich kafelków wystarczy przecinarka ręczna, ale większe i grubsze płytki zwykle poddadzą się dopiero przecinarce elektrycznej.

Przykręcanie, poziomowanie

W czasie szukania “pionów” i “poziomów” w łazience, czyli wyrównywaniu powierzchni, nie obejdzie się także bez poziomicy. To dzięki temu narzędziu sprawdzimy, czy dobrze ułożyliśmy płytki. Dziś obok klasycznych poziomic coraz większą popularnością cieszą się laserowe, które są szczególnie przydatne przy wykańczaniu sufitu oraz ścian. Narzędzia potrzebne do remontu łazienki to także drobne rzeczy, takie jak szpachelki.

Rozpoczynając pracę warto mieć przy sobie również wkrętarkę. To wszechobecne elektronarzędzie, które jednak pomoże nam przykręcić wannę, naprawić zawiasy w półkach czy szafkach łazienkowych, przymocować haki na ręczniki. Bez wkrętarki ani rusz.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów