Drewniana podłoga w łazience – czy to dobry pomysł?

Łazienka

Drewniana podłoga w łazience – czy to dobry pomysł?

02.04.2021

Drewniane meble i deski podłogowe w łazienkach stają się coraz popularniejsze. Nadadzą one łazienkowemu wnętrzu prestiżu i będą wyglądać bardzo elegancko. Pięknie prezentuje się również fornir na ścianach. Drewno to bardzo dekoracyjny i wytrzymały materiał, który nadaje się nie tylko do salonu, czy sypialni, ale również do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, takich jak łazienka. Trzeba jednak pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu.

Do łazienki warto wybrać twarde gatunki drewna, które są odporne na działanie wody i uszkodzenia mechaniczne. Najbardziej narażona na zawilgocenie jest podłoga – to na nią spadają mokre ręczniki kąpielowe i wylewa się woda. Można na nią zastosować deski podłogowe lub panele albo bardzo trwały parkiet przemysłowy. Pamiętajmy, że aby drewno w łazience było trwałe, należy je zabezpieczyć specjalnym lakierem lub olejem. Dotyczy to zarówno podłogi, jak i blatów, mebli paneli nawannowych oraz ściennych. Dowiedz się, jakie drewno najlepiej sprawdzi się w łazience.

Drewniana podłoga w łazience – czy to dobry pomysł?

Łazienka to najbardziej wilgotne pomieszczenie w domu. Podłoga i ściany często ulegają zachlapaniu, a podczas kąpieli dochodzi do parowania. Dlatego na podłogę łazienkową powinniśmy wybrać twarde solidne drewno o niskim współczynniku skurczu. Takie drewno bardzo słabo pęcznieje, szybko schnie i minimalnie pracuje podczas zmiany wilgotności powietrza, co czyni je odpornym na uszkodzenia wynikające z zawilgocenia.

Najlepsze gatunki drewna na podłogę w łazience to:

  • teak,
  • lapacho (ipe),
  • iroko,
  • tatajuba,
  • afromosia,
  • massarnaduba,
  • merbau,
  • palisander,
  • padouk,
  • doussie.

Do wyboru mamy takie rozwiązania produktowe jak:

Trójwarstwowe panele drewniane lub deski podłogowe

Są to dobre materiały pod warunkiem, że prawidłowo zabezpieczymy podłogę i będziemy bardzo o nią dbać. Drewno klejone ma gładkie powierzchnie połączeń, co czyni je bardziej odpornym na wilgoć i pęcznienie, jednak mimo to uważajmy, aby nie zalewać często podłogi, a jeśli już do tego dojdzie, to po prostu na bieżąco ją wycierajmy. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, to panele lub deski najdalej po kilku latach będą się nadawały do wymiany.

Parkiet przemysłowy

To wręcz idealne rozwiązanie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka. Tego rodzaju parkiet ma grube, łączone pionowo lamelki, dzięki czemu jest bardzo odporny na uszkodzenia, pęcznienie oraz odkształcenia brzegów.

Drewniane blaty, meble, ściany i panele sawannowe – jak wybrać najlepsze?

Wybierając drewniane wykończenie do łazienki, zwróćmy uwagę na kilka istotnych szczegółów:

Meble i blaty

Wybierzmy takie wykonane z litego drewna, ponieważ są one najtrwalsze i najodporniejsze na działanie wilgoci. Choć nasz rodzime gatunki drewna są piękne, to jednak mogą się okazać zbyt delikatne do łazienki. Z krajowych gatunków najbardziej nadaje się drewno dębowe w postaci klejonki o grubości 40 mm zabezpieczonej dobrym przeciwwodnym lakierem.

Z egzotycznych gatunków poleca się iroko lub teak zabezpieczony olejem.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewna się zdecydujemy, pamiętajmy, aby bardzo przyłożyć się do jego zabezpieczenia. Pracę należy wykonać solidnie. Nie możemy pomijać takich szczegółów jak na przykład otwory w blacie, czy krawędzie mebla, ponieważ jeśli podczas użytkowania zalejemy wodą surowe drewno, to niestety nasiąknie, co spowoduje jego uszkodzenie.

Ściany i panele wannowe

Boki wanny, zamiast płytkami, możemy wykończyć drewnem. Stworzymy w ten sposób przytulne i eleganckie małe domowe SPA. W tym przypadku sprawdzi się wilgocioodporna lakierowana płyta MDF, na której mocuje się fornir z dowolnego drewna. Nie zapominajmy o tym, że tutaj również bardzo ważne jest solidne zabezpieczenie zarówno samej płyty, jak i drewna na froncie, specjalistycznym dobrej jakości lakierem odpornym na działanie wody.

Płytę MDF i fornir możemy zastosować również na ściany. W miejscach, gdzie ściana jest mniej narażona na bezpośrednie zalanie na przykład przy oknie łazienkowym, możemy zastosować cieńszą odporną na wilgoć płytę lub klejonkę dębową. Oczywiście ona także musi zostać pomalowana lakierem wodoodpornym.

Jak zabezpieczyć i pielęgnować drewniane powierzchnie łazienkowe?

Do zabezpieczenia drewna w łazience możemy zastosować dwie metody – olejowanie lub lakierowanie.

Olejowanie to metoda, która sprawia, że woda oraz para wodna w minimalnym stopniu wnikają w drewno, a wilgoć bardzo szybko wydostaje się na zewnątrz. Dzięki temu woda oddziałuje na drewno bardzo krótko i nie powoduje w nim trwałych uszkodzeń. Olej, który znajduje się w porach drewna, wzmacnia je i utwardza.

Olejowanie drewnianej podłogi, czy innych powierzchni łazienkowych daje bardzo ładny naturalny matowy efekt. Takie drewno nie tylko pięknie wygląda, ale także jest antystatyczne i przyjemne w dotyku. Bardzo komfortowo chodzi się po olejowanej podłodze na boso, co w łazience jest szczególnie ważne.

Zabezpieczanie drewnianych powierzchni w łazience olejem jest również bardzo praktyczne, ponieważ w razie potrzeby można zrobić to fragmentarycznie. Uszkodzone miejsce trzeba wyczyścić i lekko przetrzeć bardzo drobnym papierem ściernym, a następnie nanieść na nie warstwę oleju.

W przypadku lakierowani najskuteczniejsze będą elastyczne lakiery do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności. W praktyce są to środki uretanowo- alkidowe lub uretanowe. Zwróćmy uwagę na to, że niektóre gatunki drewna zawierają specyficzne substancje chemiczne zwane inhibitorami, które spowalniają działanie utwardzaczy wchodzących w skład lakierów. Dlatego przed przystąpieniem do ich lakierowania, należy najpierw zastosować na drewno specjalny podkład odcinający. Taki zabieg jest konieczny w przypadku takich gatunków drewna jak lapacho, czy iroko.

Pielęgnacja drewnianych powierzchni w praktyce

Codzienna pielęgnacja drewnianych powierzchni łazienkowych nie jest trudna. W praktyce, aby zachować czystość, wystarczy po prostu przecierać je ściereczką z mikrofibry i samą wodą. Jeśli nasza podłoga lub inne elementy łazienkowej aranżacji są zabezpieczone przed wilgocią przy pomocy oleju, wówczas konieczna jest również jego ponowna aplikacja raz na kilka miesięcy (zwykle co pół roku do roku, w zależności od rodzaju użytego drewna).

Przed przystąpieniem do aplikacji oleju, drewnianą powierzchnię należy dokładnie umyć delikatnym środkiem myjącym przeznaczonym do czyszczenia drewna i odczekać, aż całkowicie wyschnie. Następnie wystarczy miękką szmatką, równomiernie nałożyć na całą drewnianą powierzchnię warstwę oleju. Najczęściej stosuje się w tym celu łatwo dostępny i bardzo skuteczny olej lniany. Olejowaną powierzchnie pozostawiamy do wyschnięcia na 10-12 godzin. Najlepiej wcale nie korzystać w tym czasie z łazienki, więc pracę warto wykonać wieczorem, aby olej dobrze wchłonął się przez noc.

Łazienka w drewnie to bardzo ciekawe i coraz częściej wybierane rozwiązanie. Płytki ceramiczne, choć piękne i trwałe, to jednak są chłodne i często sprawiają bardzo hermetyczne wrażenie. Drewno ociepli naszą łazienkę, nada jej niepowtarzalnego charakteru i oryginalności.

Dobrze zabezpieczona i odpowiednio pielęgnowana drewniana podłoga, ściany, blaty, czy meble łazienkowe będą nam bez problemów służyć przez długie lata.

Kusi Cię, by zastosować drewno jeszcze w kilku miejscach w domu? Koniecznie sprawdź nasz artykuł o tym, jaki rodzaj drewna wybrać na schody! https://dobrewnetrza.net/2021/03/01/jaki-rodzaj-drewna-na-schody/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów