Jak dbać o drewniany stół i krzesła?

Porady wnętrzarskie

21.07.2021

Meble z litego drewna są niezwykle szykowne, wytrzymałe i nigdy nie wychodzą z mody. Jak dbać o drewniany stół i krzesła, aby cieszyły oko przez lata? To nie takie trudne! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które przytaczamy w tym artykule. Dowiedz się jak sprawić, by drewniane stoły starzały się szlachetnie.

Jak dbać o drewniane meble? Postaw krzesła drewniane z rozmysłem!

Drewnianym meblom szkodzi wilgoć, wysoka temperatura oraz promieniowanie słoneczne. Wilgotność w miejscu ustawienia mebli drewnianych nie powinna przekraczać 60%. W przypadku gdy jest wyższa, ryzykujemy, że stół i krzesła drewniane zaczną gnić. Jak dbać o drewniany stół gdy poziom wilgoci jest wyższy? Konieczne będzie zadbanie o wentylację w pomieszczeniu.

Zbyt wysoka temperatura również szkodzi litemu drewnu. Stoły i krzesła drewniane powinniśmy więc lokować z dala od źródeł intensywnego ciepła. Jak dbać o drewniane meble do jadalni gdy posiadamy ogrzewanie podłogowe? Wystarczy podkleić nogi mebli filcem – świetnie zabezpieczy drewno.

Stałe wystawienie na słońce powoduje blaknięcie mebli drewnianych, a nawet ich pękanie. Lepiej więc ustawić stół drewniany nieco dalej od okna, szczególnie w porze letnich upałów

Jak dbać o drewniany blat? Zabezpieczenie

Jako preparaty zabezpieczające naturalne drewno najczęściej spotykamy lakiery, woski oraz oleje. Które zabezpieczenie drewnianego blatu wybrać? Nie ma idealnego – najlepiej zdecydować biorąc pod uwagę własne potrzeby i oczekiwany efekt estetyczny. Nieco inne wykończenie sprawdzi się w kuchni niż na przykład w loftowym salonie – tam również pasują drewniane meble: https://meblepotocki.pl/pl/c/Salon/10.

Olejowanie zapewnia najbardziej naturalny efekt. Preparat na naturalnej bazie wnika w strukturę drewna, od środka zabezpieczając je przed wilgocią. Ukryje również drobniutkie rysy. Efektem są podkreślone słoje oraz niewyczuwalność warstwy.

Jak dbać o meble drewniane nie tylko na co dzień? W miarę użytkowania olej się ściera, ale jego odświeżenie jest bardzo proste. Na zdarte miejsca wystarczy przy użyciu szmatki nałożyć odrobinę preparatu. Olej ma wiele zalet, aczkolwiek musimy uważać przy codziennym użytkowaniu mebli. Płyny bądź resztki jedzenia trzeba od razu ścierać, bo zbyt długie pozostawienie poskutkuje nieestetyczną plamą. 

Lakier to wytrzymalsza opcja – preparat tworzy na meblach powłokę zabezpieczającą. Lakierowane stoły i krzesła drewniane to dobry wybór gdy meble są intensywnie eksploatowane oraz potrzebują dodatkowej ochrony przed wilgocią. Tak wykończone meble drewniane są odporne na uszkodzenia bardziej niż olejowane, ale równocześnie bardziej skomplikowana jest renowacja warstwy zabezpieczającej. Jak odnowić drewniany stół lakierowany? Trzeba usunąć cały stary lakier i pomalować od nowa – preparatu nie wystarczy dołożyć.

Podobnie jak oleje, woski do drewna bazują na naturalnych preparatach, aczkolwiek nie wnikają w strukturę mebli. Wosk tworzy miękką, antystatyczną powłokę na stole. Zapobiega osadzaniu się kurzu, nadaje blask i bardzo łatwo go odnowić. Niestety odnawianie trzeba robić dość często, szczególnie przy intensywnym używaniu mebla. Pielęgnacja mebli drewnianych także tutaj wymaga codziennej uwazności Podobnie jak przy olejach, wilgotne zabrudzenia trzeba ścierać natychmiast. Mimo tego wosk jest dobrym wyborem dla miłośników natury i błyszczącej estetyki..

Jak dbać o drewniany stół – uwaga przy codziennym użytkowaniu

Zabezpieczone naturalne drewno przez lata będzie cieszyć oko jeżeli tylko będziemy poświęcać mu na co dzień odrobinę uwagi. Jak dbać o meble drewniane do jadalni każdego dnia? Przede wszystkim trzeba chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi – rysy i ubytki rzucają się w oczy. Szczególnie właściciele kotów powinni uważać na długość pazurków swoich pupili – niejedna noga od stołu została potraktowana przez te zwierzaki jako drapak.

Jako że drewniane meble nie lubią wysokich temperatur, musimy unikać kładzenia gorących naczyń na blacie stołu. Ten problem rozwiążą podkładki pod garnki i talerze. Trzeba także uważać, by stale przesuwane krzesła drewniane nie ,,obracały się” wokół kaloryfera. 

Jak dbać o drewniany stół krzesła pomalowane lakierem bądź woskiem? Meble muszą być natychmiast wycierane z wilgotnych zabrudzeń, aby nie pozostawiły trwałych plam. Podczas posiłków najlepiej po prostu mieć pod ręką serwetkę. Poza tym, do mycia krzeseł i stołów z drewna należy używać specjalnych preparatów.

Stoły i krzesła drewniane to inwestycja na lata, ale jak o wszystko co piękne, trzeba o takie meble dbać. Niezbędne jest zabezpieczenie w postaci lakieru, wosku lub oleju. Meble trzeba trzymać z dala od wysokich temperatur, nie narażać ich na działanie wilgoci, a użytkując stół nie zapominać o korzystaniu z podkładek. 

Jesteś zdecydowany kupić drewniany stół do jadalni? W osobnym artykule podpowiadamy jak go wybrać – kliknij: https://dobrewnetrza.net/2021/05/27/jak-wybrac-stol-do-jadalni/.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów