Porady dotyczące posiadania domowego biura.

Porady wnętrzarskie

24.09.2021

Posiadanie przestrzeni do nauki lub pracy w domu stało się dla wielu niezbędne, dlatego dość powszechne jest poszukiwanie praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań. Biuro domowe stało się bezpieczniejszą alternatywą i stało się rozwijającym się trendem na rynku pracy. Musi być jednak zaplanowane w sposób odpowiadający potrzebom, również mając na celu komfort i organizację pracy, ale też uwzględniając potrzeby pozostałych domowników.
Aby wszystko było ciekawsze, warto zainwestować w wystrój, który oddaje Twoją osobowość i zachęca do produktywności, zapewniając skupienie i dobre samopoczucie do pracy lub nauki. Jaka powinna być aranżacja domowego biura? Co powinno się w nim znaleźć? Sprawdź, jeśli planujesz urządzić takie wnętrze!

Komfortowe otoczenie

Zarezerwowanie cichej przestrzeni na domowe biuro jest bardzo ważne, w końcu celem jest skupienie się na czynnościach. Ideałem jest przeanalizowanie, ile osób będzie jednocześnie korzystać ze wspólnej przestrzeni i ile miejsca potrzebuje każdy z nich.
Może się zdarzyć, że nie potrzebujesz lub nawet nie masz dużo miejsca do pracy, w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest przystosowanie mebli i otoczenia. Na przykład stolik nocny może służyć jako biurko.
Ostrożność, jaką należy tutaj zachować, wiąże się z koncentracją na działaniach. Potrzeba dyscypliny, aby pozostać aktywnym, gdy miejsce pracy jest jednocześnie miejscem odpoczynku, takim jak sypialnia. Jeśli czas spędzony w pracy jest krótki, warto zainwestować w tę opcję. Być może jednak dysponujesz tak małą przestrzenią, że nie masz miejsca na stolik nocny ani możliwości przekształcenia go w biuro domowe. Co można zrobić w tej sytuacji? Jeśli praca zdalna w twoim wypadku nie jest czymś chwilowym, tylko trwałym, warto zakupić zestaw mebli z łóżkiem piętrowym (na antresoli) i biurkiem poniżej. Dzięki temu można podwójnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, że aranżacja domowego biura będzie bardzo ciekawa.
Inne miejsce, które można dobrze wykorzystać, to przestrzeń przy schodach lub pod schodami. Jest to obszar, który najczęściej pozostaje niewykorzystany. Ta lokalizacja może być jednak niezbyt trafiona, jeśli w domu w ciągu dnia pozostaje wielu domowników – schody to newralgiczne miejsce, w którym może panować duży ruch i nadmierny hałas. Jeśli jesteś wrażliwy na te czynniki i masz trudności ze skupieniem uwagi przy dużych czynnikach zakłócających, być może będziesz musiał zrezygnować z tego pomysłu i poszukać innej przestrzeni.

Meble – idealny stół i krzesło

Niezależnie od modelu stołu roboczego, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii przy wyborze tego, który będzie dla Ciebie najlepszy.
Biurko w domowym biurze nie powinno być ani za wysokie, ani za niskie. Tak więc, jeśli używasz monitora, będzie on znajdował się w poziomej linii twojego widzenia i będziesz miał większy komfort podczas pracy. Powinien być umieszczony tak, aby znajdował się co najmniej na wyciągnięcie ręki.
Zadbaj również o to, by myszka i klawiatura znajdowały się na tej samej wysokości.
Krzesło musi być również starannie dobrane, abyś mógł zachować dobrą postawę w godzinach pracy. Zapobiegnie to możliwym długotrwałym urazom. Preferuj ergonomiczne i regulowane krzesła biurowe.

Aranżacja domowego biura – oświetlenie

Dobrze oświetlone środowisko pracy naprawdę wpływa na wydajność i produktywność wykonywanych zajęć. Naturalne światło jest idealne do domowego biura, co więcej zapewnia większy komfort i zmniejsza koszty energii. Wiadomo jednak, że wykorzystanie światła naturalnego do pracy nie zawsze jest możliwe, szczególnie dla osób mieszkających w niewielkim mieszkaniu. Światło sztuczne również musi być odpowiednio dobrane, ważna jest moc światła, barwa światła oraz jego umiejscowienie. Jeśli dokonasz złych wyborów, możesz znacząco pogorszyć jakość swojej pracy oraz doprowadzić do problemów ze wzrokiem.

Właściwe kolory

Oczywiste jest, że kolory wpływają na nasze zachowanie – w domowym biurze nie jest inaczej. Oprócz możliwości zaaranżowania tej przestrzeni według własnych upodobań, możesz sprawić, by działała dla Ciebie korzystnie – nastrajała cię pozytywnie oraz stymulowała do pracy.
Użycie stymulujących kolorów w wystroju Twojego domowego biura, takich jak czerwony, żółty i pomarańczowy, może pomóc nam pozostać aktywnym. Z drugiej strony te kolory mogą budzić niepokój, jeśli są używane w nadmiarze. Jedną z propozycji jest na przykład wybór kolorów pastelowych. Kolorystyka świetnie prezentuje się również w detalach mebli: m.in. małych szafkach, szufladach, lampach.

Aranżacja domowego biura – dekoracje

Aranżacja domowego biura powinna zawierać elementy dekoracyjne, dzięki którym to wnętrze stanie się jeszcze bardziej radosne i zachęcające, a to sprzyja wydajności w codziennej pracy.
Od wybranego dywanu, po ozdobne ramki i rośliny, każdy szczegół ma znaczenie, jeśli chodzi o dodanie twojej osobowości do domowego biura i uczynienie go jeszcze przyjemniejszym. Nie trzeba dużych inwestycji, aby uzyskać niesamowitą dekorację!
Świetną opcją jest zainwestowanie w szafki, półki i stoliki. Pomogą utrzymać porządek w materiałach i dokumentach, sprawią, że nie będziesz czuł się zagracony. Postaw na praktyczność i wybierz przedmioty z łatwym dostępem i gotowością do użycia.
Wnęki ścienne i półki to również doskonałe opcje praktycznej i funkcjonalnej dekoracji. W ciasnych przestrzeniach są niezbędne, aby ułatwić codzienne życie.
Dobrze zaplanowane biuro domowe może zapewnić bardziej produktywne godziny pracy, a wskazówki, które przedstawiliśmy w tym artykule, bardzo pomogą Ci podczas przygotowywania miejsca pracy w domu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów