Jak wybrać stół do jadalni? Najważniejsze zasady

Aranżacja wnętrz i inspiracje

27.05.2021

Aranżacja wnętrz to kwestia, do której co jakiś czas zwracamy sporo uwagi. Po raz pierwszy wówczas, gdy wybieramy projekt domu czy mieszkania – już wtedy snujemy pewne plany. Po raz drugi przy wykańczaniu wnętrz i prawdziwym urządzaniu. Po raz kolejny co kilka lat, kiedy nabieramy ochoty do przeprowadzenia generalnego remontu. Ważne miejsce w planach aranżacyjnych powinna zajmować jadalnia. Dziś zwykle jest to pomieszczenie będące centrum przestrzeni dziennej, często połączone z salonem lub kuchnią. To tam spędzamy codziennie sporo czasu, przeważnie siedząc przy stole. Wybór tego mebla powinien być więc przemyślaną decyzją. Stoły drewniane, a może ze szklanym blatem? Okrągły czy prostokątny? Zebraliśmy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu w tym pomieszczeniu.

Jaki stół do jadalni? Materiał

W przypadku wyboru materiału na stół najważniejsze jest to, z czego będzie wykonany blat. Niektórzy w jadalnie nie tylko spożywają posiłki, ale również przygotowują je na usytuowanym tam stole. Ważną kwestią jest także to, czy mamy czas na regularne czyszczenie blatu – materiał ma tutaj niebagatelne znaczenie.

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są stoły drewniane. Do jadalni utrzymanej w eleganckim i klasycznym stylu najlepiej będzie pasować stół z litego drewna. Do najchętniej wybieranych gatunków drewna należą dąb i buk, które charakteryzuje również duża trwałość. Stół z litego drewna jest niezwykle oryginalnym meblem, w końcu nie sposób znaleźć dwa identyczne kawałki drewna. Pielęgnacja? Do wyboru mamy blaty olejowane oraz lakierowane. Te pierwsze wymagają nieco większego wysiłku przy czyszczeniu, ale są bardziej eleganckie. Drugie wystarczy przetrzeć ściereczką. Co ważne, nawet po latach użytkowania stół czy krzesła drewniane można oddać do renowacji i odzyskają blask.

Z drewnianymi stołami konkurują meble wyposażone w blat laminowany lub szklany. Ten pierwszy zwykle wykonuje się z płyt MDF. Są nieco mniej eleganckie, ale za to lekkie, pozwalają więc na swobodne przestawianie stołu w jadalni. W dodatku łatwo je utrzymać w czystości. Ciekawym rozwiązaniem są też stoły ze szklanym blatem, które sprawdzają się zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach. Tutaj jednak każda rysa czy zabrudzenie będą mocno widoczne.

Jak jadalnia to i kuchnia – wystarczy mała! W osobnym artykule piszemy o jej urządzaniu https://dobrewnetrza.net/2021/03/19/jak-urzadzic-mala-kuchnie/.

Kształt blatu stołu do jadalni

Bez względu na preferowany materiał, do wyboru mamy stoły prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Ten pierwszy sprawdzi się wtedy, gdy przy stole często będzie wspólnie przesiadywać duża liczba domowników. To także wersja najbardziej tradycyjna. Duży stół kwadratowy będzie mocno wyróżniał się w pomieszczeniu, cała aranżacja będzie ciążyć ku niemu – warto się zdecydować na taką opcję wówczas, gdy kupujemy drogi, efektowny mebel. Z kolei stół okrągły pozwala wszystkim siedzącym przy nim osobom zachować kontakt wzrokowy, jednocześnie jednak spożywanie posiłków może być nieco mniej komfortowe. Taki mebel doda jednak aranżacji sporo lekkości i powabu.

Rozmiar stołu

Z kształtem blatu powiązany jest rozmiar stołu. Najprościej powiedzieć, że powinien być uzależniony od liczby domowników. Zwykle dla jednej osoby powinno się przeznaczać 60-70 centymetrów blatu, wówczas unikniemy ścisku i przypadkowych szturchańców. Zbyt duży stół może być jednak problematyczny, zwłaszcza w mniejszych jadalniach, i przytłoczyć przestrzeń. Rozmiar stołu powinien jednak również współgrać z jego umiejscowieniem – jeśli ma stanowić główny element wystroju jadalni, nie może być zbyt mały.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów