Panele ścienne tapicerowane – na czym polega ich fenomen?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Panele ścienne tapicerowane – na czym polega ich fenomen?

27.05.2021

Panele ścienne tapicerowane są ozdobą, którą coraz częściej możemy spotkać w aranżacjach różnorodnych wnętrz. Są komponowane w rozmaite wzory i same są w różnych kształtach. Sprawdźmy, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania tym elementem aranżacyjnym – dlaczego ściany pikowane robią taką furorę? 

Co wpływa na popularność paneli ściennych tapicerowanych?

Warto zacząć od tego, że jest to rozwiązanie, które szybko wypełni wnętrze. Jeśli nie mamy konkretnej wizji na to, jak ma wyglądać pokój możemy w prosty sposób stworzyć kompozycję za pomocą paneli. Dzięki ich zastosowaniu nie będzie konieczne dodawanie wielu innych dekoracji, gdyż one same w sobie przyciągną wzrok.

Na ich popularność również wpływa duża dostępność. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę tapicer Katowice i znajdziemy pełno specjalistów, którzy wykonają panele dostosowane do naszych potrzeb. Takie zamówienie może być wykonane w różnych rozmiarach zgodnie z wymiarami ściany, na której mają zostać położone. Wybór jest ogromny – warto przejrzeć ofertę sklepu http://www.cocodeco.pl/, by nabrać ochoty na urozmaicenie aranżacji.

Kolejnym czynnikiem jest możliwość wkomponowania ich w przeróżne wnętrza. Panele pasują do różnych stylów aranżacyjnych od nowoczesnego, glamour, przez pokoje dziecięce, po vintage. Związane jest to z tym, że nie występują one tylko w kilku podstawowych wzorach, a ich uniwersalność pozwala na umieszczenie ich w sypialni, przedpokoju, salonie czy biurze. Tapicer Tychy oferuje wiele kolorów oraz wzorów, które umożliwiają zrealizowanie kształtu na ścianie dokładnie tak, jak sobie go wyobrażamy: http://www.cocodeco.pl/tapety/

Panele ścienne tapicerowane – cechy charakterystyczne 

Możemy je spotkać w dwóch formach. Płaskie mają zwykle do 3 cm grubości, posiadają bardzo małe wypełnienie, które jest przykryte warstwą materiału. Natomiast wypukłe, to bestsellerowy model. Często są one nazywane 3D, gdyż pianka lub gąbka, która je wypełnia, jest zdecydowanie grubsza od poprzedniego wariantu. Jedną z funkcji, które zapewniają panele ścienne jest izolacja dźwięków, którą można osiągnąć właśnie dzięki ułożeniu grubej warstwy wypełnienia. Na rynku występują specjalistyczne panele ścienne tapicerowane wyciszające, które są w stanie wyciszyć dźwięki pochodzące np. z ruchliwej ulicy. Są one wykonane z materiałów, które pochłaniają dźwięki. 

Dla osób, które aranżują wnętrze nie mniej ważny jest sam aspekt wizualny. Panele najczęściej są oferowane z pokryciem przyjemnej w dotyku tkaniny, głównie welurowej, lub ekoskóry, która najczęściej jest wykorzystywana do mieszkań w stylu nowoczesnym i glamour. Kluczową rolę odgrywają jednak kształty paneli, z których możemy stworzyć niebanalne układy. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • prostokąty,
  • kwadraty,
  • plastry miodu,
  • diamenty,
  • jodełki,
  • klocki lego,
  • koła,
  • trójkąty. 

Jak ciekawie zaaranżować pokój dzienny? Nie zapomnij o kilku elementach: https://dobrewnetrza.net/2021/04/27/aranzacje-pokoju-dziennego-jakie-elementy-sa-niezbedne-w-urzadzaniu-tego-wnetrza/.

Jakie kompozycje można tworzyć z paneli ściennych tapicerowanych? 

Teraz przechodzimy do etapu końcowego – czyli ostatecznego ułożenia paneli na ścianie. Tak, jak duża jest różnorodność kształtów, tak i możliwe jest stworzenie z nich rozmaitych kompozycji. Najpopularniejszą z nich jest ułożenie paneli ściennych jeden obok drugiego. W przypadku kwadratowych modeli, tworzą one jeden gładki prostokąt. Można układać kształty również tak, aby krawędzie powstałego układu nie były gładkie. Najprościej jest to wykonać za pomocą trójkątów i jodełek. Kolejnym pomysłem jest rozłożenie wybranych kształtów w równych odległościach od siebie, co pogłębi efekt 3D. W projektowaniu kompozycji z paneli ściennych tapicerowanych ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy zarówno połączyć poszczególne elementy w jedną całość, odłączyć pojedyncze fragmenty, jak i rozdzielić wszystkie panele. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów