Jakie oświetlenie do akwarium, czyli zadbaj o komfort rybek i ciekawy efekt wizualny we wnętrzu!

Funkcjonalne mieszkanie

01.03.2021

Akwarystyka od lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Zdecydowana większość z nas miała zapewne pod swoją opieką przynajmniej jedną rybkę. Z pozoru posiadanie takiego zwierzątka wygląda bardzo niewinnie. W końcu czego wyjątkowego potrzebują welonki, skalary czy neonki? Okazuje się, że zdecydowanie więcej, niż myślimy. Oprócz odpowiednio dużego akwarium czy specjalistycznego pokarmu rybki wymagają również profesjonalnego światła. Jakie oświetlenie wybrać zatem do akwarium? Czy da się sprawić, by lampy służyły zwierzątkom, a także stanowiły dodatkową dekorację naszego wnętrza? Sprawdź!

Kolorowe oświetlenie do akwarium – sposób na ciekawą aranżację i nie tylko

Oświetlenie w akwarium ma oczywiście służyć w głównej mierze rybom oraz roślinności. To dzięki niemu możliwe jest zachowanie pewnych naturalnych procesów, które występują w przyrodzie. Rośliny mogą przede wszystkim w niezakłócony sposób przeprowadzać proces fotosyntezy. Ryby natomiast są w stanie dopasować się do naturalnego cyklu dnia. Procesy te można nieco porównać do tego, co dzieje się w naszym życiu. Umieszczając w salonie lampy kule czy lampy loftowe, dbamy przecież o swój komfort oraz tworzymy dla siebie sprzyjające warunki. Z rybkami i roślinnością powinno zatem być dokładnie tak samo.

Dobierając prawidłowe lampy i punkty świetlne do akwarium, możemy także każdego dnia napawać się pięknym widokiem i bacznie przyglądać się życiu naszych małych “pupili”. Co ciekawe, w większości aranżacji to właśnie akwarium stanowi główny punkt dekoracyjny. W końcu nie ma nic bardziej magicznego niż kolorowe oświetlenie akwarium dzień noc, rozprzestrzeniające się tak naprawdę po całym naszym wnętrzu. Dobierając lampy, miejmy jednak na uwadze głównie komfort roślin oraz ryb. To im ma w pierwszej kolejności służyć oświetlenie. 

dodatkowe oświetlenie do akwariumŹródło: https://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/2884-akwarium-w-mieszkaniu.html

Jakie oświetlenie do akwarium będzie najlepsze?

Każdy, kto posiada swoją wodną mini hodowlę, zastanawia się zapewne, jakie oświetlenie do akwarium 112l czy cechującego się inną objętością wybrać. Oczywiście taka tematyka jest niezwykle rozległa i składa się z wielu zagadnień. My postaramy się podpowiedzieć statystycznemu Kowalskiemu, jak podejść do oświetlenia domowego zbiornika wodnego. W końcu nie każdy “siedzi” w takim temacie. Czym zatem powinno się charakteryzować światło umieszczone w akwarium? Na jakie cechy należy zwracać szczególną uwagę?

Po pierwsze: określ, jakie akwarium posiadasz

Aby odpowiednio dobrać dzienne czy nocne oświetlenie do akwarium, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, jaki rodzaj zbiornika posiadamy. Tutaj należy przyjąć jedno główne kryterium, jakim jest rodzaj zamknięcia lub jego brak. Najprościej zatem mówiąc, możemy mieć akwarium otwarte bądź zamknięte. W przypadku tej drugiej opcji zasada jest dość prosta. Oświetlenie najlepiej oczywiście wtedy zamontować w pokrywie. Gdy natomiast nasz zbiornik nie posiada klapy, będziemy musieli szukać alternatyw, takich jak specjalne uchwyty na przeszklenia lub oświetlenie podwieszane. Pamiętajmy zatem, że naszym punktem wyjścia zawsze będzie rodzaj akwarium. 

Po drugie: zastanów się, jakie życie dominuje w Twojej hodowli

Myśląc o tym, jak dobrać oświetlenie led do akwarium, musimy brać również pod uwagę to, jakie ryby oraz rośliny hodujemy. Niektóre stworzenia są bowiem mało wymagające – nie potrzebują dużej ilości światła, by móc się prawidłowo rozwijać i pięknie wyglądać. Inne natomiast mają zdecydowanie większe potrzeby. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że rośliny więdną, a ryby zdychają. Najczęstszym winowajcą jest wtedy właśnie nasze niepozorne oświetlenie. Kompletując swoją hodowlę, warto zatem dokładnie przemyśleć, jakie żyjątka wybrać oraz jak je ze sobą łączyć, by każdemu gatunkowi zapewnić odpowiednie warunki. 

Po trzecie: nie dla wilgoci

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie lampy do akwarium wybrać, warto również pamiętać, że punkty świetlne wcale nie lubią wilgoci. Musimy zatem dobrać taki rodzaj oświetlenia i jego umiejscowienie, by lampy czy świetlówki nie były narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Nawet niewielka ilość wody może bowiem zmniejszyć żywotność naszych punktów świetlnych. 

oświetlenie do akwariumŹródło: http://houseofsolutions.pl/oswietlenie-w-akwarium-otwartym/

Jak obliczyć oświetlenie led do akwarium?

Zdecydowana większość z nas stawia w ostatnim czasie na oświetlenie led. Nie mamy tutaj jednak na myśli wyłącznie akwarium. Ledy są bowiem niezwykle popularne niemalże w każdym aspekcie naszego życia. Kupując je dla swoich rybek i roślin, należy jednak wiedzieć, jaka jasność będzie najlepsza. W przypadku domowego zbiornika wodnego zasada jest dość prosta – należy dowiedzieć się, czego potrzebują nasze żyjątka. Człowiek najlepiej widzi bowiem światło, które emituje fale z przedziału 500-600 nm. Mniejszy zakres będzie dla nas ciemniejszy, a większy – jaśniejszy. Lepiej zatem zamienić w tym przypadku pytanie “jakie oświetlenie do akwarium 60 l” na “czego potrzebują moje ryby i roślinność?”. Swoje wrażenia odłóżmy na bok i zadbajmy o komfort hodowanych żyjątek!

Oświetlenie led do akwarium –  ile wat na litr?

Oprócz jasności światła bardzo ważna będzie również jego moc. W tym przypadku zasada jest dość prosta – na każdy litr wody potrzebujemy ok. 0,4 W. Wybierając oświetlenie led do akwarium 80 cm, musimy zatem poznać również długość jego drugiego boku oraz wysokość. Na tej podstawie obliczamy objętość zbiornika. Przyjmijmy zatem, że nasze akwarium ma 100 l. Potrzebujemy więc wtedy oświetlenia o mocy min. 40 W. Dużo może jednak również zależeć od hodowanych przez nas gatunków, dlatego też poprośmy o pomoc specjalistę.  

Jakie oświetlenie do akwarium roślinnego wybrać?

Teraz zastanowimy się, jakie świetlówki do akwarium roślinnego wybrać. W tym przypadku zasada również jest dość prosta. Rośliny wodne najczęściej potrzebują bowiem światła w kolorze czerwonym oraz niebieskim. Aby wiedzieć, czy nasze oświetlenie emituje właśnie takie barwy, musimy zerknąć na Kelwiny. Jednostka ta pozwala bowiem określić temperaturę barwową. Jakie oświetlenie zatem wybrać? W szczególności takie, które zostało oznaczone za pomocą ok. 2500 i 5500 K. 

jakie oświetlenie akwarium roślinnegoŹródło: https://www.youtube.com/watch?v=kS-g_0Z4c5k

A jakie oświetlenie do akwarium morskiego?

Jakie oświetlenie do akwarium morskiego 200l będzie najlepsze? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie żyjątka hodujemy. Musimy bowiem postarać się odtworzyć naszym rybom oraz roślinności naturalne warunki. Najczęściej dobrym rozwiązaniem będzie oczywiście światło niebieskie oraz białe. Jego temperatura barwowa musi jednak zostać dopasowana do gatunków żyjących w naszym akwarium. 

Porada: aby akwarium zawsze wyglądało wspaniale, musimy pamiętać o regularnej wymianie wody i czyszczeniu przeszklenia wewnątrz. Co ciekawe, akwarium warto myć także od strony zewnętrznej. Jak to jednak robić? Najlepiej postępować tak samo, jak przy pielęgnacji mebli lustrzanych, o której pisaliśmy w artykule https://dobrewnetrza.net/2018/12/21/jak-dbac-o-lustrzane-meble/!

Oświetlenie do akwarium – najpopularniejsze rodzaje

Większość z nas zastanawia się zapewne, jak zrobić oświetlenie ledowe do akwarium. Warto jednak wiedzieć, że źródła światła mogą przyjmować różną formę. Przedstawimy zatem teraz trzy najpopularniejsze rodzaje punktów świetlnych stosowanych w domowych zbiornikach wodnych. 

Świetlówki

Zdecydowanie największą popularnością w akwarystyce cieszą się świetlówki. Niestety takie rozwiązanie nie posiada zbyt wielu zalet. Największy plus to zdecydowanie możliwość szybkiej i łatwej wymiany źródła światła, gdy to się przepali. Nie możemy jednak sterować w tym przypadku intensywnością oświetlenia czy zmieniać jego barwy. Dodatkowo świetlówki wyglądają mało atrakcyjnie i zużywają dość dużą ilość prądu. Nic zatem dziwnego, że większość z nas zastanawia się, jakie oświetlenie led do akwarium wybrać, a nie na jakie świetlówki postawić. 

jakie oświetlenie led do akwariumŹródło: https://imged.pl/swetlowki-t8-18w-sylvania-grolux-oraz-aquastar-20756318.html

Porada: Jakie świetlówki do akwarium dostaniemy w sklepach? Przede wszystkim T5 i T8. Pierwsze z nich są zdecydowanie cieńsze i mniej rzucają się w oczy. 

Led

Skoro mówimy już o ledach, teraz poruszymy właśnie ich temat. Do zalet tego rodzaju oświetlenia można zdecydowanie zaliczyć uniwersalność, niski pobór prądu, możliwość regulacji natężenia, temperatury barwowej i wydajności, a także zdecydowanie bardziej designerski wygląd. Jako minus, na który można przymknąć oko, większość z nas wskazuje brak możliwości wymiany diod po ich przepaleniu. Powiedzmy sobie jednak szczerze – ich żywotność to nawet kilka lat, dlatego nie powinien być to bardzo duży problem. W oświetlenie led do akwarium – zrób to sam czy gotowe – zdecydowanie warto zatem inwestować!

oświetlenie ledowe do akwariumŹródło: https://www.zoolight.pl/product-pol-2442-Lampa-LED-PREMIUM-PLANT-GREEN-Akwarium-Roslinne.html

Lampy HQI

Zanim zaczniemy szukać informacji o tym, jak samemu zrobić oświetlenie led do akwarium, warto poznać jeszcze jeden rodzaj lamp – HQI. Ten typ cechuje się przede wszystkim małym rozmiarem. Często stanowi zatem lekkie uzupełnienie pozostałych punktów świetlnych. Lampy HQI poleca się przede wszystkim do głębokich akwariów. W przypadku małych – niestety nie spełnią swojej funkcji. Takim rodzajem oświetlenia powinniśmy zatem zainteresować się w szczególnych przypadkach. 

lampy HQI do akwariumŹródło: https://www.luxmarket.pl/product/lampa-powerstar-hqi-t-2000w/d/i-e40

Listwa oświetleniowa do akwarium – dodatkowe oświetlenie do akwarium

Jako dodatkowy rodzaj oświetlenia przy akwarium większość z nas umieszcza listwę lub taśmę LED. Czy to jednak dobry pomysł? W przeważającej części przypadków tak. Takie punkty świetlne mają niewielką moc, dlatego też nie stanowią zagrożenia dla naszych żyjątek. Z ich pomocą możemy osiągnąć bardzo ciekawy efekt wizualny w swoim wnętrzu. Przy okazji zyskujemy także możliwość lepszej obserwacji naszego wodnego życia. 

Jak zrobić oświetlenie do akwarium?

Co ciekawe, oświetlenie do akwarium możemy oczywiście kupić lub też zrobić samodzielnie. Jak jednak się za to zabrać? W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że najłatwiejsza będzie do wykonania belka świetlna, którą umieścimy na górze naszego zbiornika. Aby ją zrobić, warto najpierw dokładnie wymierzyć akwarium. Następnie z trwałego materiału np. płyty aluminiowej, tworzymy swoją bazę o wymiarach nieco dłuższych, niż nasz zbiornik. Na koniec przyklejamy diody led w odpowiednie miejsca i gotowe. Taka belka nie musi bowiem posiadać żadnych dodatkowych elementów, takich jak chociażby uchwyty. Wystarczy, że całość będzie dłuższa o kilka centymetrów niż akwarium. Wtedy kładziemy ją na górze przeszklenia i gotowe. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów