Jak dbać o lustrzane meble?

Sprzątanie

21.12.2018

Lustrzane meble coraz częściej pojawiają się w różnego rodzaju aranżacjach, lustrzana komoda, toaletka lustrzana, czy nawet duża szafa przesuwna. Wyglądają stylowo i elegancko, a dodatkowo, jak to lustra, optycznie powiększają przestrzeń. Jednak decydując się na tego rodzaju sprzęty, musimy pamiętać o specjalnej pielęgnacji. Jeśli będziemy odpowiednio o nie dbać, odwdzięczą się stylowym wyglądem, który będzie towarzyszył nam przez długi czas. Jak pielęgnować i czyścić lustrzane meble a czego zdecydowanie powinniśmy unikać? Podpowiadamy!

Jak i czym czyścić lustrzane meble?

Do przecierania z kurzu metalowych lub szklanych, lustrzanych mebli, wystarczy nam miękka wilgotna ściereczka oraz letnia woda. Jeśli nasza woda w kranie jest dość twarda, lepiej jest użyć wody destylowanej. Takie mycie zadziała na lekkie, pojedyncze plamy oraz warstwę kurzu. Jeśli pojawiają się większe zabrudzenia, na przykład odbite palce, tłuste plamy lub resztki kosmetyków, musimy zadziałać mocniejszą substancją.

Świetnie sprawdzi się woda z dodatkiem octu. Jest w pełni ekologicznym i bezpiecznym środkiem, który usunie trudniejsze ślady z lustrzanej powierzchni. Najłatwiej zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:4 i po każdym myciu szybko wycierać mebel do sucha. Dzięki tej mieszance, na powierzchni mebli nie zostaną smugi ani żadne plamy. Jeśli lustrzane meble stały się matowe i zszarzały, możemy ich powierzchnię przetrzeć przekrojonym na połowę ziemniakiem, a po dziesięciu minutach opłukać letnią wodą i dokładnie wysuszyć.

Jak dbać o lustrzane meble?

Lustrzane meble, np. toaletka, komoda lustrzana lub szafka często wykorzystywane są w aranżacjach łazienkowych. Znajdując się w tego typu pomieszczeniu, ich powierzchnia praktycznie codziennie narażona jest na parowanie, które działa na nie bardzo niekorzystnie. Aby temu zapobiegać, wystarczy przetrzeć powierzchnię mebli ściereczką zwilżoną wodą zmieszaną z kilkoma kroplami gliceryny. Ta substancja wytworzy niewidzialną ochronną powłokę, która uchroni mebel przed szybszym zniszczeniem. Warto także lustrzane meble chronić przed bezpośrednim działaniem mocnego światła oraz słońca. Ustawmy je raczej w zacienionym kącie lub w miejscu, na które bezpośrednio nie świeci słońce lub lampka o dużej mocy.

Czego unikać podczas czyszczenia lustrzanych mebli?

Do przecierania i czyszczenia lustrzanych mebli nie powinniśmy używać następujących substancji:

  • środków do czyszczenia szkła, ponieważ powodują powstawanie rdzy na brzegach lustrzanych mebli,
  • środków zasadowych, np. amoniaku czy mydła, które powodują szybkie matowienie lustrzanych powierzchni,
  • proszków i past, które bardzo łatwo porysują delikatną lustrzaną taflę.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów