Dobre wnętrza

Sofa jak łóżko sypialniane – czy to możliwe?

Sypialnia

Sofa jak łóżko sypialniane – czy to możliwe?

10.11.2020

W mieszkaniach staramy się zazwyczaj zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Każdy metr czy nawet centymetr kwadratowy się liczy, więc często decydujemy się na rozwiązania dwa w jednym. Tę potrzebę zauważyli też producenci – szafy można dowolnie personalizować, półki podwieszać pod sam sufit lub wybierać różne sposoby rozkładania kanapy. I nie tylko zagraniczni giganci dają swoją klientom tak duży wybór – polskie przedsiębiorstwa też mają bardzo dużo do zaoferowania. Wystarczy chwilę poszukać w wyszukiwarce i znajdziemy np. polskie przedsiębiorstwo Puszman. Meble te są eleganckie, wielofunkcyjne i proste – trafią w gust nawet najbardziej wybrednego konsumenta. Z drugiej strony w wyposażeniu domu nie warto oszczędzać na kilku rzeczach i w tej kategorii znajduje się łóżko. Czy rozkładane sofy będą mogły służyć jako łóżko? Poznajcie kilka zasad, które pozwolą wam zdecydować!

Sofy do salonu czy sypialni?

I tutaj pojawia się bardzo trudne pytanie, ponieważ nie każdy ma możliwość wyboru. Patrząc na wysokie ceny mieszkań dużo osób rezygnuje z oddzielnej sypialni na rzecz większego salonu lub pokoju dla dziecka. A nawet jeśli udało się kupić dodatkowy pokój przeznaczony w głównej mierze do spania, nie oznacza to, że automatycznie zmieścimy w nim duże łóżko. Rozkładane sofy będą idealnym rozwiązaniem, jeśli w sypialni chcemy też mieć szafki, komodę, fotel i w ciągu dnia zależy nam na przestrzeni.

Jak wybierać rozkładane sofy?

Skoro już wiemy, że sofy mogą zastąpić tradycyjne łóżko to dobrze będzie wiedzieć, jak wybierać konkretny model sofy i na co zwracać uwagę. W tym artykule pochylimy się głównie nad kilkoma kwestiami.

  1. Wielkość pokoju a wielkość sofy.
  2. Mechanizm rozkładania.
  3. Wypełnienie materaca.

Wielkość pokoju a wielkość sofy

Tutaj należy pomyśleć o tym, ile miejsca możemy przeznaczyć na powierzchnię spania po rozłożeniu kanapy. Ogółem zasada mówi, że im więcej tym lepiej, ale dla jednej osoby powinno przypadać minimalnie 80 – 90 cm. W przypadku par szerokości, które będą nas interesować, zaczynają się od 160 cm, a przy łóżkach pojedynczych już 90 centymetrów zapewni wygodny odpoczynek. Teraz patrząc na drugą wielkość – długość łóżka powinna być kilkanaście centymetrów większa niż wzrost śpiących w nim osób. Dzięki temu nawet najwyżsi będą mogli się przeciągać po wstaniu.

Wybór sofy zamiast łóżka zawsze sprawi, że w trakcie dnia będziemy mogli korzystać z większej przestrzeni, ale na noc powinniśmy skupić się na wygodzie. Mniejsza powierzchnia spania nie sprawi, że pokój się powiększy, a może utrudnić sen. Poza tym, w nocy te dodatkowe kilka centymetrów nie będą mogły się do niczego przysłużyć, ponieważ będziemy wtedy smacznie spać. O ile nie ogranicza nas metraż pokoju starajmy się wybierać sofy z dużą powierzchnią spania.

Wypełnienie materaca

To jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chcemy się dobrze wyspać. Większość z nas pewnie wie, że wybór materaca do łóżka to nie lada wyzwania. Podobnie jest w przypadku wypełnienia sofy. Jeśli wybierzemy nieodpowiednie dla nas rozwiązanie sen nie będzie przynosił wyczekiwanego wypoczynku, a w dodatku będziemy budzić się z sztywnym karkiem lub bólem w plecach. Więc jak powinniśmy wybierać wypełnienie materaca?

Czego raczej unikać?

W naszej liście wypełnień, które raczej nie sprawdzą się w sofach, na których chcemy spać możemy wymienić wypełnienie z puchu naturalnego i syntetycznego. Puch naturalny jest bardzo miękki i przyjazny, ale nie będzie dobrym wypełnieniem, ponieważ wymaga odpowiedniego zadbania, aby utrzymał swoje właściwości. To samo dotyczy antyalergicznej wersji pierza. Oba rodzaje wypełnień należy regularnie prać, dokładnie suszyć, a po każdej nocy należy materiał przywrócić do pierwotnego stanu. Jeśli zależy nam na puchowych rozwiązaniach w sypialni lepiej będzie zakupić taką kołdrę lub poduszkę.

Pianka piance nierówna!

Wśród wypełnień możemy wymienić dwa najpopularniejszy typy wypełnienia piankowego – tapicerskie i wysokoelastyczne. Na lekcjach przyrody uczono nas o różnych właściwościach fizycznych różnych materiałów – pianki wykazywały się dużą elastycznością i odkształcaniem się pod wpływem ciężaru. W przypadku pianek tapicerskich takie właściwości dalej są wyczuwalne, więc nasz gruby materac po kilku latach regularnego używania może zmienić swoją wysokość, co nie jest pożądanym efektem. Na szczęście coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz pianek wysokoelastycznych. Ten rodzaj jest już technologicznie ulepszony, co zapobiega tak szybkiemu odkształcaniu się. W dodatku produkuje się dużą ilość sof i kanap z tym wypełnieniem, więc będziemy mogli wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami i twardościami, aby był idealnie dopasowany do nas.

Sprężyny

Wśród rozwiązań sprężynowych też będziemy musieli wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami. Sprężyny bonellowe są bardzo popularnym rozwiązaniem w wyrobach tapicerskich, ale też w tradycyjnych materacach. W materacu ułożone są bardzo blisko siebie, więc szybko też odpowiadają na zmianę pozycji. Podobnym rozwiązaniem są sprężyny kieszeniowe, które przypominają swoje poprzedniczki w wyglądzie, ale dodatkowo są włożone to tak zwanej “kieszonki”. Takie zabudowanie pojedynczych sprężyn ma za zadanie wyciszyć cały mechanizm. W dodatku ten rodzaj sprężyn jest mniejszy, ale gęstszy co sprawia, że będą zapewniać dobre podparcie zarówno do osób drobniejszych i większych.

Rozwiązanie hybrydowe

Czyli wybieramy najlepsze cechy z kilku rozwiązań. Ten model zapewnia zarówno wygodę, możliwość dłuższego cieszenia się z materaca, jak i odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Dlaczego? Najczęściej wybiera się połączenie sprężyn i pianek. W ten sposób korzystamy z dużej trwałości sprężyn, tak aby nasza pozycja w trakcie snu była stabilna i dopasowana do naszej wagi. Jest to szczególnie ważne dla par, ponieważ sprężyny dopasowują się do konkretnej osoby, dzięki czemu nikt nie będzie się zapadał w łóżku. Z drugiej strony mamy pianki wysokoelastyczne, które zapewniają wygodę, są miękkie, ale materiał jest gęsty, więc powinno się nam wygodnie leżeć.

System rozkładania sofy

Kolejną kwestią do przemyślenia będzie sposób w jaki chcemy rozkładać sofę. Do wyboru mamy bardzo dużo mechanizmów, ale skupmy się na tych najwygodniejszych.

Mechanizm klik-klak

Ten mechanizm kojarzą wszyscy właściciele tapczanów. Jest on bardzo wygodny i nie wymaga dużo siły do rozłożenia łóżka. Jego minusem będzie nierówność powstała na załamaniu się dwóch części łóżka.

Mechanizm DL

To najpopularniejszy w ostatnich latach mechanizm do rozkładania łóżek. Jest prosty i nie wymaga użycia siły. Jedyne co robimy to lekko unosimy siedzisko, które już samo wysuwa się do przodu i rozkładamy oparcie. W tej sytuacji też niestety będziemy mieć nierówność na środku łóżka.

Mechanizm puma

Działa na tej samej zasadzie co wyżej wymieniony sposób rozkładania, ale oparcie jest rozkładane automatycznie. Jest to rozwiązanie prostsze w obsłudze, ale pojemnik na pościel w tym przypadku będzie mniejszy lub w ogóle go nie będzie.

A więc wybraliście już idealną sofę dla was? Pamiętajcie, że nawet najwygodniejsza sofa bądź łóżko nie zapewnią komfortowego snu jeżeli całe miejsce odpoczynku nie będzie odpowiednio wyposażone! W innym artykule podpowiadamy na jakie wyposażenie sypialni zwrócić uwagę, by obie osoby wstawały rano pełne energii. Przeczytaj tutaj: https://dobrewnetrza.net/2021/07/21/wygodne-lozko-dla-dwojga-jak-dobrac-niezbedne-wyposazenie-sypialni/.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów