Dobre wnętrza

Wybieramy zagłówek do łóżka

Sypialnia

Wybieramy zagłówek do łóżka

01.03.2021

Zagłówek to nie tylko element dekoracyjny. Jest to również bardzo praktyczne rozwiązanie, które stanowi zabezpieczenie ściany u wezgłowia łóżka przed zabrudzeniem oraz stanowi wygodne oparcie podczas siedzenia na łóżku na przykład, kiedy czytamy czy oglądamy telewizję. Niektóre łóżka są produkowane od razu z zagłówkami, jednak większość mebli to nadal łóżka bez zagłówków. Konieczny jest więc osobny zakup tego elementu. Nie martwmy się, nie jest to trudne. Wybór zagłówków jest ogromny i możemy je dopasować właściwie do każdego rodzaju łóżka. Dowiedz się, dlaczego warto założyć zagłówek i jak wybrać najlepszy.

Zagłówek za łóżkiem – czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie warto zainwestować w zagłówek do łóżka. Dzięki niemu będzie nam w sypialni nie tylko znacznie wygodniej, ale również unikniemy częstego czyszczenia lub malowania ściany za łóżkiem. Ponadto piękny dekoracyjny zagłówek idealnie dopełni aranżacji naszej sypialni.

Zalety zagłówka to:

  • – Ochrona ściany przed zniszczeniem- dzięki zagłówkowi, nie zaplamimy ściany, opierając się o nią plecami czy poduszką,
  • – Zagłówek jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem, dzięki któremu przyjemniej będzie nam leżeć w łóżku i czytać książkę, czy oglądać ulubiony film,
  • – Zagłówki to piękne elementy dekoracyjne. Oryginalny zagłówek może całkowicie odmienić wnętrze. Montaż zagłówka lub jego wymiana to prosty i niedrogi sposób na szybką zmianę wystroju sypialni. Dzięki niemu możemy sprawić, że monochromatyczna sypialnia bez wyrazu nabierze charakteru i będzie wyglądać niezwykle elegancko.

Jaki zagłówek wybrać?

Wybór gotowych zagłówków jest naprawdę ogromny. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, mieć różne kolory, faktury i wielkości. Możemy również zamówić zagłówek wykonany na zamówienie według indywidualnego projektu. Z pewnością znajdziemy więc coś idealnie pasującego do wystroju naszej sypialni i dopasowanego do naszych możliwości finansowych.

Zagłówki – podział

Zagłówki dzielimy na miękkie oraz twarde.

Te pierwsze mają najczęściej wypełnienie z pianki poliuretanowej i są obite materiałem – może to być welur, bawełna, płótno, skóra lub tkanina syntetyczna. Są one miękkie i przyjemne w dotyku. Zapewniają wygodne oparcie bez konieczności stosowania poduszki czy koca. Rodzaje zagłówków miękkich to modułowe, tapicerowane oraz pikowane.

Choć zagłówki miękkie są piękne i funkcjonalne, to jednak mają również pewne wady. Niestety są dosyć podatne na różnego rodzaju zabrudzenia. Oczywiście wiele zależy tutaj od rodzaju materiału użytego do wykonania zagłówka, jednak może się okazać, że trudno będzie usunąć z niego na przykład tłuste plamy. Ponadto musimy liczyć się z tym, że zagłówek miękki będzie przyciągał znaczne ilości kurzu. Z tego względu wymaga on regularnego czyszczenia odkurzaczem, a raz na jakiś czas również specjalistycznego czyszczenia karcherem podobnie jak kanapa bądź fotel z miękkim obiciem. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpimy na alergię lub astmę. Problem ten nie dotyczy jedynie miękkich zagłówków obitych skórą naturalną lub syntetyczną. W ich przypadku wystarczy regularne czyszczenie powierzchni materiału łagodnym detergentem przeznaczonym do pielęgnacji mebli.

zagłówek do łóżka
Przykład na to, jak prezentują się różne typy nagłówków i do jakich wnętrz pasują najbardziej. Źródło: DobreWnętrza

Z kolei zagłówki twarde najczęściej wykonuje się z drewna, płyt MDF i palet, a nieco rzadziej z metalu. Są one niezwykle trwałe i zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości niż zagłówki obite materiałem. Takie zagłówki bardzo często nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną oraz stanowią oparcie przy siedzeniu na łóżku, ale także spełniają wiele dodatkowych praktycznych zadań. Mogą na przykład mieć wbudowane szafki, szuflady czy półki albo stanowić podstawę montażu oświetlenia.

Właściwie jedyną wadą zagłówków twardych jest to, że nie są tak wygodne, jak te tapicerowane. Aby w pełni komfortowo siedzieć opartym przez dłuższy czas, konieczne jest zastosowanie grubej poduszki lub koca.
Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom zagłówków.

Rodzaje zagłówków

Jakie możemy wyróżnić rodzaje zagłówków?

Zagłówek drewniany

Zagłówki drewniane to świetny wybór do łóżek, których ramy wykonane są z drewna. Do wyboru jest tak wiele opcji, że bez problemu dopasujemy kolor, wzór, kolor i fakturę drewna do ramy łóżka oraz innych mebli znajdujących się w sypialni. Możemy zdecydować się na droższy, ale lepszej jakości i bardziej wytrzymały zagłówek wykonany z litego drewna, lub na nieco tańszą wersję zrobioną z płyty, albo listewek.

Zagłówki drewniane często pełnią także funkcję praktycznych półek lub niewielkich wąskich szafek nocnych.

Zagłówek tapicerowany

Tego rodzaju zagłówki należą do najbardziej eleganckich. Mogą być obite rozmaitymi materiałami na przykład skórą, welurem czy aksamitem. W ofercie sklepów z wyposażeniem wnętrz znajdziemy również zagłówki tapicerowane z naturalnymi ekologicznymi obiciami oraz obite tkaninami syntetycznymi. Prezentują się wyjątkowo i będą idealnym dopełnieniem bardzo eleganckiej sypialni urządzonej na przykład w stylu glamour.

Odmianą zagłówka tapicerowanego jest zagłówek pikowany, który również jest wypełniony pianką poliuretanową i obity materiałem, tyle że tutaj jest on dodatkowo wzmocniony poprzez pikowanie. Zagłówki pikowane świetnie wyglądają zarówno w szykownych i eleganckich sypialniach, jak i tych urządzonych w bardziej klasycznym stylu, a także mogą stanowić dekoracyjny akcent w monochromatycznych minimalistycznych wnętrzach.

Zagłówek modułowy

To ciekawe i atrakcyjnie prezentujące się rozwiązanie. Zagłówki modułowe nie są wykonane z jednego dużego paneli, lecz składają się z większej ilości mniejszych, które budują oryginalną całość. Tego rodzaju zagłówek daje największe możliwości aranżacyjne. Możemy bowiem połączyć tutaj moduły różniącej się kolorystycznie i strukturalnie i stworzyć niezwykłą artystyczną całość. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład zagłówki wykonane w technologii 3D. Wyglądają one lżej i nowocześniej niż tradycyjne zagłówki wykonane z jednego bloku materiału. Świetnie sprawdzą się w modernistycznym wnętrzu, w sypialni w stylu shabby chic lub pop art.

Zagłówek metalowy

Zagłówki metalowe są przede wszystkim bardzo trwałe, antyalergiczne i niezwykle łatwo utrzymać je w idealnej czystości. Metal to także materiał, który można formować w niezwykle atrakcyjne wizualnie formy. Zagłówek metalowy może być ażurowy lub lity. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zagłówek wykonany z metalu, będziemy musieli zainwestować dodatkowo w duże poduchy. W przeciwnym razie opieranie się o niego podczas siedzenia w łóżku będzie bardzo niewygodne.

Czym kierować się przy wyborze zagłówka?

Wybierając zagłówek do łóżka, często kierujemy się jedynie jego wyglądem, zapominając o jeszcze kilku bardzo istotnych kwestiach. Kluczowe jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie rozmiaru zagłówka do wymiarów łóżka oraz do wielkości naszej sypialni. Pamiętajmy, że masywny i wysoki zagłówek tapicerowany to niezbyt dobry wybór do pomieszczenia o małym metrażu. Z kolei wybierając materiał, z jakiego wykonany jest zagłówek, kierujmy się swoim gustem oraz tym czy będzie on pasował do wystroju sypialni. Niezwykle ważne jest również wzięcie pod uwagę kwestii zdrowotnych. Przykładowo mające tendencje do kurzenia się zagłówki tapicerowane, nie są polecane osobom cierpiącym na schorzenia o podłożu alergicznym.

Ważną kwestią przy wyborze zagłówka jest także sposób jego montażu. Do wyboru mamy takie montowane do łóżka oraz do ściany. Nie bez znaczenia jest również oczywiście cena zagłówka. Nie martwmy się jednak, jeśli nasz budżet jest nieco skromniejszy. Wybór zagłówków jest ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb i możliwości. W zależności od materiałów, z jakich wykonane są zagłówki oraz od ich wielkości ceny kształtują się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe są oczywiście zagłówki wykonywane na zamówienie według indywidualnego projektu.

Szukasz rozwiązania na urządzenie nieustawnej sypialni? Sprawdź nasz artykuł: https://dobrewnetrza.net/2020/07/08/nieustawna-sypialnia-jak-funkcjonalnie-urzadzic-takie-wnetrze/

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów