Duże sofy do salonu – kiedy możemy sobie na nie pozwolić?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

10.11.2020

W trakcie remontu, przeglądając nowe katalogi producentów mebli czy odwiedzając znajomych imponują nam sofy 3 osobowe, rozkładane, duże i przytulne. Jednak jeśli kupujemy taką sofę często napotykamy jeden problem – jej rozmiar. To, ile taka duża sofa zajmie miejsca w naszym domu lub mieszkaniu może nas powstrzymać przed jej zakupem. Nie ma jednak powodu do zmartwień, ponieważ duża sofa nie musi mieć od razu olbrzymich wymiarów. Różni producenci dają nam duży wybór rozmiarów, kolorów i wzorów. Najprostszym przykładem takiego sklepu będzie szwedzki gigant lub rodzimy producent. Meble, nawet te większe można wkomponować w każdą aranżację. Wybór dużej sofy możemy sobie usprawiedliwić albo celowo się na nią zdecydować przez kilka faktów. Zobaczcie, czy też możecie sobie pozwolić, aby wasz salon zdobiła duża sofa!

Duża przestrzeń 

Zaczynając od najprostszych powódek, przez które konsumenci decydują, że duża sofa będzie rozwiązaniem dla nich jest duża ilość miejsca do wypełnienia. Właściciele mieszkań rzadziej mogą cieszyć się taką swobodą, bo jednak tutaj liczy się każdy metr, ale zdarzają się salony, które bez większego miejsca do siedzenia wyglądają na puste. Wracając jednak do podstawowego przykładu czyli domu wolnostojącego. Nowo wybudowane domy charakteryzują się dużym metrażem, w końcu skoro mamy już działkę, to czemu nie zrobić sobie większego salonu. Jednak problemem takich domów często jest to, że nie wyglądają przytulnie czy rodzinnie. Dla niektórych minimalistyczny efekt może być pożądany, ale większość z nas chce czuć ciepło domowego ogniska zaraz po wejściu przez drzwi. Duże, miękkie i puszyste kanapy od razu dają ten efekt.

A z drugiej strony, niektórzy poprzez wybór mebli mogą chcieć pokazać eleganckie rozwiązania i ciężką pracę, którą włożyli w aranżację domu. Również w takiej sytuacji duża sofa będzie idealnie spełniać swoje zadanie. Można wtedy wybrać lokalne przedsiębiorstwa, aby jeszcze mocniej podkreślić przyłożenie uwagi do detali i kunszt, z jakim powstała nasza kanapa. Tak jak na przedstawionym niżej obrazku sofa Tivoli charakteryzuje się elegancją, dzięki użyciu intensywnych kolorów i welwetowego obicia.

Duża rodzina

Duża rodzina czyli duża sofa – wszyscy muszą się zmieścić! Kupując sofę musimy przemyśleć, czy będziemy korzystać z niej wszyscy w tym samym czasie. Jednak to pytanie wydaje się bardziej retoryczne, ponieważ wspólne spędzanie czasu z rodziną jest bardzo ważne. Oglądanie meczu, granie w gry planszowe czy niedzielny deser zjedzony wspólnie w salonie – to tylko kilka sytuacji, gdy cała rodzina zbiera się razem i spędza czas na kanapie. Aby wszyscy mogli się wygodnie rozsiąść lub wyłożyć trzeba zakupić wystarczająco duże rozwiązanie. 

Zamiast narożnika

Tutaj opcja zarówno dla osób z domami o większych wnętrzach i dużych rodzin. Jeśli miejsce w domu na to pozwala można wykorzystać kanapę zamiast popularnego narożnika, a żeby sprecyzować można wybrać różne ciekawe połączenia kanap i foteli, aby stworzyć niepowtarzalną kombinację. W ten sposób każdy domownik lub odwiedzający nas gość będzie miał możliwość wygodnego siedzenia w różnych miejscach i na innych meblach.

Kiedy salon w nocy pełni drugą rolę

Kolejnym ważnym powodem, który sprawia, że powinniśmy zdecydować się na zakup większego modelu sofy jest jej wielozadaniowość. Jeśli sofa w ciągu dnia ma nam służyć jako miejsce do siedzenia, a wieczorem rozkładając się zmienia się w łóżko nie powinniśmy oszczędzać na jej rozmiarze. Po pierwsze dużo już zaoszczędziliśmy na zakupie łóżka – zarówno pieniędzy jak i miejsca, więc teraz nie powinniśmy patrzeć na oszczędności. 

Innym ważnym powodem jest to, że skoro duża sofa w salonie ma zastępować nam łóżko będzie z niej korzystać codziennie w nocy. Minimalne rozmiary powierzchni spania dla par to 160 cm, a dla jednej osoby to 90 cm. Jeśli chodzi o długość, łóżko powinno być dłuższe o kilkanaście centymetrów, tak aby nawet najwyżsi mogli się wygodnie rozłożyć. Im większa powierzchnia spania tym powinno być wygodniejsze, przecież jeżdżąc do hoteli pokoje z łóżkami typu king size zapłacimy więcej niż przy mniejszym rozmiarze.

Drzemka

Oh, gdybyśmy w naszych przedszkolnych latach wiedzieli jak cudowna jest drzemka pewnie dalej byśmy z niej korzystali. Niestety, zaczynamy ją doceniać dopiero kiedy jesteśmy już dużo starsi i natłok pracy sprawia, że nie zawsze jesteśmy wystarczająco wyspani. I w takiej sytuacji duża sofa w salonie będzie idealna. Drzemka, czy inaczej mówiąc power nap potrafi przywrócić nam energię, uspokoić nasz system nerwowy oraz jest po prostu przyjemna. Jednak raczej nie decydujemy się na drzemkę w łóżku z kilku powodów.

Po całym dniu, zmęczeni i pobrudzeni nie chcemy kłaść się w naszej świeżej pościeli. Co więcej nasz mózg bardzo lubi przyzwyczajenia. Drzemka w sypialni może być przez niego uznana już za nocny odpoczynek. Co może sprawić, że ciężej będzie się nam z powrotem rozbudzić. A w przypadku sofy w salonie raczej nie powinniśmy mieć tego problemu! 

W dodatku jeśli pomyślimy o odpoczynku raz na jakiś czas przyjść nam do głowy mogą również goście, którzy czasem zostają na noc. Żaden gospodarz nie chce, aby jego zaproszenie kończyło się sztywnością mięśni czy bólem pleców. Większa sofa, najlepiej rozkładana będzie wygodniejsza i pozwoli na przenocowanie większej ilości osób, pary czy nawet rodziny z mniejszym dzieckiem.

Dopasowanie do każdego stylu

Nawet dla minimalistów duża sofa będzie idealnie wpasowywać się w gusta. W pierwszej kolejności należy przypomnieć sobie zasady minimalistów – należy kupować mniej, zwracać uwagę na jakość oraz użyteczność każdego przedmiotu. Duża sofa może być jednym z niewielu elementów, które będą potrzebne w salonie, a jeśli wybierzemy rozwiązanie rozkładane będzie mogła pełnić funkcję łóżka.

Dla przeciwieństwa style art deco, eklektyzm czy barokowy uwielbiają przepych, ale ze smakiem. Dobrze dobrana duża sofa idealnie wpasują się zarówno w takie aranżacje. 

A co jeśli chcesz mieć dużą kanapę, ale masz mało miejsca?

Nawet w małych pokojach można postawić na większą sofę. W takiej sytuacji trzeba być jednak dużo bardziej elastycznym w kwestii pozostałej aranżacji. Możemy wymienić kilka porad, które sprawią, że duża sofa zmieści się również w Twoim salonie!

  1. Wybieraj rozwiązania, które będą pełniły kilka funkcji. Regał na książki, który jest również odrodzeniem od pozostałej części domu lub stolik na kawę z dodatkową półeczką sprawią, że nie będziecie potrzebować dodatkowych szafek.
  2. Decydując się na półki i regały wybieraj rozwiązania, które możesz sięgają sufitu. Ta górna część pokoju jest często niezagospodarowana, a może nam zaoszczędzić kilku metrów.
  3. W otwarty salonie duża sofa może odgradzać część, gdzie znajduje się kuchnia i część salonową. To dobre rozwiązanie dla mieszkań, ponieważ dodatkowa ściana oddzielająca te dwa pokoje pomniejsza optycznie przestrzeń, ale oddzielenie dwóch sfer jest jak najbardziej mile widziane.

Czy teraz już czujecie się wystarczająco pewni zakupu większej sofy? Wygoda, styl i różne funkcje powinny przekonać każdego, że odpowiednio dobra, nawet duża sofa będzie świetnie wyglądać.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów