Jak oduczyć kota i psa drapania sofy i pozostałych mebli?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

13.11.2020

Piękne drewniane meble lub tapicerowane perełki np. sofa Milo lub sofa Tivoli sprawiają, że chcemy móc się nimi cieszyć jak najdłużej. Nasi futerkowi przyjaciele też. Aby żyć w zgodzie i cieszyć się długo każdym meble musimy wyznaczyć pewne zasady, ale my sami też musimy się nauczyć być elastyczni w niektórych kwestiach.

Wybór mebli

Niestety producenci nie przygotowali jeszcze mebli odpornych na zwierzaki – ani zagraniczni giganci, ani polskie przedsiębiorstwa takie jak Puszman. Meble powinniśmy wybierać tak, aby były funkcjonalne i pasowały do nas. Jeśli mamy czarnego kota, biała materiałowa kanapa to nie najlepsza decyzja. Sugerujmy się tutaj logiką.

A czy są meble, które bardziej kuszą zwierzęta? Teoretycznie nie. Każdy zwierzak, tak samo jak człowiek ma swoje własne preferencje. Można wymienić kilka materiałów i kształtów, które będą bardziej interesujące. W przypadku kotów drewniane, podłużne meble drewniane mogą idealnie służyć do ścierania pazurów. Z drugiej strony, koty lubią też się przeciągnąć na przyjemnym poziomym materiale, gdzie zaczepią swoje małe szpony tworząc mikroskopijne dziurki na obiciu sofy. Jak widzicie, konkretnej zasady niestety nie ma.

Przy wyborze mebli możecie starać się unikać mebli ze sztucznej skóry, ponieważ ten rodzaj obicia bardzo szybko się niszczy. Jeśli zwierzać przerwie ją pazurem możemy spodziewać się, że naruszona całość zacznie się sypać. Z kolei skóra oraz jej syntetyczny odpowiednik są bardzo łatwe w utrzymaniu, jeśli chodzi o jakieś drobne plamki czy błoto. Jedyne co trzeba zrobić w takiej sytuacji to przetrzeć brudne miejsce zwilżoną szmatką i po problemie. Tak samo sprzątanie sierści z tego rodzaju materiału powinno być łatwiejsze, ponieważ będzie się raczej ześlizgiwać i spadać na podłogę, którą bardzo szybko możemy zmieść.

Sofy materiałowe z drugiej strony nie powinny się tak szybko niszczyć czy przecierać. Jeśli mają możliwość zdjęcia poszczególnych części obicia będzie można wrzucić tylko daną część obicia do prania czy nawet wymienić fragment, który uległ uszkodzeniu.

Nauka od podstaw

Dla przykładu weźmy sobie niewinne wskakiwanie przez szczeniaka lub małego kotka na kanapę. Nie wydaje się to takie straszne, prawda? Trzeba jednak mieć na uwadze, że nasz pupil będzie rósł, więc jego masa też się zwiększy. Wtedy pazurki mocniej będą się wbijać w obicie, będzie wypadać więcej sierści czy nawet śliny będzie więcej.

Ucząc małego czworonoga musimy pamiętać, że kiedyś przestanie być malutka kulką futra. Zwierzęciu będzie ciężko zrozumieć, że nie może już wchodzić na sofę czy kanapę, skoro przez pierwszy rok życia właściciel sam go tam zapraszał. I tak będzie z każdym pozwoleniem, czy to wykradanie z talerza czy leżenie na sofie – od początku uczymy, że tak nie wolno, bo tylko wtedy dyscyplina będzie miała sens.

A co jeśli wykonaliśmy wszystko poprawnie, a kot lub pies wytrwale atakuje nasz meble?

W takiej sytuacji najrozsądniej będzie znaleźć powód gryzienia lub drapania i odpowiednio zareagować.

Młode zwierzęta

Szczenięta i kocięta jeszcze nie wiele wiedzą, więc trzeba je powoli uczyć jak mogą się zachowywać, a czego im nie wolno. Oczywiste jest, że na początku tresury mogą zdarzać się małe wypadki i nie wszytko będzie łatwo przychodziło, więc nie powinniśmy się zrażać pierwszymi porażkami. Trzeba być konsekwentnym i jasno ustalić zasady. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić, czy niszczenie mebli nie jest spowodowane konkretnym problemem.

Swędzące zęby

Koty i psy, tak samo jak ludzie mają dwa komplety zębów. A rodzice, starsze rodzeństwo i ogólnie większość ludzi wie, że dla dzieci czas wyżynania się zębów potrafi być trudny. Dokładnie tak samo będzie, gdy mowa o zwierzakach. Swędzące i podrażnione zęby sprawiają, że zwierzaki szukają ukojenia w różnych dostępnych przedmiotach. Jeśli zapewnimy im odpowiednio dużą ilość gryzaków i zabawek nasze meble powinny czuć się bezpieczniej. Ważne jest kupienie przedmiotów o różnych materiałach, wielkościach i fakturach, tak aby pupil mógł wybrać optymalne dla swoich potrzeb rozwiązanie.

Jeśli zauważymy jakąś preferencje, ponieważ zwierzak najczęściej decyduje się na przegryzanie konkretnego mebla możemy zapatrzeć się w jego odpowiednik. W taki sposób i my, i nasz pupil powinniśmy być zadowoleni, ponieważ on otrzyma odpowiednią pomoc, a my będziemy mogli spokojnie wyjść z domu.

Samotność lub brak zabawy

Dla nas może się to wydawać nielogiczne, ale nawet wśród ludzi można zauważyć takie zachowanie. Destrukcja ma na celu przyciągnięcie uwagi, z szkoły podstawowej pamiętamy pewnie kilka jednostek, które na przekór całej klasie przeszkadzały w zajęciach. Wszystko to było spowodowane brakiem zainteresowania. Podobnie jest w przypadku zwierząt. Jeśli nasz pupil nagle zaczął niszczyć meble może powinniśmy się zastanowić czy poświęcamy mu wystarczająco dużo czasu.

Z jednej strony chodzi tutaj o pieszczoty, zabawę, głaskanie tak aby zwierzak czuł, że właściciel się nim zajmuje. A z drugiej niespożyta energia na krótkim spacerze lub w brak interesujących przedmiotów do zabawy w domu może powodować, że pies lub kot będą szukały rozrywki w nietypowych miejscach.

Choroba

To najsmutniejszy powód, ale nie możemy go wykluczyć. Jeśli zwierzak podupada na zdrowiu, psychicznym lub fizycznym, może przekazywać tą wiadomość niszcząc meble. Lęk separacyjny, czyli stres związany z nieobecnością właściciela w domu, można starać się łagodzić we własnym zakresie – przed wyjściem do pracy iść na dłuższy spacer, zostawić psu więcej zabawek i zaraz przed wyjściem nie pobudzać psa do zabawy. Jeśli nic z podanych tutaj rozwiązań sytuacji należy udać się do weterynarza, aby przeprowadził rutynowe badania. W trakcie wywiadu należy wytłumaczyć co zwierzak niszczy i od jakiego czasu, a może okazać się, że kota lub psiaka męczyła szczęka lub stawy.

Triki na drapanie i gryzienie

Nie zawsze możemy znaleźć konkretny powód, przez który nasz ukochany pupil niszczy naszą równie ulubioną sofę. Jeśli wykluczymy wyżej wymienione powody musimy po prostu zrozumieć, że ten materiał lub kształt się mu spodobał. Jednak zrozumienie nie polega na akceptacji, a działaniu!

Kupno zabawek

Nie mogą to jednak być byle jakie zabawki. Chodzi nam o jak najdokładniejsze odwzorowanie materiału, jego tekstury, rozmiaru czy nawet perspektywy. Gdy nasz kot często decyduje się na niszczenie obicia może nie ma wystarczająco dużej ilości ciekawych drapaków? Jeśli tak, możecie samodzielnie stworzyć drapaki, które będą miały podobne właściwości do waszego obicia. Można też znaleźć dużo ciekawych zabawek w sklepach internetowych, więc nie powinniście mieć z tym problemu!

Odgradzanie

Jeśli winowajcą jest psiak można w prosty sposób uniemożliwić mu możliwość dojścia do sofy lub innego mebla, nawet jeśli mamy otwarty salon. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć specjalne składane kojce. Wcale nie musimy czworonoga w nich zamykać, ponieważ możemy mu odgrodzić wstęp do konkretnego pokoju.

Zapachy

Tutaj należy uważać na zdrowie naszego zwierzaka oraz na to, czy obicie kanapy nie będzie się odbarwiać. Przy wizycie u weterynarza warto wspomnieć o występującym problemie i zapytać czy poleca jakąś substancję. W ten sposób będziemy mieć pewność, że kupiliśmy odpowiedni, nieszkodliwy produkt.

A działając zapachem, ale z drugiej strony możemy próbować zachęcać koty do zabawy różnymi zabawkami poprzez użycie feromonów lub kocimiętki. Tak oznaczone przedmioty powinny przyciągnąć uwagę kotów, dzięki czemu nasze meble będą bezpieczniejsze.

Posiadanie zwierzaka często wiąże się z drobnymi zniszczeniami. Jeśli decydujemy się na kota i psa z góry powinniśmy być o tego świadomi. Jednak czy taka przyjaźń nie jest tego warta?

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów