Jak usunąć gumę do żucia z sofy? Praktyczny poradnik

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Jak usunąć gumę do żucia z sofy? Praktyczny poradnik

06.11.2020

Co zrobić w sytuacji, gdy guma do żucia przykleja się do kanapy? Najgorsze w tym jest to, że żaden mebel nie jest na to odporny, nawet nasza ulubiona i sprawdzona sofa Royal. Puszman, Linneo, Sofello czy inni producenci jeszcze nie wymyślili obicia materiałowego, do którego gumy nie będą się przyklejały. W tym przypadku lepiej jest zapobiegać, ale i tak może sie zdarzyć, że na obiciu znajdziemy gumę do życia. Co więc wtedy zrobić? W międzyczasie, gdy producenci będą starali się stworzyć materiał, do którego gumy nie będą się przyklejać, my musimy korzystać z kilku sposobów, które mają nam pomóc w pozbyciu się plamy.

Najprostsze czynności

Niezależnie czy kupimy meble szwedzkich producentów czy wybierzemy polski zakład, meble mają nam służyć przez lata. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie na wszystko pozwolić. Może warto zacząć od kilku zasad zapobiegawczych. Mogą one obowiązywać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ich rolą będzie zminimalizowanie sytuacji, które mogą doprowadzić do powstania plamy. Na co powinniśmy uważać?

 1. Nie powinniśmy nosić w kieszeni zużytej gumy. Nawet jeśli jest zawinięta w papierek może wylecieć z kieszeni i niefortunnie wylądować na obiciu.
 2. Gumy po wyżuciu powinny od razu lądować w śmietniku. Nie kładźmy ich na talerzyk, do chusteczki czy luzem na szafkę. Sofy 3 osobowe, rozkładane są bardzo wygodne i czasem może nie chce się nam z nich wstać, ale jednak powinniśmy. Po pierwsze pozostawiona luzem guma wygląda nieestetycznie, a do drugie sprzątanie takiej plamy zajmie nam kilka razy dłużej niż spacer do kosza.
 3. Starajmy się na kupować dzieciom gum balonowych. Oczywiście, od czasu do czasu możemy rozpieścić dziecko, ale słodycze nie są dobrym wyjściem również patrząc na zdrowie dziecka. Co więcej, nadmuchiwany balon może pęknąć i wylądować na oparciu naszej ulubionej sofy.

Jak wyczyścić gumę z obicia sofy?

A co powinniśmy zrobić, gdy mimo wszystkich starań i tak znajdziemy przyklejoną gumę do sofy? Możemy spróbować kilku sposobów. Przed wybraniem jakiejkolwiek metody konieczne jest wykonanie testu, który pokaże nam czy wybrany sposób jest bezpieczny dla naszego obicia. Najprościej będzie sprawdzić to w jakimś niewidocznych miejscu. Jeśli okaże się, że wybrana metoda nieodpowiednia możemy przetestować kolejną. A z czego możemy wybierać?

Kontakt z producentem 

Kupując nową sofę zawsze możemy liczyć na kontakt z producentem. Skoro wchodząc na dowolną stronę z meblami pokazuje się nam chat z konsultantem, może warto z niego w końcu skorzystać. Nie daje nam to 100% szansy, że rozwiążą nasz problem, ale może będą wiedzieli czego na pewno nie robić w zależności od konkretnego materiału. 

Zamrożenie

Ta metoda jest znana większości osobom, ponieważ zazwyczaj korzystamy z niej w sytuacjach, gdy guma przyklei się do ubrań. Ten sposób niestety nie będzie dla każdego, ponieważ wymaga to ściągnięcia obicia, ale nie ma powodu do zmartwień! Są też inne sposoby zamrażania, o których zaraz powiemy. Wracając do zamrażania obicia sofy, które można wymienić, należy wykonać kilka prostych kroków i po gumie nie powinno być śladu. 

 1. Usuńcie możliwie jak najwięcej gumy z powierzchni obicia.
 2. Wsadźcie obicie do siatki i włóżcie je do zamrażalki na kilka godzin. Materiał ustawcie tak, aby część z gumą nie stykała się z resztą tkaniny, aby nie powiększyć plamy.
 3. Gdy wyjmiecie obicie z zamrażalnika postarajcie się tępym narzędziem wyskrobać zamrożoną gumę. Róbcie to delikatnie, tak, aby nie przedziurawić materiału.
 4. Gdyby została jeszcze jakaś mała plama spróbujcie przeprać ją ręcznie lub wyprać w pralce z odpowiednim detergentem. 

Rozpuszczalniki

Kto by pomyślał, że substancja, że substancje, które zastosowanie ma zastosowanie i technologii będzie mogła być wykorzystana do uratowania ulubionej kanapy! Wykorzystać do tego można dostępny w domach aceton, teraz słowo rozpuszczalnik chyba nie brzmi tak strasznie!

Oczywiście, tak jak wcześniej wspominałam z każdą z tych technik należy uważać, aby nie zniszczyć materiału. Jednak jeśli wejdziemy na jakąkolwiek platformę, forum itp. zobaczymy, że rezultaty usuwania gumy z materiałów przy pomocy rozpuszczalników są naprawdę zadawalajace. Należy zaznaczyć, że wśród typowych zastosowań rozpuszczalników nie ma usuwania gumy do żucia, to jedynie pomysł, na który wpadł pewien konsument i okazało się, że metoda działa. Pamiętaj więc o przetestowaniu środka na niewidocznym miejscu i używanie go z rozsądkiem. 

Wykorzystując tą metodę musimy pod ręką mieć środek, zwilżona gąbkę lub szmatkę i tępe narzędzie.

 1. Usuwamy największe kawałki gumy przy użyciu tępego narzędzia.
 2. Spryskujemy materiał i szorujemy gąbką. Gdy efekt będzie zadowalający przechodzimy do kroku 3.
 3. Pozbywamy się resztek produktu za pomocą czystej gąbki.
 4. Pobrudzony materiał wypłukujemy i puszczamy w pralce.

Niektórzy nawet polecają użycie środka odpychającego wodę służącego do walki z korozją, jak widać pomysłowość ludzka nie ma granic!

Kostki lodu

W sytuacji, gdy nie mamy jak włożyć brudnego materiału do zamrażarki, ponieważ jest przymocowany do całej konstrukcji możemy próbować zamrozić tylko pobrudzone miejsce. Cały sposób postępowania będzie ten sam co w przykładzie powyżej, ale będziemy musieli zmodyfikować punkt drugi. Zamiast włożyć do zamrażarki będziemy przykładać w pobrudzone miejsce woreczek z kostkami lodu lub specjalnymi wkładami chłodzącymi. Powinniśmy dać około 15 minut czasu na porządne zamrożenie gumy. Jeśli kwadrans nie wystarczy, trzeba będzie zmienić kostki lodu i powtórzyć proces. Gdy guma będzie już wystarczająco twarda zdrapujemy resztki i czyścimy.

Specjalne preparaty

Na rynku pojawiły się również specjalne preparaty, które mają za zadanie rozpuścić gumę do żucia. Czyszczenie powinno być szybkie, ponieważ również wymaga jedynie kilku kroków. Należy dokładnie przeczytać instrukcję danego preparatu i zgodnie z nią postępować. Najczęściej polega ona na usunięciu dużych kawałków gumy, polaniu zabrudzonego miejsca środkiem i wyczyszczenie go za pomocą szczoteczki, a na koniec wypłukanie pozostałości. Ceny takiego preparatu wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych, więc przed zakupem postarajcie się przeczytać opinie i porady użytkowników, aby kupić dobrze dopasowany produkt. 

Sprężone powietrze

Ten sposób działa na podobnie do kostek lodu lub włożenia materiału do zmywarki. Spryskując pozostałości gumy sprężonym powietrzem będziemy ją zamrażać w ekspresowym tempie. Gdy guma stwardnieje zdrapujemy ją tępym narzędziem i zmywamy spieramy ewentualną plamę.

Podsumowanie

Wśród wymienionych zasad każdy właściciel sofy raczej znajdzie rozwiązanie dla siebie. Jeśli okaże się, że przy próbie wymienione sposoby uszkadzają materiał lub nie przynoszą rezultatów nie pozostaje nam zbyt wiele możliwości. Zawsze możemy pozostawić uzyskany efekt i żyć dalej lub skorzystać z dwóch ostatecznych rozwiązań.

Pierwszą z nich będzie skorzystanie z profesjonalnych usług zakładów sprzątających. Doświadczenie w branży powinno pozwolić na dobór odpowiedniej techniki i poradzenie sobie z gumą.

Drugą opcją jest wymiana obicia. Jeśli poszczególne części kanapy nie są połączone taka usługa nie musi być bardzo kosztowna, ale tak naprawdę wszystko zależy od materiału – koloru, wielkości, dostępności i ceny wykonania usługi.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów