Ciężkie plamy na sofie – jak zmyć z tapicerki zabrudzenie od długopisu czy markera?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

06.11.2020

Nasze ukochane sofy w salonie to meble wielozadaniowe. Czasem służą nam do zjedzenia posiłków, innym razem schorowani rozkładamy się na nich oglądając telewizor albo nasze dzieci piszą i rysują wygodnie wtuleni w ich puszyste poduszki. Sofa Tivoli 3 osobowa rozkładana jest tego idealnym przykładem, ponieważ jej wygodna i jednocześnie stylowa konstrukcja zachęca do spędzania na niej czasu. Niestety w związku z tym częstym używaniem i wykonywaniem bardzo wielu czynności może się szybko pobrudzić. Jak radzić sobie z trudnymi do zmycia plamami?

Pierwsze kroki – prewencja

Łatwiej będzie powiedzieć niż przestrzegać tych zasad, ale jednak jeśli chcemy, aby sofy w salonie nie były poplamione długopisem albo innym trudnym do zmycia przedmiotem, najlepiej będzie nie używać ich na kanapie. Oczywiście posiadamy meble, aby móc z nich korzystać, ale pozwalanie przedszkolakowi malować na sofie farbkami to inna sytuacja niż tradycyjne korzystanie z sofy. Jeśli pozwalamy na takie sytuacje, musimy nauczyć się odpowiednio sobie z nimi radzić.

Innym sposobem może być wybieranie odpowiedniego obicia. Astana sofa oraz Rocco sofa kuszą swoimi jasnymi kolorami, ale delikatne kolory dużo szybciej się brudzą. Chociaż to stwierdzenie nie jest wystarczająco dokładne. W rzeczywistości wszystkie sofy w salonie mogą być poplamione tak samo szybko. Jedyną różnicą jest to, czy plama będzie widoczna. Jeśli wolimy, aby zabrudzenia od długopisu lub markera nie było widoczne bezpieczniejsze będą ciemne barwy na przykład granat lub czerń.

Krok drugi – regularne czyszczenie

Kolejną rzeczą, która może sprawić, że nasza kanapa będzie wyglądała reprezentacyjnie, jest regularna pielęgnacja. W zależności od materiału, każda kanapa będzie miała inne wymagania. Dobra impregnacja obicia skórzanego sprawi, że cały proces czyszczenia będzie łatwiejszy. Dbanie o to, aby plamy się nie pojawiały, a jak już niestety się pojawią – szybka reakcja może sprawić, że nawet kilkuletnia kanapa będzie świetnie wyglądać. Każdy z nas wie, że najtrudniej walczyć ze starymi, zaschniętymi plamami, więc najlepiej czyścić obicie sofy regularnie.

Odpowiednie czyszczenie trudnych plam

Przechodząc do sedna sprawy – co zrobić, gdy sofę pobrudzimy długopisem lub markerem? Większości z nas z pewnością przydarzyła się sytuacja, kiedy to tusz wylał się nam w torebce lub na koszulę. Czasem niepotrzebnie wyrzucaliśmy cały poplamiony strój. A niepotrzebnie! Można spróbować powalczyć o poplamione materiały kilkoma sposobami!

Sok z cytryny

Żółte cytrusy najbardziej kojarzymy z dodatkiem do śniadaniowej herbaty, ale oprócz wykorzystania ich w różnych napojach owoce te mają kilka innych zastosowań. Idealnie poradzą sobie m.in. z plamami z tuszu. Wystarcz przecierać poplamione miejsce, aż osiągniemy oczekiwany efekt. Miejsce, które zostało potraktowane cytryną, należy odpowiednio przemyć lub przepłukać. Jeśli pozostawimy wyciśnięty sok obicie kanapy może się mocno odbarwić.

Alkohol

Oczywiście nie każdym rodzajem alkoholu będziemy mogli zmyć plamę z markera lub długopisu, ale spirytus powinien nadawać się do tego zadania perfekcyjnie. W ten sposób możemy próbować wyczyścić meble skórzane.

Pierwszym krokiem będzie namoczenie w ciepłej wodzie szmatki i przyłożenie jej do plamy. W ten sposób chcemy zebrać, jak najwięcej tuszu. Na początku można się wystraszyć, że woda rozmazuje tusz po większej części kanapy. I w tym momencie zaczynamy działać spirytusem. Przecieramy całe poplamione miejsce i nakładamy ręcznik papierowy, tak aby tusz mógł w niego wsiąknąć.

Właściwości alkoholi są chyba każdemu znane, ale dla pewności warto je przypomnieć. Trzeba na nie uważać, ponieważ skorzystanie z tej metody osłabi i wysuszy dany fragment. Dlatego bardzo ważny jest krok pierwszy, czyli regularne dbanie i pielęgnowanie. Szczególnie jeśli mówimy o kanapach z obiciem skórzanym.

Pianka do golenia

Jeśli plama powstała na kanapie skórzanej lub takiej ze sztucznej skóry, dobrym preparatem czyszczącym będzie pianka do golenia. W składzie dobrej pianki do golenia na pewno znajdziemy substancje nawilżające. W końcu ten kosmetyk ma służyć do naszej skóry, więc nie powinien mieć szkodliwego działania na obicie. Przed zakupem lub użyciem zwróćcie uwagę na skład. Alkohol nie będzie nadawał się do obicia ze skóry sztucznej, ponieważ może doprowadzić do jej uszkodzenia i odpadania fragmentów, gdzie pianka została użyta.

Mydło

To kolejna opcja dla kanap wykonanych ze skóry, ale w przypadku modeli obitych materiałami tekstylnych też może mieć zastosowanie. Jedynym minusem wykorzystywania jej na materiałowych obiciach to fakt, że pieniące się mydło trzeba długo zmywać. Czyszczenie będzie wymagało przygotowania ręcznika lub szmatki, gąbki, miski z ciepłą wodą i mydła. Gąbkę oczywiście moczymy w wodzie i namydlamy. Zabrudzone miejsce myjemy i przemywamy. W trakcie mycia dobrze będzie przecierać mokre miejsce ręcznikiem papierowym, aby zebrać spływający tusz. W ten sposób oszczędzimy sobie pracy i nie pobrudzimy innych materiałów.

Gumka do mazania

Tak proste, a działa! Jeśli to żelowa substancja pobrudziła naszą kanapę możemy spróbować dosłownie ją wymazać!

Obicie, które można ściągnąć

Niektóre kanapy mają obicia, które możemy ściągnąć i wyprać w pralce. To najlepsza sytuacja, ponieważ możemy tutaj wykorzystać nawet bardziej niekonwencjonalne metody czyszczenia np. kwaśnym mlekiem, a potem wrzucamy obicie do pralki z proszkiem do prania. Jeśli jesteście na etapie wymiany kanapy, ponieważ ta obecna jest pełna plam i zabrudzeń przemyślcie zakup takiego rozwiązania. Oprócz wcześniej wymienionego mleka możemy spróbować walczyć z plamą w kilka innych sposobów, które wymagają późniejszego dokładnego wypłukania.

Zwykłe pranie

Jeśli plamę zauważyliśmy zaraz po jej powstaniu mamy największe szanse na to, że nie będzie śladu po zabrudzeniu. Wtedy często wystarczy zaprać brudne miejsce, aby pozbyć się nadmiaru tuszu i wrzucić obicie do pralki na odpowiedni program. Temperatura prania i możliwość korzystania z różnych detergentów zależy od instrukcji producenta, więc należy się z nią zapoznać!

Detergenty

To jeden z najbardziej agresywnych sposobów pozbycia się plamy. Używajmy go jedynie jako ostateczność, ponieważ może doprowadzić do przebarwień lub nawet uszkodzeń materiału. Z drugiej strony będzie mógł pomóc w sytuacji, gdy plamę już częściowo zmyliśmy, ale rozrzedzając jej nasilenie sprawiliśmy, że zrobiła się większa. Detergenty powinny sobie doskonale w takiej sytuacji poradzić. Jest kilka powodów, które sprawiają, że mocniejsze środki czystości nadają się jedynie do obić, które możemy potem dokładnie wyprać.

  1. Wypłukanie wybielacza z kanapy może być bardzo czasochłonne. Kanapa może być cała mokra, a my dalej nie będziemy mieć pewności, że detergent został całkowicie wypłukany.
  2. Wybielacze, odplamiacze itp. są substancjami drażniącymi – nieodpowiednie zmycie może prowadzić do urazów.
  3. Jeśli nie zostaną odpowiednio spłukane, a jedynie rozcieńczone, kanapa może zmienić barwy w różnych miejscach w zależności od mocy stężenia substancji.

Piorąc w pralce zapewniamy sobie bezpieczeństwo, ale zarazem dbamy o to, aby resztki substancji chemicznej zostały dokładnie spłukane. Przed użyciem tak silnie czyszczącego środka zapoznaj się z instrukcją producenta obicia, zasadami korzystania z wybielacza i wymaganymi środkami ochronnymi (np. rękawice i ewentualnie gogle).

Szybkie triki

A jeśli nic nie pomoże, zawsze można zamówić usługę czyszczącą, wymienić obicie przy dużych plamach lub przy mniejszych kupić specjalne długopisy czyszczące. Ważne żeby działało!

Autor:
Katarzyna

Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów