Jak wyczyścić i odnowić poduszki oparciowe oraz obicie sofy?

Salon

03.11.2020

Kupując meble do salonu decydujemy się na wygodne i estetyczne wyposażenie. Wśród lubianych marek możemy wymienić szwedzkiego giganta lub polskich producentów, szczególnie te tapicerowane, aby dobrze wyglądały, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jak sprawić, aby poduszki i obicie były czyste i zawsze wyglądało na nowe?

Jak powinniśmy korzystać z sofy?

Sofy 3 osobowe rozkładane są idealnym miejscem do spędzania czasu, co nie oznacza, że powinniśmy na nich wykonywać wszystkie czynności. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli mamy piękne białe obicia, raczej nie pozwalajmy dzieciom jeść na nich posiłków czy też my sami nie powinniśmy zajadać się barszczem z uszkami. W obu sytuacjach jest po prostu lepsze miejsce na spożywanie posiłków – kuchnia. Jedzenie w wygodnej siedzącej pozycji przy stole powinno nauczyć dziecko dobrych nawyków, z czego później będzie korzystało. A my nie będziemy musieli martwić się uporczywymi plamami.

Są jednak sytuacja, kiedy nasza ukochana sofa Montana jest zagrożona poplamieniem. Może odwiedzili nas goście i decydując się na deskę serów i wędlin uznaliśmy, że wieczór dopełni butelka aromatycznego czerwonego wina. W innych okolicznościach możemy chcieć rozkoszować się pyszną pizzą z pomidorowym sosem i tłustym serem mozzarella podczas meczu czy maratonu filmowego. Nie da się całkowicie zrezygnować z jedzenia i picia na kanapie, a nawet nie powinniśmy o tym myśleć! Po pierwsze rzeczy mają nam służyć, a po drugie są sposoby na wyczyszczenie poduszek i obić.

Jak czyścić poduszki oparciowe i obicie sofy?

Przed samym czyszczeniem powinniśmy zadbać o to, aby plamy nie przywierały czy też, aby kurz i przetarcia nie sprawiały, że kolor poduszek i kanapy się zmieni. Można temu zapobiegać poprzez odpowiednią konserwacją mebla. Materiałami, które najczęściej wykorzystywane są do wykonywania obicia jest skóra oraz różne tekstylia. Taki podział powinien być wystarczający, aby  odpowiednio dobrać różne metody pielęgnacji i czyszczenia.

Materiałowe poduszki i obicie

Ten rodzaj obicia sprawia, że mamy dużą możliwość wyboru kolorów i faktur. Kupując mebel, warto zwrócić uwagę, na to czy dany odcień będzie się łatwo plamił lub czy kurz będzie na nim łatwo widoczny. W większości przypadków, jeśli pobrudzi się nam jedna poduszka, możemy spokojnie przetrzeć plamę zwilżoną szmatką z delikatnym detergentem. Jeśli to nie pomoże, innym rozwiązaniem będzie ściągnięcie poszewki z poduszki i wypranie jej ręcznie lub w pralce z odpowiednim odplamiaczem. Sposób czyszczenia zależy od zaleceń producenta, ponieważ na metce lub na stronie internetowej znajdziemy informacje mówiące m.in. o:

  • sposobie prania – ręczne, mechaniczne czy chemiczne,
  • maksymalnej temperaturze,
  • możliwości skorzystania z mocniejszych detergentów,
  • sposobie suszenia poduszki – na świeżym powietrzu czy w suszarce bębnowej.

Na co dzień również powinniśmy się starać zachować odpowiednią higienę i dbać o kanapę. Można ją raz na jakiś czas przecierać zwilżoną szmatką i detergentem, aby zachować ładny kolor. Jeśli chodzi o poduszki, dobrą radą będzie też wytrzepanie i ułożenie ich po każdym skorzystaniu. W ten sposób zapewnimy im sprężystość i elegancki wygląd.

Wyroby skórzane

Skóra jest najczęściej najdroższym rodzajem obicia co sprawia, że duża część z nas będzie poświęcała więcej czasu na jej pielęgnację. W tej sytuacji głównym zadaniem, które powinniśmy wykonywać, jest odpowiednia konserwacja. Nasze wyposażenie powinniśmy zaopatrzyć w detergent konserwujący skórę. Na rynku mamy tyle propozycji od różnych producentów, że nie będziemy dokładnie ich opisywać. Najważniejsze jest, aby preparat sprawdzał się na naszym kolorze obicia i dobrze działał. Nie ma sensu oszczędzać na preparatach konserwujących, gdy decydujemy się na zakup skórzanej kanapy, ponieważ nieodpowiednio dobrane impregnaty nie dadzą jej zabezpieczenia. W dodatku mogą sprawić, że kanapa będzie się szybciej niszczyć jeśli w ich składzie znajduje się alkohol lub inne substancje szkodliwe dla skóry.

Kolejnym krokiem mającym ochronić poduszki i obicie skórzane jest odpowiednie natłuszczenie materiału. Działa to podobnie jak w przypadku naszej skóry – nawilżenie i natłuszczenie sprawi, że nie będzie dochodzić do wysuszania i przecierania. A ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi będzie nam szczególnie potrzebna, gdy będziemy musieli  wyczyścić sofę z plam.

Jak czyścić obicie i pokrowce skórzane?

Po pierwsze, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy producent pokazał nam sposób czyszczenia lub poleca konkretne detergenty, które pomogą nam w walce z zabrudzeniami. Jeśli nie jesteście w stanie znaleźć takiej informacji, możecie sięgnąć po preparaty przeznaczone do skóry lub spróbować poradzić sobie z plamami domowymi metodami.

Najważniejsze będzie sprawdzenie na niewidocznej części sofy czy nasza metoda nie powoduje więcej szkód niż pożytku. Jeśli wybrany przez nas sposób czyszczenia jest skuteczny i bezpieczny dla sofy, będziemy mogli przystąpić do dalszego czyszczenia. Wśród domowych sposobów możemy znaleźć:

  • Rozwodnione szare mydło – wystarczy namydlić gąbkę i przecierać pobrudzone miejsce aż plama zniknie, spłukać i przetrzeć na sucho.
  • Piankę do golenia – tak, piankę do golenia! Sama wypróbowałam tę metodę i świetnie zadziałała. Cały proces czyszczenia działa na tej samej zasadzie, co w  przykładzie powyżej. Można ją zastosować miejscowo lub zadbać o całą kanapę.
  • Zwilżoną szmatkę – świeże plamy można szybko zlikwidować poprzez wytarcie ich zwilżona szmatką. Gdyby ta najmniej inwazyjna opcja nie zadziałała należy spróbować sposobów wymienionych wyżej lub detergentu.

W tej sytuacji z poduchami musimy postępować tak samo jak z obiciem, nawet jeśli pokrowiec jest ściągany. Pranie w pralce może je uszkodzić, a nawet rozerwać delikatną skórę, co wymusi na nas skorzystanie z usług tapicerskich.

Co zrobić, gdy wymienione wyżej metody nie działają?

Jeśli pomimo wszelkich prób obicie i poduchy są dalej brudne do wyboru mamy kilka bardziej kosztownych rozwiązań. Na szczęście są dużo tańsze niż zakup nowej kanapy, więc warto je przemyśleć.

Zamówienie czyszczenia

Firmy sprzątające mogą pochwalić się wysokiej jakości sprzętem, dobrymi, sprawdzonymi środkami oraz dużym doświadczeniem. Skorzystanie z ich usług może nas jednak kosztować kilkaset złotych. Oferty zaczynają się najczęściej od stu złotych, ale potrafią też kosztować kilkaset w zależności od tego gdzie mieszkamy, jak zabrudzona jest sofa, z jakiego materiału jest wykonana itp. Z drugiej strony płacąc za taką usługę oszczędzamy nasz czas i wydłużamy życie sofy.

Wymiana poduch

Gdy głównym problemem są poduszki, możemy wymienić ich pokrowce lub całe poduchy. W tym przypadku będzie nas to kosztować ułamek nowej sofy. Co więcej, w ten sposób możemy całkowicie odświeżyć wygląd naszego salonu, nie ponosząc za to dużych kosztów.

Wymiana obicia

Gdy całe obicie jest poplamione, przetarte i nie prezentuje się godnie możemy też zainwestować w jego wymianę. W zależności od czasu, naszych chęci, umiejętności i możliwości finansowych możemy wykonać te prace sami lub zlecić je firmie specjalizującej się w tego typu zadaniach. Tutaj koszty mogą być naprawdę różne, ponieważ na cenę składa się wielkość sofy, materiał, na który się decydujemy, oraz to czy przemiany dokonujemy w zaciszu domowym, czy decydujemy się na firmę tapicerską.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów