Sofa i dywan – jak dobrać do siebie te dwa elementy?

Salon

Sofa i dywan – jak dobrać do siebie te dwa elementy?

03.11.2020

Aranżując salon chcemy, aby był to najbardziej reprezentatywny pokój w domu. W końcu każde pomieszczenie ma dawać o sobie inne wrażenie. Sypialnia powinna być przytulna, pokój dziecka ma pokazywać oryginalność i kreatywność, łazienka to miejsce, gdzie czystość i higiena są najważniejsze, a duży pokój ma być idealnym miejscem dla gości i do codziennego spędzania czasu. Podstawowym wyposażeniem tego pokoju będą szafki, stoliki na kawę, sofy rozkładane do spania lub te nierozkładane i odpowiednie dodatki. W tym artykule skupmy się dokładniej na doborze sofy i dywanu.

Jak możemy łączyć te dwa elementy?

Wszystko zależy od nas i od oczekiwanego efektu. Możemy wybrać monochromatyczny pokój, w którym dominować będą różne odcienie szarości na ścianach, dywanie i w dodatkach. Skontrastować ten wystrój może przedstawiona na zdjęciu sofa Solo o intensywnie zielonej barwie. Od razu przyciąga nasz wzrok , ponieważ w pewnym sensie zaburza panujący w pokoju ład, ale o to nam chodzi!

Zupełnie inny efekt otrzymamy pozostając przy tym samym kolorze i decydując się, że wszystko będzie w jego odcieniach. Tak, jak na zdjęciu poniżej, gdzie sofa Milo prawie wtapia się w pokój. Również dywan i ściany utrzymane są w bliskim sąsiedztwie kolorystycznym dzięki czemu mamy pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasować.

Jak widzicie, możecie dużo zmienić wybierając różne kolory. Przed decyzją zakupu dobrze jest zdecydować się na konkretny plan aranżacji. Pytania, jakie powinniście sobie zadać przed zakupem czegokolwiek, to:

  1. W jakim stylu planujecie urządzić wnętrze? Szukanie inspiracji na różnych platformach pomoże nam zrozumieć w jakim kierunku chcemy pójść. Czy bardziej w stronę minimalizmu, czy eklektyzmu.
  2. Co ma być elementem, który przyciąga oko? I nie chodzi tutaj jedynie o krzykliwi kolor, ale o ręczne wykonanie lub wymarzony wzór. Jeśli chcemy, aby zachwyt płynął z pięknie wykonanego dywanu lub sofy, musimy zwrócić na niego uwagę, ale o sposobie przyciągnięcia wzroku później.
  3. Czy chcemy, aby elementy się dopełniały, kontrastowały ze sobą lub nie oddziaływały na siebie?
  4. Jaką funkcję ma spełniać sofa i fotel – miejsce przyjemnego odpoczynku, czysto estetyczne rozwiązanie, a może kieruje nami jeszcze innymi powód?

Skoro już wiecie od czego należy zacząć, zastanówcie się nad tym chwilę w wolnym czasie, a teraz rozwiniemy klika scenariuszy!

Wnętrza monochromatyczne

W tym przypadku wybór konkretnych modeli powinien być prosty. Przynajmniej tak się nam wydaje, ponieważ nie będziemy skupiać się na dopasowaniu poszczególnych kolorów. Wybieramy barwy z tej samej grupy, więc jest mniejsza szansa, że odcienie będą się ze sobą gryzły.

Tutaj możemy bardziej „pobawić” się fakturą różnych materiałów. Jeśli wybierzmy miękki i puchaty dywan, ciekawym rozwiązaniem będzie skontrastowanie go z zimną i surowa skórą. Taka kombinacja będzie wpadać w oko i wyróżniać się pomimo użycia podobnych kolorów. Doświadczenie będzie szczególnie ciekawe dla osób spędzających czas w salonie. W trakcie pobytu będą odczuwać kilkoma zmysłami wybrane materiały, przez co pokój na pewno zostanie zapamiętany.

Z drugiej strony, możemy zaprojektować pokój monochromatyczny, który będzie jedynie tłem dla spędzonego czasu, tak aby nic nie odciągało uwagi od konwersacji. W tej sytuacji wybierajmy zbliżone do siebie materiały zarówno pod względem koloru, jak i tekstury.

Zaakcentowanie konkretnego mebla lub dodatku

Gdy kupujemy naszą idealną perłę – ręcznie tkany dywan turecki lub skórzaną sofę na wymiar pewnie chcemy, aby to właśnie ten element przyciągał wzrok. Jest kilka zasad mówiących, jak zwrócić na dany element uwagę.

  1. Wybrać żywe kolory na delikatnym tle.
  2. Ograniczyć ilość wzorów blisko elementu, który ma grać główną rolę.
  3. Ustawić mebel lub dodatek w centrum pokoju.

I teraz, znając odpowiedź na pytania z pierwszego akapitu, będziemy wiedzieć, jak działać. Jeśli chcemy, aby sofa była gwiazdą salonu, dywan i inne dodatki wybierzmy tak, by nie przyćmiły jej stylu ani koloru. W takiej sytuacji sofa o intensywnych kolorach będzie otoczona elementami delikatniejszymi lub jednokolorowymi. Nawet jeśli mamy szarą lub białą sofę możemy wydobyć z niej „krzykliwy” kolor poprzez położenie jej na delikatnym dywanie, którego kolor będzie przybliżony do koloru ścian. Sprawi to wrażenie połączenia się ścian i podłogi, a występująca w tej przestrzeni kanapa będzie doskonale widoczna.

Jeśli chcemy, aby dywan grał pierwsze skrzypce trzeba tę sprawę dokładniej przemyśleć. Co do kolorów i wzorów wszystko działa podobnie jak w przypadku kanapy. Jednak nie chcemy zakryć dywanu stolikiem do kawy lub przykryć go sofą. Przed zakupem zwróćmy uwagę czy taka sytuacja nie będzie miała miejsca! Gdy okaże się, że pokój jest za mały na piękny dywan możemy zastanowić się nad powieszeniem go na ścianie.

Sofa i dywan jako zgrany duet

Gdy dywan i sofa mają być kompletem, głównie skupimy się na grze kolorów lub wzorów. W pierwszej sytuacji, gdy jeden element jest jednokolorowy, drugi wybierzemy na przykład z wzorem o tej samej barwie. Łączenie dokładnie takich samych tkanin ze sobą też może być rozwiązaniem, ale łatwo tutaj popełnić błąd. Wybierając te same materiały i kolory tworzymy jednolitą masę. Gdy nie dodamy elementu oddzielającego te dwie części nie będziemy ich odróżniać i wyposażenie się ze sobą zleje.

Wybierając wzorzyste tkaniny też możemy zgrać ze sobą dywan i sofę. Podobne rysunki widoczne na poduszkach sofy i na dywanie lub ten sam wzór o innej wielkości pokaże, że osoba aranżująca dane wnętrze dokładnie przemyślała wystrój salonu.

Wszystko jest wyjątkowe

Jeśli przypadły nam do gustu dwa nietypowe meble, też nie powinniśmy mieć problemu ze skomponowaniem z nich pięknego wnętrza. Teraz bardzo modne jest połączenie starych rzeczy z nowymi. Zasadą, którą należy się kierować, aby aranżacja nie była przesadzona, jest wybieranie stonowanych lub podobnych barw.

Dla zwolenników bardziej nietypowych rozwiązań też mamy odpowiedź! Eklektyzm to styl architektoniczny, który pozwala na nietypowe łączenie stylów, kolorów i wzorów. Nie da się go dokładniej określić, ponieważ każde wnętrze w tym stylu jest inne. Łączy je natomiast bardzo duże przyłożenie uwagi do szczegółów. W eklektycznym salonie wszystko do siebie pasuje pomimo niekonwencjonalnych połączeń. To trudny sposób stylizowania, ale jest osiągalny. Wystarczy, że poświęcimy dłuższa chwilę na dobór kolorów i wzorów, a będziemy mogli cieszyć się nietypowym wnętrzem.

Podsumowanie

Jak widzisz, dla każdego znajdziemy sposób na połączenie sofy i dywanu. Dla niektórych będą one niewidocznymi elementami wyposażenia, a dla innych dziełem sztuki, które ma być oglądane przez gości. Nie ma jednego sposobu na dobrą stylizację, ponieważ każdy z nas ma własny gust i oczekiwania. Gdy posiadasz już pewną wizję co do wyglądu pokoju, ale nie wiesz gdzie szukać konkretnych modeli możesz skorzystać z porady producentów. W wielu salonach możesz zamówić wykonanie obicia w konkretnym wzorze lub kolorze. A jeśli potrzebujesz większego wsparcia, konsultacja z projektantem wnętrz może Ci pomóc!

Autor:
Katarzyna

Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów