Dlaczego sofa farbuje inne tkaniny i nasze ciało?

Salon

14.09.2020

Większość z nas posiada w swoim salonie sofy nowoczesne, stylowe i komfortowe. Na takim zestawie wypoczynkowym najczęściej spędzamy bardzo dużą ilość czasu. Niekiedy okazuje się jednak, że materiał obiciowy zaczyna farbować inne tkaniny oraz nasze ciało. Możliwa jest także odwrotna sytuacja, kiedy to odpoczywając na sofie, okazuje się, że ubrania tracą swój kolor i przenoszą go na obicie. Czy możemy temu jakoś zapobiec? Jak radzić sobie z farbującą sofą oraz tkaninami? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu. Sprawdź!

Farbująca sofa – dlaczego tak się dzieje?

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z farbowaniem naszej nowej sofy, warto wiedzieć, jakie czynniki mogą przyczynić się do powstawania takiego zjawiska. W przypadku mebli tapicerowanych można wyróżnić trzy podstawowe przyczyny. Jakie?

Słabej jakości materiał oraz barwnik

Kupując sofę, powinniśmy zwracać uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Oprócz wybrania odpowiedniego modelu, rozmiaru czy sposobu rozkładania, warto pamiętać również o wysokiej jakości obiciu. Tkanina ta musi być mocna i trwała. Decydując się na certyfikowane materiały, z pewnością będziemy zadowoleni. Istnieje bowiem bardzo małe prawdopodobieństwo, że taka tapicerka zacznie farbować. Inaczej będzie jednak w sytuacji, gdy wybierzemy słabej jakości tkaninę. Wtedy materiał może zacząć “puszczać” swój kolor. Barwnik osiądzie bowiem jedynie na jego powierzchni i nie dostanie się do głębszych warstw tkaniny. Przy każdym kontakcie ze skórą czy z innym materiałem, kolor zacznie migrować. Przez to np. nasze ubrania zostaną zafarbowane, a sofa zacznie blaknąć. Tak samo może być w przypadku, gdy do produkcji mebla użyto wadliwego barwnika. 

Warto zatem kupować zestawy wypoczynkowe od sprawdzonych dostawców, mogących pochwalić się dużym doświadczeniem. Dzięki temu z pewnością wybierzemy kanapę, która spełni wszelkie nasze oczekiwania i nie będzie sprawiała nam większych kłopotów.

Zła konserwacja

Sofa może zacząć farbować również przez złą konserwację tapicerki. Warto jednak pamiętać, że o taką tkaninę nie jesteśmy w stanie dbać tak samo, jak np. o swoje ubrania. Nie możemy bowiem zdjąć obicia i wyprać go w pralce czy dokładnie wypłukać w płynie pozwalającym zachować piękny kolor. Warto więc raz na jakiś czas zadbać o konserwację naszego mebla. W tym celu należy udać się do sklepu meblowego po specjalne środki ochronne dedykowane konkretnemu rodzajowi tapicerki. Posiadają one wiele właściwości pielęgnujących materiał narażony na bardzo duże zużycie. W przypadku farbowania warto zatem sięgnąć po płyn czy spray chroniący obicie przed utratą koloru. Przy jego regularnym stosowaniu zauważymy, że nasza kanapa wygląda jak nowa i nie brudzi innych tekstyliów. 

Nieprawidłowe czyszczenie

Jedną z przyczyn farbowania może być również nieprawidłowy sposób czyszczenia sofy. Aby usunąć wszelkie plamy czy zabrudzenia, wystarczy przetrzeć materiał wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu. Użycie zbyt dużej ilości wody może sprawić, że barwnik zacznie “uciekać” z naszego obicia. Tak samo będzie w przypadku, gdy zdecydujemy się np. na czyszczenie przy użyciu pary wodnej. Ciecz podgrzewana jest wtedy do bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu usuniemy wszelkie plamy, jednak przy okazji rozpuścimy także barwnik, który następnie zacznie przenosić się na nasze ciało czy inne tkaniny.

Farbująca sofa – jak temu zaradzić?

Farbowanie ubrań jesteśmy w stanie bardzo szybko powstrzymać. Nieco większy problem pojawia się jednak wtedy, gdy zależy nam na powstrzymaniu wypłukiwania się barwnika z obicia sofy. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak temu zaradzić. 

Ocet niezbędny na wszystko

Ocet słynie ze swoich niesamowitych właściwości. Jedną z nich jest ochrona koloru różnych tkanin. Aby więc nasza sofa przestała farbować, wystarczy dokładnie spryskać ją roztworem wody z octem. Do pół litra wody, należy dodać ok. 1 łyżkę stołową octu, a mieszankę przelać do pojemnika z atomizerem. Wystarczy rozpylić ciecz na kanapę, a następnie wywietrzyć mieszkanie. Już jedna taka aplikacja powinna sprawić, że sofa przestanie farbować. 

Środki do pielęgnacji różnych rodzajów obić

Do czyszczenia sofy, najlepiej użyć środków dedykowanych konkretnemu rodzajowi obicia. Każdy z nich posiada odpowiednie substancje aktywne, które nie uszkadzają struktury materiału, ani nie wypłukują z niego koloru. Lepiej zatem nabyć taki preparat i regularnie go używać, niż później martwić się farbującą kanapą. 

Porada: nie bójmy się inwestować w zestawy preparatów do pielęgnacji tapicerki. Nieraz musimy sporo za nie zapłacić, jednak takie kompleksowa dbanie o zestaw wypoczynkowy sprawi, że ten nie będzie się niszczył i posłuży nam przez wiele lat. 

Unikanie dużej wilgoci

W przypadku problemów z farbującą sofą, warto również unikać zbyt dużej wilgoci. Niekiedy może okazać się to jednak bardzo ciężkie. W niektórych pomieszczeniach w powietrzu unosi się bowiem bardzo duża ilość pary wodnej. W takiej sytuacji należy nabyć specjalny osuszacz, który pomoże pozbyć się problemu. Podczas jego użytkowania nie możemy jednak doprowadzić do sytuacji, kiedy to w mieszkaniu będzie zbyt sucho. Należy więc starać się zachować “złoty środek”. Dodatkowo podczas czyszczenia kanapy warto używać jedynie małej ilości wody, tak aby zdążyła odparować, zanim przesiąknie do głębszych warstw tkaniny. Wilgoć materiału będzie powodowała jego farbowanie, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić także do rozwoju pleśni w naszym meblu. 

Narzuta jako wyjście awaryjne

W sytuacji awaryjnej, gdy zauważyliśmy, że nasza sofa bardzo mocno farbuje, warto wdrożyć środki zapobiegawcze. Jednym z nich może być okrycie tapicerki narzutą bądź kocem. Dzięki temu wypoczywając na kanapie, unikniemy poplamienia ubrań czy naszego ciała. Pamiętajmy jednak, by mimo wszystko próbować walczyć z barwnikiem również w inny sposób. 

Co zrobić, by inne tkaniny nie farbowały sofy?

Musimy pamiętać również o tym, że zdarzają się sytuacje, kiedy to inne elementy farbują tapicerkę naszej sofy. Niestety usunięcie takich plam bywa bardzo uciążliwe, dlatego najlepiej po prostu im zapobiegać. Jak?

Nie dla jeansów i farbujących ubrań

Posiadając jasną sofę, musimy pamiętać, by unikać siadania na niej w spodniach czy spódnicach jeansowych. Taki materiał bardzo często pozostawia na tapicerce niebieskie ślady, których nieraz nie sposób usunąć. Uważać należy także na inne ciemne tkaniny. W razie silnego barwienia swoje ubrania warto prać, dodając do płynu do płukania łyżkę octu. 

Porada: posiadając jasną sofę, warto mieć zawsze pod ręką specjalne ochraniacze na siedzisko bądź koc. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się plamami oraz zabrudzeniami. 

Odpowiedni dobór tekstyliów pościelowych

Duży problem z farbowaniem może pojawić się również w przypadku sof rozkładanych. W niektórych modelach powierzchnia spania obijana jest wtedy całkowicie innym materiałem. Aby ten nie odbarwiał się, musimy zadbać o wysokiej jakości bieliznę pościelową. Przede wszystkim pamiętajmy o prześcieradle, którego barwę najlepiej dobrać do koloru sofy. Jeśli natomiast chodzi o pościel, musimy brać pod uwagę fakt, że może ona “dotykać” tych części kanapy, które są widoczne również po złożeniu. Pierzmy więc bieliznę pościelową w specjalnych płynach zapobiegających utracie barwnika oraz starajmy się wybierać jedynie najwyższej jakości materiały. 

Farbująca sofa jest dla wielu z nas dużym utrapieniem. Warto jednak pamiętać, że taki mebel jesteśmy jeszcze w stanie odratować i nie zawsze musimy od razu wymieniać go na nowy. 

Artykuł został zaczerpnięty ze strony https://puszman.com/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów