Bloczki z betonu komórkowego do ścian zewnętrznych – najpopularniejsze rodzaje

Budowa i remont

Bloczki z betonu komórkowego do ścian zewnętrznych – najpopularniejsze rodzaje

09.03.2020

Wznoszenie budynków to skomplikowany proces, w trakcie którego musimy dokonywać poważnych i przemyślanych wyborów. W końcu nasze decyzje będą miały konsekwencje przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego materiału do budowy ścian zewnętrznych – trzeba ją podjąć już na samym początku budowy. Do wyboru jest kilka materiałów odznaczających się różnymi właściwościami. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są jednak bloczki z betonu komórkowego, a wśród nich bloczki Ytong.

Ściany zewnętrzne jednowarstwowe

Ściany zewnętrzne jednowarstwowe to najprostsza metoda wznoszenia budynków, która pozwala na szybkie i dokładne wykonanie prac. Najlepiej nadają się do nich bloczki komórkowe Ytong Energo i Ytong Energo+, które świetnie sprawdzą się między innymi w domach energooszczędnych.

Odkryj również sposób na nowoczesne ogrodzenie – propozycje, które dodadzą Twojemu domowi stylu.

Ytong Energo

Bloczek komórkowy Ytong Energo to wytrzymały rodzaj betonu komórkowego. Podobnie jak inne tego typu bloczki, posiada on porowatą strukturę, którą zawdzięcza pęcherzykom powietrza. To cecha, która dobrze wpływa na ich izolacyjność termiczną. Dzięki nim ściany Ytong Energo nie potrzebują dodatkowego ocieplenia – jednowarstwowe mury z tego budulca spełniają obowiązujące w Polsce normy cieplne.

Ytong Energo+

Za najcieplejszy materiał, z którego wznosi się ściany jednowarstwowe, uważa się jednak bloczki Ytong Energo+. Budulec ten jest dostępny na rynku w bloczkach o grubości 36,5 centymetra lub 48 centymetrów. To elementy zapewniające najlepszą izolację wśród materiałów o wytrzymałości 2N/mm2. Bloczki Ytong Energo+ o grubości 48 cm będą odpowiednie również dla domów energooszczędnych i spełnią restrykcyjne normy cieplne, które mają obowiązywać w Polsce od 2021 roku.

Ściany zewnętrzne z ociepleniem

Wznoszenie ścian zewnętrznych z ociepleniem jest nieco bardziej skomplikowane niż murowanie ścian jednowarstwowych. Materiały konstrukcyjne trzeba w nich bowiem połączyć z elementami izolacyjnymi. W tym przypadku budulcem wartym rozważenia będzie przede wszystkim bloczek Ytong Forte oraz bloczek Silka.

Ytong Forte

Ytong Forte to bloczki z betonu komórkowego, które pozwalają na wznoszenie ścian zewnętrznych ze stosunkowo cienką warstwą izolacyjną. Wyróżniają się one bowiem niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Zastosowanie cienkiej spoiny Ytong-Silka oraz elementów systemowych pozwala ponadto na ograniczenie występowania mostków termicznych w budynkach wznoszonych z tego budulca.

Silka Tempo 15

Najważniejsze zalety bloków Silka Tempo 15? Szybki czas budowy i duża wytrzymałość. Okres wznoszenia ścian skraca przede wszystkim zastosowanie dużych bloków o wymiarach 60×50 cm. Konstrukcje z takich elementów zapewniają dużą nośność – z powodzeniem wytrzymają nawet ciężkie elewacje – oraz dobrą ochronę akustyczną. Dzięki małej liczbie spoin w tym przypadku można również w znacznym stopniu uniknąć mostków termicznych. Dodatkowy atut bloków Silka to wysoka odporność ogniowa.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów