Kuchnia z salonem – jak zadbać o odpowiednie oświetlenie?

Kuchnia

Kuchnia z salonem – jak zadbać o odpowiednie oświetlenie?

14.02.2020

W nowoczesnych aranżacjach mieszkań przeważnie odchodzi się od wyraźnego podziału lokum na poszczególne pomieszczenia. Najczęściej więc, zamiast osobnej kuchni oraz salonu, mamy do dyspozycji dość sporą przestrzeń, w której znajduje się część wypoczynkowa oraz aneks kuchenny. Takie rozwiązanie sprawia, że całe mieszkanie optycznie się powiększa, a my możemy komfortowo wykonywać codzienne domowe obowiązki. Niektórzy mają jednak problem z doborem oświetlenia do takiego pomieszczenia. Jakie więc wybrać? Sprawdź!

Oświetlenie sufitowe

W kuchni połączonej z salonem, tak samo jak w każdym innym pomieszczeniu, nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia sufitowego. Warto jednak pamiętać, że łącząc dwa osobne pokoje, zyskujemy sporą przestrzeń. Jedno źródło światła umieszczone na samym środku może więc okazać się niewystarczające. Lepiej zdecydować się na większą ilość punktów świetlnych. Bardzo dobrze sprawdzą się do tego lampy loftowe. Mają one uniwersalny wygląd, który wpisze się zarówno w aranżację kuchni, jak i salonu. Przy okazji wspaniale doświetlają nawet bardzo duże obszary. Aby jednak czuć się w obydwu częściach pomieszczenia komfortowo, dobrze jest zamontować nad najważniejszymi punktami dodatkowe klosze. Lampa druciana czy szklana wspaniale dopełni cały wystrój, a my będziemy mogli cieszyć się jasnym i pięknym wnętrzem.

Projektujesz wymarzoną kuchnię? Odkryj kuchnia z drewnianymi elementami – o czym warto pamiętać podczas jej aranżacji?

Lampy stojące oraz kinkiety

Podczas aranżacji różnych pomieszczeń często zapominamy o wspaniałych kinkietach oraz lampach stojących. Dodają one całemu wnętrzu uroku oraz klimatu. Są także niezastąpione podczas wykonywania niektórych czynności. Warto więc pomyśleć nad ich montażem. Dzięki nim nasze mieszkanie będzie idealnie doświetlone, a co za tym idzie – optycznie jeszcze bardziej się powiększy. W części wypoczynkowej dobrze jest więc umieścić kilka takich punktów świetlnych. Obecnie w sklepach dostaniemy wspaniałe abażury do lamp stojących. Jeśli więc gdzieś w kącie kurzy się stare źródło światła wystarczy, że nieco je przerobimy oraz unowocześnimy. W kuchni najlepiej natomiast zamontować małe klosze. Szczególnie pomocne mogą okazać się te umieszczone tuż obok blatu czy kuchenki.

W Twoim mieszkaniu znajduje się pokój przechodni? Nie wiesz, jak go zaaranżować? Sprawdź nasz artykuł „Pokój przechodni – jak poradzić sobie z takim pomieszczeniem?

Dodatkowe źródła światła

W salonie połączonym z kuchnią często umieszczamy także inne, nieco bardziej nowoczesne źródła światła. Jest to dobry sposób na stworzenie wspaniałego klimatu w pomieszczeniu oraz ułatwienie wykonywania prac domowych. W części z aneksem kuchennym możemy więc zdecydować się na:

  • dekoracyjną taśmę LED umieszczoną nad zlewem, okapem czy kuchenką,
  • oświetlenie podszafkowe, które zapewni większe bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko np. zranienia się podczas krojenia warzyw czy przyrządzania potraw.

Do części wypoczynkowej warto natomiast wybrać ozdobne kule LED, które stanowią wyjątkową dekorację każdego pomieszczenia. Niezwykle modne jest również oświetlenie za telewizorem, dzięki któremu jesteśmy w stanie osiągnąć ciekawy i nietuzinkowy efekt ozdobny.

Porada: aranżując część wypoczynkową, należy pamiętać, by nie umieszczać żadnej z lamp naprzeciwko telewizora. Włączona żarówka zacznie się w nim odbijać, przez co nie będziemy w stanie komfortowo oglądać na ekranie filmów czy seriali.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie musisz wiedzieć jak czyścić ewentualne plamy w części salonowej. Poczytaj o tym we wpisie – „Jak wyczyścić i odnowić poduszki oparciowe oraz obicie sofy?

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów