Najlepsze pomysły na ogrodzenie domu

Ogród i taras

04.02.2020

Ogrodzenie posesji to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy domu. Jedni decydują się zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem prac przy fundamentach, z kolei inni wykonują je dopiero po oddaniu budynku do użytku. Niezależnie od tego w której grupie się znajdziemy, każdy marzy o jak najpiękniejszym i najbardziej funkcjonalnym ogrodzeniu. Przedstawiamy najlepsze pomysły!

Klasyczne siatki ogrodzeniowe

To wciąż bardzo popularne rozwiązanie. Słupki ogrodzeniowe i odpowiednie siatki można znaleźć w bardzo korzystnych cenach, dlatego wielu Polaków decyduje się na nie – także przed rozpoczęciem budowy. Zadaniem siatki jest wówczas ogrodzenie działki. Ze względu na swoją uniwersalność, służy ona potem przez długi czas. Możemy wyróżnić zwykłą siatkę drucianą oraz taką, która jest dodatkowo pokryta zabezpieczającą przed korozją powłoką PCV. Trochę problemów może sprawić sam montaż, zwłaszcza podczas wieszania siatki na słupkach, ponieważ nieustannie trzeba ją naprężać. Samemu ciężko to zrobić, ale dla dwóch zaradnych osób nie będzie to stanowiło żadnego problemu.

Dowiedz się więcej w naszym artykule ,,Meble ogrodowe – jak je zabezpieczyć na zimę?

Eleganckie panele ogrodzeniowe

Kolejnym rozwiązaniem, które cieszy się dużym powodzeniem, są panele ogrodzeniowe. Są one wykonane ze sztywnego drutu, co sprawia, że są zdecydowanie mniej podatne na odkształcenia od opisanych wcześniej siatek ogrodzeniowych. Z łatwością znajdziemy także odpowiedni rozmiar i wysokość, która najbardziej będzie nam pasowała na naszej działce.

Wytworne panele drewniane

Na niektórych posesjach można spotkać piękne dla oczu poprzeczne panele drewniane, które znajdują się na klinkierowej lub kamiennej podmurówce. To jednak znacznie bardziej kosztowna inwestycja. Drewno po pewnym czasie także blaknie, dlatego odpowiedzialni właściciele muszą regularnie odświeżać wygląd i malować je.

Ekologiczny bambus

To ciekawe rozwiązanie w szczególności wśród szeregowych domków jednorodzinnych. Nie jest ono bardzo inwazyjne i dlatego w prosty i minimalistyczny sposób zapewni nam trochę prywatności. Musi być ono jednak mocno przymocowane, żeby nie niszczył go mocniej wiejący wiatr.

Wysoki żywopłot

Ogród w stylu angielskim? Czemu nie! Jednym ze sposobów odgrodzenia posesji będzie posadzenie wysokiego żywopłotu. To piękne rozwiązanie, które wymaga jednak nieustannej pielęgnacji. Musi on być regularnie przycinany, a w czasie suszy nie możemy zapomnieć, że jak każdą roślinę, należy go podlewać. Aby rósł zdrowy i prezentował piękny kolor, trzeba go także od czasu do czasu nawozić. Jeśli ktoś nie jest pasjonatem regularnej pracy w ogrodzie, takie rozwiązanie może go przerosnąć.

Ogrodzenie z tuj

Tuje mają tylu przeciwników, co zwolenników. Jedni uważają je za nieestetyczne i na dodatek wskazują na posiadanie przez nie szkodliwych związków. Inni z kolei zwracają uwagę na ich zdolność do tworzenia cienia i skutecznej bariery przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Podobnie jak w przypadku żywopłotu, wymaga ona bardzo starannej pielęgnacji, w szczególności przycinania.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów