Dlaczego kot drapie meble i jak temu przeciwdziałać?

Funkcjonalne mieszkanie

06.07.2018

Bolączką wielu właścicieli kotów jest drapanie przez ich pupili mebli, co niestety potrafi przyprawić o niemały zawrót głowy w przypadku nowego wypoczynku w salonie. Z całą pewnością jest to jedno z najbardziej uciążliwych kocich zachowań, ale należy wiedzieć, że zwierzę nie robi tego bez powodu ani też na złość swojemu opiekunowi. Dlaczego zatem kot drapie meble i jak oduczyć go tego niepożądanego nawyku?

Dlaczego kot drapie meble?

Naturą kota jest drapanie i to nie tylko w celu naostrzenia pazurków o np. drzewo. W przypadku domowego pupila pojawia się pewien problem. Jeśli nie ma on możliwości pozbycia się zewnętrznej powłoki pazurów, to może to odbić się niekorzystnie na szafie, dywanie czy też nawet kanapie. Ponadto drapanie służy kotu do znaczenia swojego rewiru. Warto wiedzieć, że na spodzie kocich łapek znajdują się ujścia gruczołów zapachowych, a więc na drapanej przez kota powierzchni pozostaje pewna wydzielina niewyczuwalna przez ludzi, ale przez inne koty już tak. Drapaniem kot również zaznacza, że w danym miejscu czuje się bezpiecznie i dobrze. Oczywiście zdarza się także tak, że koty zaczynają drapać meble z nudów czy też ze stresu. Przykładem nagłego drapania mebli przez kota może być remont w domu, pojawienie się nowego członka rodziny czy innego zwierzęcia. Czasami koty drapią meble z frustracji czy samotności lub nawet z bólu. Niektóre koty drapią drzwi w celu zakomunikowania chęci wyjścia czy wejścia do domu.

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Nie jest możliwe całkowite oduczenie kota nawyku drapania, gdyż jest to dla niego naturalne (nawet w przypadku kotów niewychodzących na zewnątrz i mających obcięte pazurki). Możliwe jest jednak uchronienie się przed podrapanymi meblami. Wystarczy zakupić drapak dla kota i nakłonić go do korzystania właśnie z niego. Taki drapak powinien znaleźć się w domu wraz z pojawieniem się małego kotka. Musi być oczywiście dopasowany do wielkości i wagi kota oraz jego indywidualnych preferencji. Świetną opcją jest zakup legowiska z drapakiem, domku czy chociażby drapaka-maty w przypadku ograniczonego metrażu. Sprawdzi się nawet pojedynczy słupek, przypominający pień drzewa. Bardzo ważne jest także to, aby nauka opierała się na zachętach i pozytywnych bodźcach, a nie na zmuszaniu kota, krzykach i karaniu go za brak posłuszeństwa.

Aby kota nie kusiło jednak ponowne przerzucenie się na meble, można spryskać je preparatami neutralizującymi jego zapach czy też sprayami odstraszającymi. Jeszcze inną opcją jest pokrycie drapanej powierzchni mebla dwustronną taśmą klejącą.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów