Dobre wnętrza

Jaką glebogryzarkę kupić? Rodzaje i najważniejsze parametry

Ogród i taras

Jaką glebogryzarkę kupić? Rodzaje i najważniejsze parametry

16.09.2024

Szukasz glebogryzarki do swojego ogrodu lub na działkę? Nie masz pojęcia, jak wybrać odpowiednią i na jakie parametry zwrócić uwagę przed kupnem? Dobrze, że trafiłeś na ten artykuł! Już za chwilę dowiesz się, jaką glebogryzarkę kupić, aby spełniała Twoje oczekiwania i dawała Ci satysfakcję podczas pracy. Jesteś gotowy? No to zaczynamy! 

Jaką glebogryzarkę kupić? Zacznijmy od rodzaju

Zanim przejdziemy do najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, skupimy się na rodzajach glebogryzarek dostępnych na rynku. Do wyboru masz trzy opcje.

Glebogryzarka ręczna

Najprostsze w obsłudze są glebogryzarki ręczne. Nie musisz kupować do nich paliwa, ani podłączać ich do źródła prądu. Aby wprowadzić je w ruch, musisz użyć siły swoich mięśni. Komfortową pracę zapewnia jednak tutaj waga urządzenia. Taki model waży zaledwie kilka kilogramów. Ten sprzęt poleca się głównie do pracy na małych terenach. Na większych raczej się nie sprawdzi ze względu na ręczną obsługę, wysiłek, małą szerokość roboczą i długi czas pracy. 

Glebogryzarka elektryczna 

Elektryczna glebogryzarka poradzi sobie głównie na niewielkich terenach. Nie będzie głośna, dlatego na pewno sprawdzi się w ogrodach usytuowanych w dość gęstej zabudowie. Nikt nie będzie skarżył się na hałas, który wytwarza urządzenie. Glebogryzarki elektryczne są zazwyczaj też lekkie i bardzo poręczne, a więc manewrowanie nimi będzie dość łatwe.

Pamiętaj jednak, że musisz zapewnić takiej glebogryzarce stały dostęp do zasilania, co może ograniczać jej mobilność. W innym przypadku nie będzie pracować. Jeśli powierzchnia ogrodu jest duża, warto zaopatrzyć się w przedłużacz. Do tego trzeba cały czas pamiętać, aby nie uszkodzić kabla lub się w niego nie zaplątać.

Wybierając glebogryzarkę elektryczną, najczęściej będziesz mieć do czynienia z modelami, w których moc waha się od 600 do około 2000 W. 

Glebogryzarka spalinowa  

A jaką glebogryzarkę kupić, jeśli masz bardzo duży ogród? Wtedy zdecydowanie postaw na model spalinowy. To bardziej wszechstronne urządzenie, które wykorzystuje silnik spalinowy do napędu ostrzy, umożliwiając efektywne spulchnianie i przygotowywanie gleby na większych powierzchniach.
Jego główną zaletą jest niezależność od źródła energii elektrycznej. Zyskujesz więc większą mobilność i swobodę pracy w różnych warunkach.

Spalinowe glebogryzarki są zazwyczaj bardziej wydajne i mocniejsze niż spalinowe. Dobrze sprawdzą się na twardszej glebie i na większych działkach. Wymagają jednak regularnego serwisowania oraz uzupełnienia paliwa. Mogą emitować hałas i spaliny, więc uznaje się je za mniej komfortowe w użytkowaniu w porównaniu do modeli elektrycznych. Ich moc będzie się jednak wahać w przedziale od 2 do nawet 7 koni mechanicznych. Jak to zatem mówią – coś za coś.

Jaką glebogryzarkę kupić? Rodzaje sprzętu
Glebogryzarka sprawi, że prace zarówno na małym, jak i dużym terenie będą przyjemne.

Jaką glebogryzarkę wybrać? Poznaj najważniejsze parametry 

Znasz już rodzaje glebogryzarek. Teraz nadszedł jednak czas na pewne parametry, które decydują o tym, jak wydajne i komfortowe będzie dane urządzenie.

Moc glebogryzarki

Wybór odpowiedniej mocy glebogryzarki zależy głównie od specyfiki terenu i Twoich potrzeb. Im wyższa jednak będzie, tym lepiej urządzenie poradzi sobie podczas pracy.

Jeśli gleba, na której będziesz pracować, jest miękka i nie stanowi większego problemu, w zupełności wystarczy Ci model elektryczny o mocy ok. 1200 W lub spalinowy z silnikiem 2-3 KM. Podobnie będzie w przypadku niewielkiego obszaru lub gdy z urządzenia będziesz korzystać raczej okazjonalnie.

Gdy jednak wiesz, że teren jest twardy lub masz naprawdę duży obszar do przygotowania, wtedy trzeba postawić na coś mocniejszego. W takich sytuacjach szukaj modeli elektrycznych cechujących się mocą ok. 2000 W lub spalinowych do nawet 7 KM.

Szerokość i głębokość robocza urządzenia 

Kolejny ważny aspekt glebogryzarki to szerokość i głębokość robocza urządzenia. Zacznijmy od tego pierwszego parametru. Szerokość robocza to oczywiście obszar, jaki jest w stanie przekopać narzędzie jednym przejazdem. To, jaką wybrać, zależy od powierzchni, na której będziesz pracować.

Jeśli Twój ogród jest niewielki, znajduje się w nim wiele zakamarków, lepiej postawić na mniejsze wartości. Szerokość do 40 cm w zupełności wystarczy. Gdy natomiast działka jest duża, pozbawiona krzewów, drzew czy kryjówek, wtedy pokuś się o szerokość wynoszącą nawet do 80 cm. Zdecydowanie przyspieszy to pracę. Niektóre modele wyposażone są też w możliwość regulacji tego parametru. Takie rozwiązanie dopasuje się do pracy na każdym terenie.

A co z głębokością roboczą? To oczywiście dla Ciebie informacja, jak głęboko będzie wgryzać się w glebę Twoje nowe urządzenie. Na rynku znajdziesz najczęściej modele, gdzie bez problemu będziesz mógł regulować ten parametr. Najczęściej takie urządzenia mogą wbijać się w ziemię na 10 do nawet 22 cm. Dzięki temu jesteś w stanie dopasować glebogryzarkę do swoich potrzeb – w zależności od tego, czy będziesz siać trawnik, czy może sadzić warzywa.

Waga sprzętu 

Waga glebogryzarki zależy w głównej mierze od wielkości urządzenia oraz jego rodzaju. Zazwyczaj modele elektryczne są zdecydowanie lżejsze niż spalinowe. Ważą nie więcej niż 15 kg. Sprawdzą się idealnie do niewielkiego ogrodu – nawet takiego pełnego zakamarków. Będą lekkie i poręczne, a praca z nimi z pewnością nie będzie generować dużego wysiłku. Większy sprzęt, najczęściej spalinowy, może ważyć nawet do 40-50 kg. Dzięki temu jednak urządzenie jest bardzo stabilne.  

Łatwy dostęp do noży

Po pracy najlepiej dokładnie oczyścić urządzenie z pozostałości po glebie i trawie. Tutaj przyda się łatwy dostęp do noży. Wtedy o wiele łatwiej będzie Ci je utrzymać w czystości. Ułatwi to także ich montaż i demontaż. Mimo to warto pamiętać, aby noże były zabezpieczone osłoną – dla własnego bezpieczeństwa.

Bieg wsteczny

Co ciekawe, niektóre glebogryzarki są wyposażone także w bieg wsteczny. To ogromne ułatwienie, które może niekiedy uratować Cię z opresji. Gdy dotrzesz glebogryzarką w ciężko dostępny zakamarek lub zaklinujesz się nią w glebie, bieg wsteczny sprawi, że bez większych problemów uwolnisz zakleszczone urządzenie. Do tego łatwiej będzie Ci nim manewrować.

A więc jaką glebogryzarkę kupić? Teraz już chyba wiesz! Przed zakupem musisz tylko pamiętać o sprawdzeniu kilku parametrów, które będą kluczowe dla prawidłowej i wygodnej pracy z urządzeniem. 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów