Dobre wnętrza

Najlepsze pomysły na ogrodzenie domu

Ogród i taras

Najlepsze pomysły na ogrodzenie domu

04.06.2024

Ogrodzenie posesji to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy domu. Jedni decydują się zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem prac przy fundamentach, z kolei inni wykonują je dopiero po oddaniu budynku do użytku. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdziemy, każdemu marzą się najbardziej funkcjonalne i najpiękniejsze ogrodzenia. Czytaj nasz artykuł dalej, aby poznać nasze sprawdzone pomysły na ogrodzenie domu!

Pomysły na ogrodzenie domu – popularne klasyczne siatki ogrodzeniowe

To wciąż bardzo popularne rozwiązanie. Słupki ogrodzeniowe i odpowiednie siatki można znaleźć w bardzo korzystnych cenach, dlatego wielu Polaków decyduje się na nie – także przed rozpoczęciem budowy. To właśnie one są najczęściej polecane jako tanie pomysły na ogrodzenie. Jeśli więc chcesz przeznaczyć na ten element ogrodu mniejszy budżet, siatki ogrodzeniowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

Zadaniem siatki zamontowanej przed rozpoczęciem budowy jest ogrodzenie działki. Ze względu na swoją uniwersalność, służy ona potem przez długi czas. Możemy wyróżnić zwykłą siatkę drucianą oraz taką, która jest dodatkowo pokryta zabezpieczającą przed korozją powłoką PCV.

Trochę problemów może sprawić sam montaż, zwłaszcza podczas wieszania siatki na słupkach, ponieważ nieustannie trzeba ją naprężać. Samemu ciężko to zrobić, ale dla dwóch zaradnych osób nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Chociaż siatka raczej nie należy do kategorii „najpiękniejsze ogrodzenia”, jej niższa cena nie wpływa na jakość i wiele osób jest zadowolonych z tego budżetowego rozwiązania.

Jak ogrodzić dom? Postaw na eleganckie panele ogrodzeniowe

Kolejny pomysł na ogrodzenie domu, który cieszy się dużym powodzeniem, to panele ogrodzeniowe. Są one wykonane ze sztywnego drutu, co sprawia, że są zdecydowanie mniej podatne na odkształcenia od opisanych wcześniej siatek ogrodzeniowych. Z łatwością znajdziemy także odpowiedni rozmiar i wysokość, która najbardziej będzie nam pasowała na naszej działce.

Panele ogrodzeniowe są jednym z popularniejszych sposobów na to, jak ogrodzić dom, nie tylko ze względu na korzystną cenę, ale także łatwy i szybki montaż. Polega on wyłącznie na zagruntowaniu słupków, które później łączone są z gotowymi modułami. Dzięki temu poradzi sobie z nim nawet jedna osoba.

Pomysły na ogrodzenie domu – postaw na oryginalne gabiony 

Ogrodzenie z gabionów, czyli koszy wypełnionych kamieniami, to coraz popularniejsze rozwiązanie w architekturze krajobrazu. Ten nowoczesny typ ogrodzenia wyróżnia się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością i trwałością.

Stalowe kosze wypełnione kamieniami tworzą solidną strukturę, która wytrzymuje nawet najtrudniejsze warunki pogodowe. Ogrodzenia z gabionów mają unikalny, nowoczesny wygląd, który może być zarówno surowy, jak i elegancki, w zależności od użytych materiałów. Kamienie w różnych kolorach i rozmiarach można komponować w sposób, który najlepiej pasuje do stylu domu i ogrodu. 

Gabiony są niezwykle wszechstronne i mogą być dostosowane do różnych kształtów i rozmiarów działki. Mogą tworzyć proste linie, łuki, a nawet bardziej skomplikowane formy. Ogrodzenia z gabionów doskonale komponują się z nowoczesną architekturą i minimalistycznymi ogrodami. 

Ogrodzenie poprzeczne – wytworne panele drewniane

Na niektórych posesjach można spotkać niezwykle przyjemne dla oczu ogrodzenie poprzeczne w postaci paneli drewnianych, które znajdują się na klinkierowej lub kamiennej podmurówce. To jednak znacznie bardziej kosztowna inwestycja, jednak to ogrodzenie odpłaca się przepięknym wyglądem, który staje się swego rodzaju ozdobą ogrodu. Warto pamiętać, że po pewnym czasie drewno blaknie, dlatego odpowiedzialni właściciele muszą regularnie odświeżać wygląd paneli i malować je. W ten sposób zawsze będą prezentować się doskonale.

Estetyczne i trwałe ogrodzenie palisadowe 

Ogrodzenie palisadowe to klasyczne, a jednocześnie eleganckie rozwiązanie, które nadaje charakteru każdemu podwórku. Składają się z pionowych belek (palisad) osadzonych w ziemi lub na fundamentach. Dostępne w różnych stylach i wzorach, można je dostosować do indywidualnych preferencji. 

Wykonane z solidnych elementów są trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Odpowiednio zabezpieczone, mogą służyć przez wiele lat, nie tracąc swojego pierwotnego uroku. Ze względu na swój klasyczny wygląd, ogrodzenie sprawdzi się w każdym ogrodzie – od klasycznego, po romantyczny i nowoczesny. 

Ogrodzenia ażurowe – przestrzenność w ogrodzie na pierwszym miejscu 

Ogrodzenia ażurowe charakteryzują się lekką, otwartą konstrukcją, która nadaje się doskonale do każdego podwórka. Ich delikatny wygląd pozwala na zachowanie przestrzenności ogrodu, jednocześnie zapewniając niezbędną prywatność. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów, co daje duże możliwości personalizacji i dopasowania do indywidualnych potrzeb. 

Ogrodzenia ażurowe można wykorzystać w różnych celach aranżacyjnych. Mogą służyć jako ozdobne przegrody oddzielające poszczególne strefy ogrodu, a także jako tło dla roślinności. W otoczeniu bujnej roślinności, ogrodzenia ażurowe stanowią harmonijne dopełnienie krajobrazu. 

Połączenie trwałości i naturalności, czyli ogrodzenia kompozytowe 

Ogrodzenia kompozytowe są wykonane z mieszanki materiałów, zwykle drewna i tworzyw sztucznych, co sprawia, że są one bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. W przeciwieństwie do ogrodzeń drewnianych, ogrodzenia kompozytowe nie wymagają regularnego pielęgnowania. Mają naturalny wygląd drewna, co sprawia, że pasują do wielu różnych stylów architektonicznych.

Ogrodzenia kompozytowe doskonale komponują się z ogrodami, gdzie dominuje bujna roślinność. Dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi wpasują się zarówno w klasyczne zielone przestrzenie, jak i nowoczesne podwórka. Będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę i trwałość. 

Pomysły na ogrodzenie dla fanów ekologii – naturalny bambus

Dla osób, które chcą żyć w jak najbardziej ekologiczny sposób, polecamy zwrócić uwagę na tę kwestię także podczas zbierania inspiracji na pomysły na ogrodzenie. Jedną z propozycji jest naturalny bambus. To rozwiązanie popularne w szczególności wśród szeregowych domków jednorodzinnych. Nie jest ono bardzo inwazyjne i dlatego w prosty i minimalistyczny sposób zapewni nam trochę prywatności. Musi być ono jednak mocno przymocowane, żeby nie niszczył go mocniej wiejący wiatr.

Ogrodzenia w stylu angielskim, czyli wysoki żywopłot

Ogród w stylu angielskim? Czemu nie! Przypominamy jednak, że jego niezwykle ważnym elementem są także ogrodzenia w stylu angielskim, a nie tylko przestrzeń na zewnątrz domu. Jednym ze sposobów ogrodzenia posesji w stylu angielskim będzie posadzenie wysokiego żywopłotu. To piękne rozwiązanie, które wymaga jednak nieustannej pielęgnacji.

Taki żywopłot musi być regularnie przycinany, a w czasie suszy nie możemy zapomnieć, że jak każdą roślinę, należy go podlewać. Aby rósł zdrowy i prezentował piękny kolor, trzeba go także od czasu do czasu nawozić. Jeśli ktoś nie jest pasjonatem regularnej pracy w ogrodzie, takie rozwiązanie może go przerosnąć – w przypadku takich osób lepiej rozważyć mniej wymagający pomysł na ogrodzenie domu.

Najpiękniejsze ogrodzenia – naturalne ogrodzenie z tuj

Tuje mają tylu przeciwników, co zwolenników. Jedni uważają je za nieestetyczne i na dodatek wskazują na posiadanie przez nie szkodliwych związków. Inni z kolei zwracają uwagę na ich zdolność do tworzenia cienia i skutecznej bariery przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Podobnie jak w przypadku żywopłotu, wymaga ona bardzo starannej pielęgnacji, w szczególności przycinania. Dlatego warto dobrze przemyśleć te dobre pomysły do domu, jakimi są naturalne ogrodzenia.

To już wszystko w tym artykule. Poznałeś różne pomysły na ogrodzenia – to, które wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, aby dopasować zabezpieczenie posesji do aranżacji zabudowania i ogrodu. W ten sposób stworzysz bezpieczne i piękne miejsce do relaksu.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów