Dobre wnętrza

Dekoracje okienne – firany czy rolety?

Firany

Dekoracje okienne – firany czy rolety?

05.04.2024

Wystrój wnętrz w dużej mierze zależy od detali, które tworzą w pomieszczeniu przytulny nastrój i spajają różne elementy w harmonijną całość. Do takich detali, które jednak bardzo dużo wnoszą do wnętrza, zaliczymy także wszelkie dekoracje okienne. Na jaki rodzaj dekoracji się zdecydować? Firany czy może rolety? Podpowiadamy!

Firany i zasłony ocieplają każde wnętrze – pięknie się prezentują w oknie, dając pewną miarę prywatności i przytulną atmosferę. Nie są jednak polecane w każdym domu. Sprawdź, kiedy to właśnie rolety czy plisy będą lepszym wyborem i jaki rodzaj dekoracji okiennych najlepiej wybrać do swojego mieszkania!

Firany kontra rolety – plusy i minusy

Jeszcze niedawno firany były obecne niemal w każdym polskim domu. Obecnie coraz częściej zastępują je dobrej jakości rolety. Chotomów, Pruszków, Radzymin, Piaseczno i mieszkańcy innych miejscowości w województwie mazowieckim mogą zamówić je na wymiar w firmie dekoratorniaokien.pl. Przyjrzyjmy się nieco bliżej zaletom takiego rozwiązania w porównaniu do popularnych firan czy zasłon.

Firany – kiedy się nie sprawdzą?

Choć firany faktycznie dobrze prezentują się w oknie, zmiękczając światło wpadające do pomieszczenia i nadając mu przytulnego charakteru, mają kilka znaczących minusów. Przede wszystkim bardzo lubią się w nich gromadzić roztocza, a także kurz i inne drobne zanieczyszczenia. Przez to firany na pewno nie są odpowiednią opcją dla alergików. Wymagają częstego prania i czasochłonnego prasowania, a następnie upinania. Wiele osób uważa też, że firany są odpowiednim wyborem do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym. W nowoczesnych pomieszczeniach mogą odstawać od ogólnej koncepcji wystroju.

Rolety – Chotomów, Warszawa i okolice

Dobrą alternatywą dla firanek i zasłon są nowoczesne rolety wewnętrzne. Dekoratorniaokien.pl oferuje różne rodzaje tego typu dekoracji okiennych, które można z łatwością dostosować do swojego gustu i stylu wykończenia mieszkania. Jednym z najpopularniejszych są rolety dzień-noc oraz rolety rzymskie, które skutecznie imitują firany, pozwalając jednocześnie na płynną regulację ilości światła, jaka wpada przez okno.

Zamiast rolet dzień-noc lub rolet rzymskich wiele osób wybiera także popularne ostatnio plisy. To propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników, ponieważ można je składać zarówno w górę, jak i w dół. Możesz więc zasłonić tylko dolną, środkową lub górną część okna, pozostawiając resztę odsłoniętą. To dobre rozwiązanie m.in. do mieszkań na wyższych piętrach bloku, gdzie zasłonięcie wyłącznie dolnej części okna wystarczy, aby uzyskać maksimum prywatności.

Firany, plisy czy rolety – co wybrać?

Zarówno rolety dzień-noc, jak i rolety rzymskie czy plisy to nowoczesne rozwiązania, które cechuje wysoka funkcjonalność. Nie tylko stanowią dekorację okienną, ale także pozwalają ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza. Firany, choć również mają swoje zalety, wymagają zdecydowanie więcej pracy i nie są polecane alergikom.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów