Dobre wnętrza

Jak wybielić firanki w pralce? Praktyczny poradnik

Firany

Jak wybielić firanki w pralce? Praktyczny poradnik

05.03.2024

Szare i pożółkłe firanki nigdy nie prezentują się dobrze. Niestety ich wygląd bardzo mocno wpływa na całe wnętrze, dlatego warto raz na jakiś czas je wybielić. Dzięki temu odzyskają swoją pierwotną biel oraz blask. Jak to jednak zrobisz skutecznie i szybko? W tym artykule pokażę Ci, jak wybielić firanki w pralce! Chcesz poznać metody, które stosowały już nawet nasze babcie? W takim razie zapraszam do lektury!

Jak wybielić firanki w pralce? Wykorzystaj moc sody oczyszczonej!

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych preparatów do czyszczenia czy sprzątania, który znajdziesz w swojej kuchni, jest soda oczyszczona. Dzięki niej jesteś w stanie usunąć brud, wszelkiego rodzaju osady i wszystko, z czym nie radzą sobie inne środki. Mało kto wie jednak, że preparat ten jest w stanie także świetnie wybielić firanki.

Jak wybielić firanki w pralce z użyciem sody oczyszczonej? Zasada jest dość prosta. Wystarczy, że do komory, do której normalnie dajesz proszek do prania, wsypiesz ten produkt. Wystarczą tak naprawdę dwie łyżki sody – po jednej do każdej z przegród. Następnie możesz dodać jeszcze klasyczny płyn do płukania, którego używasz na co dzień.

Teraz wystarczy już tylko ustawić dłuższy cykl prania oraz temperaturę ok. 60 stopni Celsjusza. Właściwości wybielające, którymi cechuje się soda oczyszczona, sprawią, że z pralki wyjmiesz śnieżnobiałe firany.

Może jednak w niektórych przypadkach okazać się, że czynność tę trzeba będzie powtórzyć. Zdarza się tak najczęściej wtedy, gdy firany bardzo długo nie były prane i wybielane. Aby mieć pewność, że kolejna próba do odpowiednie rezultaty, namocz wcześniej osłony okienne w misce z ciepłą wodą i dodatkiem 2-3 łyżek sody.

Jak wybielić firanki w pralce? Użyj sody oczyszczonej
Soda oczyszczona to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu. Możesz wykorzystać go do czyszczenia wszelkich powierzchni, a także do wybielania firanek w pralce. Wystarczy wsypać sodę do komory zamiast proszku.

Wybielanie firanek w pralce – proszek do pieczenia także sprawdza się idealnie

Podobne właściwości jak soda oczyszczona ma także proszek do pieczenia. Z jego pomocą także możliwe jest wybielanie firanek w pralce. Tym razem będziesz potrzebować jednak nieco większą ilość produktu. Zaleca się, by na jedno pranie przypadały przynajmniej cztery torebki. Te najlepiej wsypać po równo do każdej z komór. Następnie dodaj jeszcze do każdej z nich po łyżce lub miarce proszku do prania białych tkanin. Taka mieszanka sprawi, że Twoje firanki odzyskają swój pierwotny wygląd. 

Przy tej metodzie musisz pamiętać, że do komór wsypujesz duże ilości środków, dlatego lepiej ustawić cykl z większą ilością płukań. Będziesz mieć wtedy pewność, że drobinki nie osadzą się na Twoich firankach. Temperatura wody pozostaje bez zmian – 60 stopni w zupełności wystarczy.

A co powiesz na wybielanie firanek w pralce… octem?

Zastanawiasz się, jak wybielić firanki w pralce przy użyciu jeszcze innych produktów? Zainteresuj się więc octem! To drugi, zaraz po sodzie oczyszczonej, niezwykle popularny produkt wykorzystywany do codziennego sprzątania. Świetnie wybiela, usuwa tłuszcz, przebarwienia, a nawet niweluje nieprzyjemne zapachy – co można uznać za pewnego rodzaju paradoks. W końcu sam nie ma zbyt przyjemnej woni. 

Wróćmy jednak do tego wybielania firanek. Metoda z octem zalecana jest przede wszystkim do osłon okiennych wykonanych z materiałów syntetycznych. Dzięki niej tkanina stanie się przyjemna w dotyku, nie będzie się elektryzować, a także zacznie lepiej się układać na oknie. Do tego oczywiście odzyska swoją biel. Aby wyprać i wybielić firany w ten sposób, masz kilka możliwości. 

Pierwsza to wlanie octu do jednej z komór na proszek – do drugiej idzie klasyczny preparat piorący. Możesz także umieścić ocet w przegrodzie na płyn do płukania. Pół szklanki na komorę w zupełności wystarczy. Druga opcja to natomiast wlanie szklanki octu bezpośrednio do bębna. Ta jest zalecana w przypadku naprawdę poszarzałych czy pożółkłych materiałów. 

A co z zapachem octu? Nie musisz się go obawiać. Ten szybko ulotni się z Twoich firanek i nie będzie wyczuwalny.

Ocet do wybielania firanek w pralce
Ocet, tak samo, jak soda oczyszczona, sprawdza się podczas codziennego sprzątania. Wykorzystując jedną z dwóch zaprezentowanych metod, możesz także skutecznie z jego pomocą wybielić swoje firany.

Sól kuchenna – jak wybielić firanki w pralce z jej pomocą?

W walce z szarymi czy pożółkłymi firanami bardzo dobrze radzi sobie także klasyczna sól kuchenna. Cechuje się bowiem właściwościami, które pozwalają na lekkie wybielenie wszelkiego rodzaju materiałów. Jak jednak używać jej w przypadku osłon okiennych?

Wybielanie firanek w pralce solą kuchenną będzie skuteczne, jeśli wsypiesz kilka jej łyżek do proszku do prania. Możesz stworzyć mieszankę w proporcjach 1:1 i tak naprawdę gotowe. Użyj jednak do tego soli drobnoziarnistej. Pralkę ustawić należy dokładnie tak samo, jak przy wcześniejszych metodach.

To jednak jeszcze nie koniec. Po osuszeniu wypranych i wypłukanych firan możesz dodatkowo na chwilę włożyć je do miski z wodą i solą. Na każdy litr wody powinna przypadać jedna łyżka tej przyprawy kuchennej. Osłony zostaw w takim roztworze na ok. 30 min, następnie odwiruj je i zostaw do wyschnięcia. Dzięki takiemu dwuetapowemu działaniu z pewnością odzyskają swoją pierwotną biel. 

A na koniec babciny sposób – wybielanie firanek w pralce skorupkami jaj

Na koniec zostało nam do omówienia wybielanie firanek w pralce za pomocą skorupek jaj. Jest to jedna z najstarszych metod, z której korzystała zapewne większość naszych babć. Przyznam szczerze, że nie rozumiem sposobu jej działania, jednak liczą się efekty – a te są widoczne gołym okiem. Firanki po takim praniu starają się piękne i jasne!

Jak jednak wybielać firanki skorupkami jaj? Ustawiasz klasyczne pranie – dodajesz więc proszek, nieco dłuższy cykl, wodę do 60 stopni Celsjusza. Następnie bierzesz bawełniany lub lniany woreczek i umieszczasz w nim kilka skorupek jaj. 

Ja najczęściej specjalnie je wcześniej zbieram i gdy mam już skorupki z np. 10 jaj, przystępuję do prania. Woreczek trzeba oczywiście szczelnie zamknąć, by jego zawartość nie uszkodziła pralki oraz osłon. Gdy będziesz pewna, że nic z niego nie wypadnie, włóż go do bębna i włącz urządzenie.

To bardzo ciekawa metoda, która daje bardzo dobre efekty, więc zdecydowanie polecam ją przetestować. Oczywiście jest nietypowa i nieco kontrowersyjna, jednak najważniejsze, że działa!

Jak wybielić firanki w pralce? Skorupki jaj
Wybielanie firanek w pralce skorupkami jaj to babciny sposób, który jak się okazuje, jest niezwykle skuteczny!

Czy jeszcze w jakiś sposób możesz wybielić swoje firanki?

Poznałaś już najskuteczniejsze sposoby na to, jak wybielić firanki w pralce. Zastanawiasz się, czy są jeszcze jakieś metody? Oczywiście, jednak nie będą już opierały się na praniu w pralce. A czym w takim razie? Namaczaniu w misce z wodą i odpowiednimi preparatami. Będzie to przede wszystkim amoniak oraz sok ze świeżo wyciśniętej cytryny

Wystarczy, że w przypadku tego pierwszego wykonasz mieszankę w proporcjach 1 łyżeczka amoniaku na litr wody. W drugim natomiast – sok z 1 cytryny na 1 litr cieczy. Do miski należy wtedy włożyć firany i odczekać ok. godziny. Następnie pierzesz osłony okienne i gotowe.

Pamiętaj także, że wiele preparatów do wybielania firan znajdziesz także w sklepach. Najpierw warto jednak spróbować domowych metod, które niejednokrotnie okazują się o wiele skuteczniejsze.

Wypróbuj przedstawione przeze mnie metody, a z pewnością będziesz zadowolona z efektów. Firany odzyskają swój blask i biel, a Ty nie będziesz musiała wymieniać ich na nowe!

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów