Dobre wnętrza

Ponadczasowa niebieska sofa – jakie aranżacje można stworzyć na jej bazie?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Ponadczasowa niebieska sofa – jakie aranżacje można stworzyć na jej bazie?

15.03.2024

Stylizując wnętrze na ciekawe intensywne kolory pozwalamy sobie tylko w niektórych stylach i aranżacjach. Aktualnie panująca moda na minimalizm i styl skandynawski sprawiła, że rzadko kiedy decydujemy się na użycie wyjątkowych barw, a raczej trzymamy się stonowanych szarości i bezpiecznej bieli. Wielu producentów dopasowuje się do panującej mody, ale czasem pozwalają na większą swobodę w tworzeniu wnętrza. Będą to zarówno mali rzemieślnicy czy też więksi producenci. Meble tapicerowane w niebieskim kolorze są klasyką, ale teraz nie wybiera się ich już tak często, Zobacz, jak możesz zaaranżować wnętrze płynąc pod prąd z niebieską sofą!

Jak korzystać z niebieskiego?

Na samym początku warto jest zauważyć, że niebieska sofa może być użyta w każdej stylizacji. Wszystko zależy od koloru materiału. W kompozycjach minimalistycznych będą widywane delikatne zimne błękity, a w przypadku bardziej awangardowych i odważnych rozwiązań skorzystamy z intensywnych granatów. Czy też na odwrót! Dużą rolę będzie miał również wykorzystany materiał – jedne będą wyglądać jak królewskie trony, a drugie jak przytulne łóżka. Ta różnorodność pokazuje, że każda aranżacja będzie mogła wykorzystać niebieską sofę. W końcu sofa Kalle i sofa Milo pasują do zupełnie innych wnętrz! My jednak skupimy się na stylach, które uwielbiają morskie kolory i błękity w nich królują.

Style wnętrzarskie

Przeglądając różne style zauważycie, że niebieski jest tradycyjnie wykorzystywany w aranżacjach, które ogólnie mają nawiązywać swoim charakterem do pięknego morza lub szerokiego oceanu. W innym stylizacjach niebieskie będzie silnym akcentem, który od razu rzuca się w oczy. To do rzeczy!

Styl Hampton

Ten styl na pewno kojarzycie z różnych amerykańskich filmów i seriali, których akcja ma miejsca w domach przy plaży. To skojarzenie nie jest złudne, bo właśnie z amerykańskiego wybrzeża pochodzi tej sposób aranżacji wnętrz. Domki nad oceanem, nie ważne czy wykorzystywane całorocznie jako dom, czy też miejsce na weekendowe wypady były aranżowane w charakterystyczny sposób. Kolorami, które dominowały to niebieski, beżowy, biały i szary. Wszystko w przyjemnych przygaszonych jasnych barwach, tak jakby będąc w salonie czuć się jak na piaszczystej plaży. W dodatku większość ozdób w domu nawiązywała do bliskości oceanu. Często widujemy w takich aranżacjach ozdoby ze sznurów marynarskich, muszle lub trofea rybackie.

W tak tworzonym wnętrzu idealnie sprawdzi się niebieska sofa. Aby oddać charakter takiej stylizacji wnętrza należy pamiętać, że dom powinien być bardzo przytulny. Oznacza to, że częściej widzimy tam obicia tekstylne niż skórzane, z dużą ilością puchatych poduch. Całość przykryjemy pasującymi, niebieskimi kocami. Wszystkie używane przez nas materiały są dobrej jakości, trwałe i w dużej mierze naturalne. Aby to luksusowe wnętrze wyglądało dobrze i autentycznie musimy mieć przygotowany większy budżet.

Styl śródziemnomorski

Aby dobrze zrozumieć ten styl powinniśmy się przenieść do greckich wysepek. Piękne białe domki ozdabia się niebieskimi okiennicami. Marmurowe podłogi też pewnie kojarzycie, a to dlatego, że kamień też będzie chłodził ogólnie panujący gorąc. Jeśli już macie przed oczami taki obrazek chyba wiecie jaka niebieska sofa będzie idealnie pasowała w takie wnętrze.

Po pierwsze, kolor będzie intensywny i nasycony. Wśród listy kolorów, które dobrze będą pasowały do takiego wnętrza możemy wymienić kobaltowy, błękit paryski czy tradycyjny granat. W dodatku powinniśmy pamiętać o tym, że w gorących krajach obowiązuje tradycyjna siesta. W każdym państwie może ona inaczej wyglądać. A w niektórych rejonach odchodzi się od tego zwyczaju, jednak myśląc o kanapie powinniśmy zwrócić na tą kwestię uwagę. Kanapa powinna być wygodna, tak aby móc na niej wygodnie odpocząć. Z drugiej strony nie musi być drugim łóżkiem, ponieważ czas odpoczynku i obiadu ma maksymalnie trwa 2 godziny. Czyli wybierając styl a’la grecki kupcie intensywnie niebieską sofę, na której odpoczynek będzie przyjemny. Nie trzeba jednak dokupywać setki poduszki i koców – ciepły klimat tego nie wymaga.

Pozostałe części pokoju też postarajmy zachować się w dość wąskiej gamie kolorów. Czysta biel i ciemne odcienie niebieskiego będą tutaj dobrze wyglądać. Jako, że raczej nie poszalejmy w barwach skupić możemy się na ciekawych dodatkach i fakturach. Na ciepłych wyspach widujemy często piękne kolorowe mozaiki, ciężkie drewniane meble, ale nie przesadzajmy z ozdobami. Lepiej wybrać coś ręcznie robionego i wyjątkowego niż masowo wytwarzane ozodby.

Styl morski

Styl morski w dużym stopniu przypomina styl Hampton i styl śródziemnomorski. Wykorzystuje tą samą paletę barw – odcienie niebieskiego, bieli i kremu, ale pozwala na bardziej odważne kolory w niektórych dodatkach. Popularnie wykorzystuje się tutaj marynistyczne bibeloty, takie jak figurki latarń morskich czy kotwic, których kolory mogą być odstępstwem od ogólnej zasady – popularna będzie tutaj właśnie czerwień.

Niebieska kanapa będzie się tutaj czuć jak ryba w wodzie. Oczywiście można wybrać jakąś jej wariację i zdecydować się na wzorzyste pasy czy małe kotwice. Naszym zdaniem jednak jednokolorowe morskie obicie będzie zawsze pasowało, a jeśli zależy nam na nietuzinkowych wzorach lepiej ozdobić nimi poduszki lub zasłony. Niebieska sofa może nas więcej kosztować np. zasłony w typowe dla żeglugi pasy. Wybór sofy w odcieniach fal będzie, więc bardziej zachowawczy, gdybyśmy chcieli zmienić nasze wnętrze.

Klasyczne stylizacje

Jak zdefiniować klasyczne stylizacje? Możemy powiedzieć, ze są to wnętrza, które są stylowe, ale nie można ich zaklasyfikować pod konkretny styl. W tej aranżacji nie musimy kierować się konkretnymi zasadami, schematami czy paletą barw. Jedyne co powinniśmy zrobić to wybrać pasujące do siebie elementy. We wnętrzach klasycznych raczej wykorzystuje się mniejszą różnorodność barw i materiałów. Jeśli zdecydujemy się na zakup drewnianych meble wszystkie będą wykonane w jednym odcieniu, a gdy wybierzemy niebieską sofę drobne ozdoby takie, jak ramki na zdjęcia czy świeczki kupimy w pasujących barwach.

Niebieski jest pięknym i szlachetnym kolorem, który symbolizuje spokój, harmonię, świeżość i inspirację. Wszystkie te cechy mogą określać nasz salon, więc niebieska sofa będzie tu świetnie wyglądała.

Minimalizm

Nie każdy się pewnie tego spodziewał, ale nawet minimalistyczne wnętrza mogę wykorzystać żywsze kolory. Co prawda, często barwą akcentującą jest czerwień, ale nie oznacza to, że ultramaryna czy szafirowy będzie nieodpowiedni. Należy jedynie skupić się na wyborze dobrej jakości, trwałej i wygodnej kanapy, która będzie elementem przyciągającym wzrok.

Podsumowanie

Każdy, niezależnie od wymarzonego stylu może wybrać do swojego wnętrza niebieską sofę. W zależności od aranżacji trzeba będzie wybrać odpowiedni materiał, kolor i fakturę, ale patrząc na ilość ofert różnych producentów na pewno znajdziecie coś dla siebie. W ofertach wielu producentów znajdziemy możliwość dobrania konkretnego materiału do danego modelu. Czas oczekiwania jest dłuży, ale efekt będzie idealny. W dodatku zmieniając samo obicie starej sofy możecie dać jej drugie życie. Taka wymiana u tapicera wyjdzie dużo taniej niż zakup nowej kanapy, a dobrze dobrany odcień niebieskiego wzbogaci wasz salon.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów