Dobre wnętrza

Kolor Roku Pantone – jaka barwa wygrała plebiscyt tym razem?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Kolor Roku Pantone – jaka barwa wygrała plebiscyt tym razem?

12.12.2023

Każda osoba związana w jakiś sposób z aranżacją wnętrz, pod koniec roku bacznie śledzi oficjalną stronę Instytutu Pantone. Mniej więcej w połowie grudnia ogłaszany jest bowiem zawsze nowy Kolor Roku. Jest to barwa, która ma być modna przez kolejne 365 dni i władać niemalże każdą dziedziną naszego życia. 

Odcień ten definiuje najnowsze trendy, a także jest swego rodzaju motorem napędowym. Jego znaczenie nigdy nie jest bowiem przypadkowe. Chcesz dowiedzieć się, jaki Kolor Roku Pantone ogłosił tegorocznym zwycięzcą? W takim razie serdecznie zapraszam do lektury!

Kolor Roku 2024 – Peach Fuzz, czyli „brzoskwiniowy puch”!

W roku 2024 uznano, że kolor roku to bardzo świeży i lekki odcień PANTONE 13-1023 Peach Fuzz. Nazwa „brzoskwiniowy puch” odnosi się do delikatnego koloru brzoskwiniowego, który łączy w sobie nuty pomarańczy i różu.

Instytut Pantone opisuje go jako „aksamitnie delikatny brzoskwiniowy odcień, który wzbogaca umysł, ciało i duszę swoim wszechogarniającym duchem”. Wybierając ten odcień jako barwę przewodnią roku 2024, władze organizacji chciały podkreślić, jak istotne jest dbanie zarówno o siebie, jak i o innych.

Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Pantone, wyjaśnia, że Kolor Roku 2024, Peach Fuzz, ma odzwierciedlać „wrodzoną tęsknotę za bliskością i połączeniem”. Dlatego też został uznany za barwę „promieniującą ciepłem oraz nowoczesną elegancją”.

Kolor Roku 2024 - Peach Fuzz
Odcień Peach Fuzz, uznany za Kolor Roku 2024, ma symbolizować, jak ważne jest zadbanie o siebie i o wszystkich naszych bliskich.

Co jeszcze kryje w sobie Kolor Roku 2024 Pantone?

Nie tylko troska o siebie i bliskich jest przekazem towarzyszącym kolorowi roku 2024 Pantone. Peach Fuzz to także odcień, który ma wywoływać skojarzenia ze współczuciem, dodawać otuchy i otaczać uczuciem. Jego celem jest również „łączenie młodości z ponadczasowością”.

Instytut podkreśla, że ten odcień jest niezwykle ciepły i przytulny, co doskonale komunikuje troskę, gotowość do dzielenia się uczuciami, budzi poczucie wspólnoty, zachęca do współpracy i prezentuje nowatorskie podejście. Dzięki swojej uniwersalności i zdolności do jednoczesnego oddziaływania na wszystkie zmysły, sprawdzi się doskonale we wszelkich sferach życia.

Laurie Pressman, wiceprezydentka Instytutu Pantone, dodaje, że mimo iż Peach Fuzz skupia się na wzbogacaniu i pielęgnowaniu ludzkiego doświadczenia umysłowego, cielesnego i duchowego, jest również wyrafinowaną oraz nowoczesną brzoskwinią o głębokim wymiarze. „Jej delikatna lekkość jest dyskretna, ale skuteczna, dodając piękna do świata cyfrowego”.

Można z pewnością stwierdzić, że Kolor Roku 2024 Pantone to subtelna brzoskwinia, która łączy wszystko w jedną spójną całość, a przy okazji podkreśla podobieństwa teraźniejszości i przeszłości.

Pantone Kolor Roku 2023 – Viva Magenta górą!

Za Kolor Roku 2023 została uznana barwa o bardzo ciekawej nazwie – Viva Magenta. Ciekawa jest jednak nie tylko jej nazwa. Odcień zapisywany jako PANTONE 18-1750 jest bowiem niezwykle oryginalny. To nietuzinkowe połączenie energetyzującej czerwieni z intensywnym różem. 

Jak podaje Instytut Pantone, Kolor Roku 2023 powstał dzięki czerpaniu licznych inspiracji wprost z przyrody i otaczającego nas świata. Został stworzony na bazie czerwieni koszenilowej, a więc jednego z najsilniejszych i najintensywniejszych naturalnych barwników. 

Jego główną misją jest przybliżenie każdego z nas do Matki Natury. Ma cały czas przypominać nam, że to, co najbardziej wartościowe, kryje się tuż obok nas. Jest to wręcz prawdziwy ukłon w stronę aktualnych trendów wnętrzarskich, które wyraźnie sugerują, by stawiać na ekologię. Barwa sama w sobie ma też oczywiście znaczenie czysto psychologiczne. Jest symbolem siły i żywiołowości, ale także radości oraz optymizmu – a więc wszystkiego, czego na co dzień potrzebuje każdy z nas!

Viva Magenta - Pantone Kolor Roku 2023
Viva Magenta jest odcieniem, który sprawdza się idealnie do wnętrz, a do tego niesie za sobą głębokie przesłanie.

Dlaczego akurat Viva Magenta została uznana za Kolor Roku 2023?

Kolor Roku 2023 Pantone oczywiście nie wybrał przypadkowo. Za każdą barwą, która zostaje laureatem tego prestiżowego plebiscytu, kryje się coś więcej. Jak jest w przypadku Viva Magenta? 

Wszelkie odcienie czerwieni uważane są za barwy celebrujące życie. Ze względu na swoją tonację, Viva Magenta ma jednak równoważyć śmiałość z zabawą. Kojarzona jest z buntem, ale też wyjątkową subtelnością oraz delikatnością. Jak zatem można się domyśleć, ma za zadanie zainspirować do śmiałego pokazywania swojej osobowości oraz zwiększyć poczucie własnej wartości. 

Co ciekawe, odcień ten ma być również pewnego rodzaju odskocznią od codziennego życia pełnego wyzwań oraz problemów. Tych w ostatnim czasie zgromadziło się naprawdę dużo, więc wydaje się to być wręcz istny strzał w dziesiątkę. Do tego dochodzi również fakt, że sam Instytut Pantone wyraźnie podkreślił na swojej stronie internetowej, że “Viva Magenta ma zdolność do zaspokojenia naszej zbiorowej potrzeby siły” oraz “zapewnia nam pewność i motywację, których potrzebujemy, aby przetrwać długoterminowe destrukcyjne wydarzenia”. 

Mowa tutaj o trzech latach pandemii, kryzysach gospodarczych, wojnie oraz postępujących zmianach klimatu. Patrząc na Viva Magenta w ten sposób, aż nie da się zakwestionować słuszności jej wyboru na Kolor Roku 2023, prawda?

Kolor Roku Pnatone 2023 - Viva Magenta
Viva Magenta to ciekawy odcień czerwieni z nutą różu, który świetnie współgra z innymi odcieniami w podobnej tonacji. 

Jakie Kolory Roku Pantone doceniło we wcześniejszych latach?

Zastanawiasz się, jakie Kolory Roku Pantone uznało za zwycięzców w poprzednich latach? Zdecydowanie warto je poznać, ponieważ te są wręcz na stałe zakorzenione w niektórych trendach, a do tego, co jakiś czas po prostu wraca na nie moda. 

W 2022 roku za Kolor Roku został uznany odcień PANTONE 17-3938 Very Perri. To ciekawe połączenie niebieskiego z fioletem jest niezwykle dynamiczne i radosne. Instytut podkreślał nawet wielokrotnie, że jest to jeden z najcieplejszych i najszczęśliwszych odcieni niebieskiego. Jego główny cel to pobudzenie kreatywności oraz ducha twórczości. Barwa ta miała towarzyszyć zachodzącym zmianom, takich jak chociażby próbie wyjścia z pandemii i stopniowym wracaniu do “normalnego” funkcjonowania. 

Plebiscyt Kolor Roku Pantone, a właściwie jego wyniki, nieco zaskoczyły natomiast wiernych obserwatorów w 2021 roku. Wtedy to za najmodniejsze odcienie zostały uznane aż dwie barwy. Były to kolory PANTONE 17-5104 Ultimate Gray oraz PANTONE 13-0647 Illuminating. Ten duet składał się ze skalnej szarości i bardzo żywej, wręcz słonecznej żółci. Miały symbolizować siłę i moc potrzebną do walki z pandemią oraz nadzieję na lepsze jutro.  

2020 rok przyniósł z kolei odcień PANTONE 19-4052 Classic Blue. To bardzo klasyczny i uniwersalny odcień niebieskiego, który można poniekąd uznać nawet za coś niezwykle ponadczasowego. Miał podkreślać stałość i pewność.

Wcześniej za Kolory Roku uznane zostały natomiast odcienie Living Coral (2019), Ultra Violet (2018), Greenery (2017), Rose Quartz i Serenity (2016) czy Marsala (2015).

Kolory Roku Pantone z lat 2009-2022
Kolory Roku 2009-2022 wybrane przez Instytut Pantone. Źródło zdjęcia: oficjalna strona internetowa Instytutu Pantone.

Jak wpleść Kolor Roku do swojego wnętrza?

Modne kolory zmieniają się rok do roku. Jak zatem wpleść je do swojego wnętrza, by nie trzeba było niemalże co 365 dni przeprowadzać remontu? W pierwszej kolejności zawsze najpierw zastanów się, czy dany odcień najzwyczajniej w świecie Ci się podoba. W końcu w swoim mieszkaniu to Ty masz czuć się dobrze. Nie zawsze warto ślepo podążać za trendami. Następnie spróbuj ocenić, czy barwa ta wpisze się w estetykę Twoich czterech ścian i całej aranżacji. Jeśli tak, możesz działać. Ale jak?

Przede wszystkim postaw na dodatki. To najlepsze możliwe rozwiązanie. Będziesz w stanie przetestować w ten sposób i ostatecznie utwierdzić się w przekonaniu, że ten kolor naprawdę jest dla Ciebie. Do tego drobne dekoracje nie należą do najdroższych. Możesz je wtedy wymieniać niemalże co roku. Nie poświęcisz na nie zbyt dużej części swojego domowego budżetu, a co najważniejsze – cennego czasu.

Zacznij więc od drobnych elementów wyposażenia, takich jak poszewki dekoracyjne, świece, figurki czy ramki na zdjęcia. Możesz zdecydować się również na koce i narzuty w kolorach roku czy zasłony. Ciekawym wyjściem może okazać się także dywan. Staraj się więc bazować na ozdobach, które będziesz w stanie w każdej chwili wymienić na nowe. Większe zmiany, takie jak np. przemalowanie ścian czy zakup zestawu wypoczynkowego, bardzo dokładnie przemyśl. W końcu takie rzeczy zostaną już z Tobą na zdecydowanie dłuższy czas.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów