Dobre wnętrza

Jakie akcesoria do ogrodzeń panelowych i siatki są potrzebne do montażu?

Budowa i remont

Jakie akcesoria do ogrodzeń panelowych i siatki są potrzebne do montażu?

17.07.2023

Ogrodzenia z paneli oraz siatki należą do zdecydowanie najpopularniejszych sposobów na wyznaczanie granic działek czy posesji. Z jednej strony można je postawić dość niewielkim kosztem, z drugiej stworzyć z nich całkiem estetyczną barierę. Jeśli do tego ma być solidna, trzeba zadbać o odpowiednie połączenie poszczególnych elementów ogrodzenia. Podpowiadamy, jakie akcesoria do ogrodzeń panelowych oraz siatki będą niezbędne przy montażu.

Akcesoria do ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe to nieco droższa opcja od ogrodzeń z siatki, ale jednocześnie bardziej solidna. Najpopularniejsze są przęsła z ocynkowanego lub malowanego proszkowo drutu.

Akcesoria ogrodzeniowe, które są najczęściej wykorzystywane przy montażu paneli, to obejmy. Pod tą nazwą kryją się obręcze zakładane na słupki ogrodzeniowe. Posiadają specjalne wypustki, do których skręca się poszczególne panele.

By zamontować ogrodzenie, potrzebne będą Ci trzy rodzaje obejm panelowych. Na pierwszym i końcowym słupku przykręca się solidne obejmy startowe. To elementy, które mają wypustkę na śrubę tylko z jednej strony. Bardzo istotne są także obejmy narożne, montowane na słupkach na rogach ogrodzenia. Posiadają dwie śruby, które są ułożone do siebie prostopadle. Dzięki temu mogą połączyć dwie panele na prostopadłych ścianach ogrodzenia.

Na słupkach pośrednich potrzebne będą natomiast obejmy pośrednie. Łączą dwa panele w ciągu jednej ściany ogrodzenia, ich śruby są ustawione równolegle.

Nie tylko obejmy do paneli

Akcesoria do ogrodzeń panelowych to jednak także elementy potrzebne do skręcenia obejm i paneli. Są nimi śruby, podkładki oraz książeczki. Najważniejszy w tym przypadku jest dobór śrub.

Powinny to być elementy nierdzewne ze zrywanymi nakrętkami. W ten sposób zabezpieczysz swoje ogrodzenie przed korozją, ale również możliwością rozkręcenia go przez osobę z zewnątrz.

Akcesoria do ogrodzeń z siatki

Katalog elementów do montażu i naciągania siatki obejmuje więcej produktów niż akcesoria do ogrodzeń panelowych. W tym przypadku łączenie siatki do słupków jest możliwe na kilka sposobów.

Najsolidniejszym jest zastosowanie drutu naciągowego. Montuje się go do słupków ogrodzeniowych przy pomocy obejm, choć nieco innych niż te do paneli. W tym przypadku mowa bowiem o obejmach ze śrubami M8. Posiadają specjalny otwór, przez który można przeciągnąć druty naciągowe.

Ogrodzenie z siatki znacznie umocni również tak zwany pręt startowy. Montuje się go na początku ogrodzenia, przy pierwszym słupku, przy pierwszych obejmach. Pozwala lepiej naciągnąć siatkę.

By uzyskać stabilne ogrodzenie na kilka lat, najlepiej rozciągnąć trzy druty naciągowe. Przy mocowaniu ich do słupków pośrednich najlepiej wykorzystać tak zwane przelotki. Do wyboru są akcesoria z wkrętem i bolcem. W przypadku przelotki z bolcem trzeba wcześniej wywiercić w słupkach odpowiednie otwory.

Do montażu ogrodzenia z siatki niezbędny będzie także drut wiązałkowy. Posłuży do przyczepienia siatki do drutów naciągowych z dala od słupków. Jeśli zależy Ci na czasie i oszczędnościach, możesz też przymocować nim siatkę do filarów.

Podsumowanie: jakie akcesoria do ogrodzeń panelowych, a jakie do siatki?

Jeśli przygotowujesz nowoczesne ogrodzenie posesji, potrzebne będą Ci akcesoria do ogrodzeń panelowych. Najważniejsze są obejmy startowe, narożne i pośrednie. Do tego dochodzą śruby, podkładki i książeczki. W przypadku bardziej tradycyjnych ogrodzeń z siatki elementów montażowych jest więcej. To druty naciągowe, obejmy ze śrubami M8, przelotki do drutu, pręt startowy oraz drut wiązałkowy.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów