Jaki opryskiwacz do ogrodu kupić? Na co zwrócić uwagę?

Ogród i taras

Jaki opryskiwacz do ogrodu kupić? Na co zwrócić uwagę?

07.06.2023

Sezon ogrodowy już się rozpoczął. Wiele osób już zaciera ręce i czeka, aż kupi piękne kwiaty i nowe rośliny, które upiększą wygląd każdej posesji. Jednak, aby zakupiona roślinność dobrze się rozwijała, musisz je zraszać. Jeśli masz tylko kilka gatunków w małym ogrodzie, to nie będzie problem. W dużych ogrodach sprawdzą się opryskiwacze ogrodowe

W tym artykule pokażę Ci, jaki opryskiwacz do ogrodu kupić, dlaczego warto i na co powinieneś zwrócić uwagę przed zamówieniem go online, lub udaniem się do kasy sklepowej. Czytaj dalej i wybierz najlepszy sprzęt do swojego ogrodu. 

Czym jest opryskiwacz ogrodowy?

Zacznijmy od podstaw. Opryskiwacz ogrodowy, to sprzęt, który przyda się każdemu, kto zajmuje się działką, na której ma dużą liczbę roślin. Służy głównie do zraszania kwiatów. Można go także wykorzystać do nawożenia i opryskiwania środkami chemicznymi. 

Na rynku możesz znaleźć zwykłe opryskiwacze, z pompką, którą można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a także akumulatorowe i spalinowe. W te dwie ostatnie opcje, musisz już zainwestować więcej swoich funduszy – akumulatorowe kosztują kilkaset złotych, spalinowe – nawet ponad 1000 zł. 

Jaki opryskiwacz do ogrodu kupić? Najważniejsze cechy i parametry 

Dopasuj do wielkości powierzchni

Jeśli masz niewielki ogród z kilkoma roślinami, to nie musisz wybierać drogiego sprzętu. Wystarczy mały spryskiwacz. Duża posesja, to więcej roślin do zroszenia. Wybierz sprzęt, który będzie posiadał duży kanister – w ten sposób nie będziesz musiał co chwilę dolewać wodę. 

  • do małych ogrodów – 0,5-2l. 
  • do średnich ogrodów – 5-12l
  • do naprawdę dużych ogrodów – 14-20l.

Precyzyjnie określ, ile litrów wystarczy, aby wykonać pracę na terenie całego ogrodu. Pamiętaj, że im większy kanister na wodę, tym większy ciężar będziesz nosić na plecach. Uwzględnij powierzchnię swojego ogrodu, a także liczbę roślin. 

Zwróć uwagę na dodatkowe wyposażenie 

Do zakupionego opryskiwacza często dodawane są akcesoria, które przydadzą się podczas prac. Oczywiście najlepszą opcją, będzie wybór sprzętu ogrodowego, który będzie miał ich jak najwięcej. Jednak zanim postawisz na dany produkt, zobacz, czy cena jest adekwatna do wyposażenia, oraz czy taki zakup się opłaca. Co może się znaleźć w zestawie? Dysze, filtr cieczy, lanca z wysięgnikiem teleskopowym, szelki lub sitko. 

Nie wszystkie modele na rynku mają dodatkowe elementy w swoim zestawie, dlatego warto zwrócić na to uwagę. 

Odpowiednie dysze 

Bardzo ważnym elementem każdego opryskiwacza są dysze. Ważne, aby były wykonane z dobrego materiału i nie osiadał na nich osad. Pamiętaj, aby kierować się jakością, a nie ceną. 

Dysze małych opryskiwaczy, które najczęściej stosuje się w domach lub na balkonach mogą być wykonane z tworzywa sztucznego. Natomiast ten element do dużego sprzętu i ogrodu o większej powierzchni powinien być wykonany z mosiądzu.

Duże znaczenie przy wyborze odpowiedniej dyszy ma także twardość wody. W gospodarstwach domowych z miękką wodą sprawdzą się dysze eżektorowe, a z twardą metalowe, które sprawiają, że strumień podczas pracy jest lekko odchylony. 

Regulacja ciśnienia strumienia 

Jest to jedna z najbardziej przydatnych funkcji opryskiwacza. Dzięki odpowiedniej regulacji możesz dostosować szerokości strumienia wody do sytuacji, roślin i dystansu. 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jaki opryskiwacz wybrać. Zanim zakupisz go do swojego ogrodu, dokładnie sprawdź wszystkie parametry, a także zastanów się nad przeznaczenie sprzętu – nawożeniem, zraszanie, ochrona przed szkodnikami. Postaw na urządzenie najwyższej jakości, aby służyło Ci przez wiele lat na balkonie, ogrodzie lub w sadzie. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów