Słupki ogrodzeniowe do siatki i innych ogrodzeń. W jakich odległościach je stawiać?

Ogród i taras

Słupki ogrodzeniowe do siatki i innych ogrodzeń. W jakich odległościach je stawiać?

29.03.2023

Ogrodzenie to bardzo ważny element posesji. Z jednej strony jest uzupełnieniem aranżacji, z drugiej stanowi barierę dla niepożądanych gości lub wścibskich obserwatorów. By ogrodzenie było stabilne i solidne, najczęściej trzeba je oprzeć na słupkach. Ważne, by rozmieścić je w ciągu ogrodzenia w odpowiednich odstępach. Co ile metrów stawiać słupki ogrodzeniowe do siatki, a jak gęsto do ogrodzeń panelowych i innych typów palisady? Dowiedz się więcej na ten temat!

W jakich odległościach stawiać słupki ogrodzeniowe do siatki plecionej?

Siatka pleciona, tzw. ślimakowa, to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na ogrodzenie posesji. Mimo to może stać się solidną barierą, jeśli osadzisz ją na odpowiednich słupkach.

Wytyczanie ogrodzenia należy rozpocząć od słupków początkowych – znajdą się na krawędzi ogrodzenia, przy bramie lub furtce – oraz słupków narożnych. Między nimi będą słupki ogrodzeniowe pośrednie. Ich optymalny rozstaw to 2,5 metra. W tym przypadku możesz jednak dość swobodnie manipulować odległościami, by dopasować je do warunków terenowych.

Początkowe i narożne słupki ogrodzeniowe do siatki powinny być wzmocnione słupkami podporowymi. Jeśli bok ogrodzenia jest długi, podpory przydadzą się także słupkom pośrednim. Słupki podporowe najlepiej wówczas stawiać co około 20 metrów.

Jak gęsto trzeba stawiać słupki ogrodzeniowe do siatki zgrzewanej?

Alternatywą dla siatki plecionej są siatki zgrzewane. To nieco sztywniejszy materiał, a do tego łatwiejszy w montażu – nie wymaga naciągaczy i dodatkowych drutów.

Słupki ogrodzeniowe do siatki zgrzewanej rozstawia się podobnie jak w przypadku siatki plecionej. Słupki pośrednie w ciągu ogrodzenia rozmieść więc co 2,5 metra. Nie trzeba zachowywać przy tym przesadnej dokładności, odstępstwo kilkunastu centymetrów nie będzie problemem. Co około 20 metrów potrzebne będą także słupki podporowe.

Jak rozstawiać słupki do ogrodzenia panelowego?

Panele to w ostatnich latach coraz popularniejszy pomysł na ogrodzenie domu. W tym przypadku nie ma już jednak takiej dowolności w stawianiu słupków. Odległości między nimi trzeba dopasować do szerokości paneli.

Te elementy najczęściej mają 250 lub 300 centymetrów. Do tego należy dodać szerokość samych słupków – zazwyczaj to sześć centymetrów – i minimalną odległość związaną z montażem obejm. W praktyce słupki ogrodzeniowe do paneli rozstawia się zatem w odległościach 257-258 lub 307-308 centymetrów.

Nie zawsze panele idealnie wpiszą się w długość boku Twojego ogrodzenia. Przy narożniku często trzeba będzie je przyciąć. Pamiętaj, by uwzględnić to w rozstawieniu słupków. Odległości między nimi będą w tych miejscach mniejsze.

W jakich odstępach stawiać słupki do ogrodzenia z podmurówką?

By bariera wokół posesji była jeszcze solidniejsza, warto zdecydować się na ogrodzenie z podmurówką. W ten sposób można wzmocnić i siatkę, i panele. Rozstaw słupków znacząco się nie zmienia, ale trzeba dopasować odstępy do długości podmurówki. Ważne, by słupki wpasowały się w rodzaj łączników. Przy montażu trzeba tutaj zachować dużą precyzję i uwagę.

Podsumowanie: w jakich odstępach powinny stać słupki ogrodzeniowe do siatki i innych ogrodzeń?

Odpowiedni rozstaw słupków sprawia, że ogrodzenie jest bardziej stabilne. Słupki ogrodzeniowe do siatki plecionej oraz zgrzewanej najlepiej rozstawiać co około 2,5 metra. Przy długich ogrodzeniach trzeba pamiętać, by co 20 metrów wesprzeć siatkę słupkami podporowymi.

W przypadku ogrodzenia panelowego odstępy między słupkami muszą być dopasowane do szerokości paneli. Przy tych w rozmiarze 250 cm to 257-258 cm, przy trzymetrowych – 307-308 cm. Te wytyczne nie zmieniają się przy ogrodzeniach z podmurówką. Trzeba wówczas jednak dopasować słupki do łączników.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów