Dobre wnętrza

Jakie kolory krzeseł tapicerowanych wybrać do wnętrz eklektycznych, a jakie do rustykalnych? Podpowiadamy

Salon

Jakie kolory krzeseł tapicerowanych wybrać do wnętrz eklektycznych, a jakie do rustykalnych? Podpowiadamy

06.06.2023

Styl rustykalny zdecydowanie różni się od stylu eklektycznego – można powiedzieć, że ten pierwszy bazuje na prostocie i konsekwencji, natomiast drugi to oryginalne połączenie różnorodnych elementów i koncepcji. Poniżej wyjaśnimy, czym charakteryzuje się każdy z nich i jak właściwie dobrać tapicerowane krzesła do tego typu wnętrz.

Jakie są najważniejsze cechy stylu eklektycznego? 

Eklektyzm odnosi się do łączenia ze sobą wielu elementów, które pochodzą z różnych stylów czy koncepcji. Może się więc wydawać, że eklektyzm we wnętrzach to idealny wybór dla osób, które w sumie nie wiedzą, jak powinno wyglądać ich mieszkanie, więc łączą ze sobą totalnie przypadkowe wzory, formy i kolory. Prawda jest jednak taka, że eklektyzm wymaga przemyślanych decyzji i dużego wyczucia. W innym wypadku eksperymenty aranżacyjne mogą się zakończyć chaotycznym, a nawet kiczowatym efektem.

Charakterystyczne cechy stylu eklektycznego to:

  • łączenie ze sobą różnych form oraz wzorów,
  • różnorodna kolorystyka,
  • nietypowe połączenia materiałów, 
  • nieoczywiste mieszanie ze sobą różnych stylów wnętrzarskich (np. loftowego ze skandynawskim).

Takie aranżacje wnętrz będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią standardowych rozwiązań i stawiają na nowości oraz eksperymenty. Lubią zmiany, pomysłowe rozwiązania i nie boją się podejmować ryzykownych decyzji.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Wnętrza rustykalne nawiązują do bliskości z naturą oraz tradycji. Urządzając dom w takiej stylistyce, zmierzamy do uzyskania ciepłych, przytulnych pomieszczeń, w których nie zabraknie osobistych pamiątek i dekoracji. Chcemy, aby dom wyglądał na miejsce z historią i charakterem. Co istotne, wcale nie musimy urządzać w takim klimacie całego domu lub mieszkania, możemy się ograniczyć do jednego piętra lub pokoju.

Najważniejsze cechy tego stylu:

  • nawiązanie do wiejskich klimatów,
  • naturalne materiały na podłogach, ścianach i sufitach,
  • jasna, stonowana kolorystyka wnętrz, kontrastująca ewentualnie z elementami drewnianymi (np. z belkami sufitowymi),
  • dodatki wykonane z surowego drewna, wikliny, gliny, rattanu, lnu czy bawełny,
  • dekoracje nawiązujące do tradycyjnych, ręcznych ozdób.

Tego typu wystrój docenią miłośnicy tradycyjnych wnętrz, kojarzących się z odwiedzinami u dziadków. To dobry pomysł dla osób, które ponad nowoczesny sznyt przedkładają swojskość, spokój i odpoczynek z dala od zgiełku miasta.

Jakie krzesła tapicerowane będą pasowały do tego typu wnętrz?

Ponieważ we wnętrzach rustykalnych najważniejsze są prostota i naturalność, dobrym wyborem będą meble wykonane z drewna – najlepiej, jeśli naturalne słoje będą widoczne lub gdy siedzisko będzie pokryte jasną farbą. Najpopularniejsze są krzesła tapicerowane beżowe lub białe.

Decydując się na aranżacje eklektyczne, masz większą dowolność. Do wnętrz nawiązujących do nurtu urban jungle będą pasowały krzesła tapicerowane zielone, a w tych inspirowanych Skandynawią czy nowoczesnymi klimatami sprawdzą się szare krzesła tapicerowane. Możesz postawić na modele obite welurem, aksamitem albo skórą. Rozmaite krzesła tapicerowane oferują Salony Agata – stacjonarnie i w sklepie internetowym znajdziesz warianty w wielu stylach.

Nie bój się kolorów! Zarówno pastelowe szarości, róże czy zielenie, jak i zdecydowane, ciemniejsze barwy mogą sprawić, że wnętrze zyska niebanalny charakter. Zabawa kolorami może przynieść zaskakująco dobre efekty zarówno w aranżacjach rustykalnych, jak i eklektycznych. Nie bój się eksperymentować – tapicerowane krzesła mogą być jednym z wielu elementów w stonowanych barwach albo zwracać na siebie uwagę oryginalnym deseniem i wyszukaną kolorystyką. Dzięki temu wnętrza staną się niepowtarzalne.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów