Dobre wnętrza

Jak wybrać najlepszy narożnik z funkcją spania?

Salon

Jak wybrać najlepszy narożnik z funkcją spania?

29.09.2023

 Narożnik z funkcją spania to niezwykle komfortowe rozwiązanie do salonu, na które obecnie decyduje się większość z nas. Taki mebel ma bowiem dwojakie zastosowanie – w ciągu dnia posłuży nam jako zestaw wypoczynkowy, a nocą przeobrazi się w funkcjonalne łóżko. Aby jednak być zadowolonym z wyboru i każdego ranka budzić się pełnym pozytywnej energii, należy kupić odpowiedni model narożnika. Mebel meblowi bowiem nigdy nie jest równy. W tym artykule przedstawimy więc najważniejsze aspekty, które mogą w zdecydowanym stopniu przyczynić się do naszej satysfakcji z dokonanego wyboru!

Rodzaj wypełnienia – kluczowa kwestia, jeśli zależy nam na wysokiej jakości snu

Wybierając narożnik z funkcją spania, należy w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby na temat wypełnienia mebla, na którym będziemy spędzać większość czasu w ciągu doby. To właśnie ten czynnik ma największe znaczenie, jeśli chodzi o nasz komfort oraz jakość snu. Wypełnienie nie powinno zatem zostać wybrane przypadkowo. Na ten aspekt musimy bowiem zwracać uwagę za każdym razem, gdy oglądamy dany zestaw wypoczynkowy. Warto więc wiedzieć, że wypełnienie można podzielić na miękkie, twarde i pośrednie. 

Wypełnienie miękkie – granulat, puch, pierze

Wypełnienie bardzo miękkie i miękkie to na polskim rynku zdecydowana rzadkość. Tego typu narożniki wykonuje się bowiem z granulatu, puchu, pierza lub pianki o bardzo niskiej gramaturze. Z pozoru takie rozwiązanie wydaje się wręcz idealne. W końcu kto z nas nie chciałby zapaść się w swoją leżankę i móc zrelaksować się w otoczeniu miękkich materiałów. Niestety, jak się można domyśleć, takie wypełnienie nie sprawdzi się, gdy zależy nam na funkcji spania codziennego. Nasz kręgosłup nie będzie miał bowiem prawidłowego podparcia, a cały narożnik straci swój wspaniały wygląd po kilku dniach. Miękkie materiały wypełnieniowe są bowiem bardzo podatne na odkształcenia oraz utratę swojej pierwotnej formy. 

Wypełnienie twarde – różnego rodzaju sprężyny 

Za twardymi wypełnieniami większość z nas nie przepada. Jest to jednak bardzo duży błąd. To właśnie one zapewniają nam najwyższy komfort snu oraz pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała. Oczywiście nie chodzi nam tutaj o to, aby spać na “desce”, a na odpowiednio dobranych profilowanych sprężynach typu bonell lub zig-zag. Każda noc spędzona na narożniku składającym się z takiego wypełnienia będzie niezwykle komfortowa, a my zawsze obudzimy się wypoczęci oraz pełni sił. Dodatkowo mebel posłuży nam wiele lat. Takie sprężyny nie są bowiem podatne na odkształcenia, dzięki czemu zestaw wypoczynkowy prezentuje się niemalże zawsze idealnie. 

Wypełnienie pośrednie – pianki i hybrydy

Na polskim rynku każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego też w dużej ilości narożników stosowane są pianki tapicerskie wysokiej jakości lub połączenia kilku rodzajów wypełnień (np. pianki wysokoelastycznej oraz sprężyn bonellowych). Takie materiały dają nam leżankę, która nie jest ani zbyt miękka, ani za twarda. W większości przypadków będzie zatem najlepszym możliwym wyborem. Wypełnienie tego typu odpowiednio podtrzymuje nasz kręgosłup, nie odkształca się i jest komfortowe, zarówno podczas wypoczynku w ciągu dnia, jak i podczas nocnej regeneracji pod pierzynką. Warto jednak sprawdzić, czy użyta pianka nie jest zbyt cienka oraz jaką gramaturę posiada. Najlepszym rozwiązaniem będą materiały o gramaturze powyżej 30 kg/m³.

Komfortowa leżanka – dla niebywałego wypoczynku

Kolejny ważny aspekt to wysuwana leżanka. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć trzy czynniki, które mają największe znaczenie, jeśli chodzi o jakość naszego snu. Jakie?

Rodzaj mechanizmu rozkładania

W przypadku narożników z funkcją spania bardzo duże znaczenie ma rodzaj mechanizmu rozkładania. Teraz postaramy się wskazać, który z nich jest uważany za najlepszy. W większości mieszkań znajdziemy sofy i narożniki z systemem DL, puma oraz delfin. Leżanki wysuwane w ten sposób są bowiem niezwykle komfortowe i równe, a samo rozkładanie mebla zajmie nam dosłownie kilka chwil. Nic więc dziwnego, że bardzo chętnie sięgamy właśnie po takie mechanizmy. 

Wielkość powierzchni spania

Wybierając narożnik, na którym będziemy wypoczywać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, należy pamiętać o wielkości leżanki. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinna przypadać powierzchnia ok. 70×200 cm. Łatwo zatem obliczyć, że dla małżeństwa najlepszym rozwiązaniem będzie “materac” o wymiarach 140×200 cm. Jeśli jednak mamy taką możliwość, wybierzmy większą leżankę. W ten sposób niemalże nie będziemy odczuwać braku klasycznego łóżka sypialnianego.

Idealne łączenia i równe elementy

Narożnik po rozłożeniu musi także być idealnie równy. Chodzi oczywiście o powierzchnię spania oraz łączenia poszczególnych elementów. Wszelkie załamania czy wręcz dziury, powodują dyskomfort oraz utrudniają nam nocną regenerację. Lepiej zatem ich unikać niż później szukać kolejnego zestawu wypoczynkowego, tym razem bardziej komfortowego. 

Szary narożnik we wnętrzu

Materiał obiciowy – w tym przypadku także znaczący

Materiał obiciowy z pozoru może nie mieć zbyt dużego znaczenia, jeśli chodzi o komfort wypoczynku. Warto jednak zwrócić na niego uwagę i sięgać po tkaniny wodo– oraz plamoodporne. Dlaczego? Leżankę, na której śpimy, uzyskujemy najczęściej dzięki odpowiedniemu połączeniu siedziska oraz np. oparcia. Śpimy zatem na elementach, które są widoczne również po złożeniu mebla. Oczywiście zawsze do snu rozścielamy prześcieradło, jednak niekiedy przypadkowe plamy są nieuniknione. Lepiej zatem postawić na niebrudzący się materiał i móc spać spokojnie. 

Zabudowa leżanki – dodatkowy element, który warto sprawdzić

Choć dla wielu z nas może wydawać się to dziwne, część z nas podczas snu musi posiadać dużą przestrzeń, której nie ograniczają np. sporej wielkości boki narożnika. Jeśli zatem wiemy, że nocą często jest nam gorąco czy duszno lub po prostu nie przepadamy za “klaustrofobicznymi” miejscami, lepiej zdecydować się na otwartą leżankę. W takiej sytuacji warto sięgnąć po mechanizm rozkładania DL, w którym to oparcie tworzy leżankę oraz model z niskimi bokami lub też całkowicie ich pozbawiony. 

Pojemnik na pościel – porządek i miejsce do przechowywania

Skoro nasz narożnik będzie każdej nocy zamieniał się w łóżko, warto zadbać o to, aby posiadał wbudowany pojemnik na pościel. Taka komora umożliwi nam przechowywanie kołder oraz poduszek, a także innych niezbędnych podczas snu akcesoriów. Co ciekawe, w nowoczesnych modelach, coraz częściej znajdziemy więcej niż jedną skrytkę. Dzięki temu narożnik staje się jeszcze bardziej funkcjonalny, a my nie musimy się martwić, gdzie pomieścić koce, poduszki czy narzuty. Dbamy zatem w ten sposób o swój komfort oraz porządek w całym mieszkaniu. 

Funkcja spania - narożnik do wnętrza

Wielkość mebla za dnia i w ciągu nocy

Rozmiar i ogólny gabaryt mebla ma zawsze bardzo duże znaczenie. W przypadku modeli z funkcją spania oczywiście niezwykle istotna jest długość i głębokość siedziska, czy też wysokość oparcia. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak to, jak dużą powierzchnię zajmuje złożony i rozłożony narożnik. Czasem może bowiem okazać się, że po wysunięciu leżanki wręcz niemożliwe będzie komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu. Przez to możemy czuć się zawiedzeni i nasz wybór nigdy nie będzie uważany przez nas za najlepszy z możliwych. Sprawdźmy zatem wymiary narożnika pod każdym możliwym względem. 

Design narożnika oraz własne odczucia

Na koniec zostawiliśmy dość ważny podpunkt. Aby być zadowolonym ze swojego narożnika z funkcją spania, mebel ten musi się nam również podobać. Nie kupujmy zatem na siłę pierwszego lepszego modelu, który pasuje nam pod względem np. wypełnienia czy wielkości leżanki. Poświęćmy na szukanie idealnego narożnika nieco więcej czasu, jednak sprawmy, by ten wyróżniał się dodatkowo oryginalnym designem czy kolorem. Wtedy satysfakcja jest wręcz gwarantowana!

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów