Jakie są podstawowe zasady segregowania odpadów?

Funkcjonalne mieszkanie

Jakie są podstawowe zasady segregowania odpadów?

22.05.2023

Coraz większa świadomość społeczna wiąże się z koniecznością odpowiedzialnego zarządzania odpadami komunalnymi. Segregowanie śmieci pozwala na skuteczne odzyskanie nawet kilku ton surowców rocznie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, o czym pamiętać podczas codziennego wyrzucania odpadów. 

Większość produkowanych przez gospodarstwo domowe śmieci nadaje się do ponownego przetworzenia. Plastikowe opakowania, metalowe puszki oraz kartonowe pudełka z powodzeniem mogą zostać odzyskane i wykorzystane. Głównym celem recyklingu jest oszczędzanie ograniczonych surowców. Codzienny recykling znacznie ułatwiają kosze do segregacji. Dziś poznasz odpowiedź na pytanie, jak je wybrać! 

Jak prawidłowo segregować odpady?

Podstawową zasadą recyklingu jest oddzielanie odpadów, które nadają się do ponownego przetworzenia od tych, które nie mogą zostać ponownie wykorzystane. Do pierwszej grupy należy przede wszystkim: metal, szkło, tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. Jednocześnie oddzielne składowanie wszystkich wymienionych materiałów pozwala uzyskać najwyższą jakość tworzywa, przeznaczonego do dalszego wykorzystania.

Kontenery miejskie oznaczone są przy tym stosownymi kolorami. Do tego w odcieniu żółtym, możesz umieścić metale i tworzywa sztuczne, w niebieskim papier oraz w zielonym szkło. Brązowy śmietnik z kolei przeznaczony jest na składowanie produktów biodegradowalnych na kompostownik. Codzienny recykling znacznie ułatwiają odpowiednie kosze na śmieci, które znajdziesz w licznych sklepach, takich jak stojaknarower.pl, w którym dostępny jest szeroki wybór przydatnych akcesoriów do domu i pracy.

Jaki kosz na odpady wybrać do domu?

W gospodarstwach domowych warto stawiać na mniejsze śmietniki z kilkoma przedziałkami, które ułatwią składowanie różnych tworzyw. W zależności od możliwości lokalowych można zdecydować się na modele dwu- lub trzykomorowe. Wiele z nich posiada przy tym oznaczenia kolorystyczne analogiczne do kontenerów miejskich, co ułatwia odnalezienie właściwego śmietnika. 

Na rynku dostępne są jednak także śmietniki jednokolorowe, które idealnie wpisują się we współczesne standardy aranżacyjne. Nie zakłócają tym samym minimalistycznego i surowego wystroju kuchni. Odpowiednie kontenery możesz postawić również w ogrodzie lub w garażu w zależności od swoich potrzeb.

Jaki kosz na śmieci sprawdzi się w pracy?

Każdy przedsiębiorca powinien zadbać o segregację śmieci w miejscu pracy. W mniejszych lokalach usługowych sprawdzą jedno- i dwukomorowe kosze na śmieci, z których będą mogli korzystać zarówno klienci, jak i pracownicy biura. Najlepiej wybierać śmietniki na plastik i papier. To właśnie ten rodzaj odpadów dominuje bowiem we wspomnianych przestrzeniach.Prowadzisz restaurację? Chcesz ułatwić recykling w swoim lokalu gastronomicznym? Wybierz dedykowane kosze na śmieci dla gastronomii. Te wielofunkcyjne kontenery pozwalają na gromadzenie nawet 120 l odpadów. Największe z nich posiadają 5 komór, które znacznie ułatwią codzienną pracę barów i restauracji.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów