Dobre wnętrza

Jak wyczyścić materac? Praktyczny poradnik

Sprzątanie

Jak wyczyścić materac? Praktyczny poradnik

27.04.2023

Każdego dnia spędzasz w swoim łóżku przynajmniej 6-8 godzin. Wiadomo zatem, że znajdujący się na meblu materac może w tym czasie ulec zabrudzeniu. Gromadzi się przecież na nim kurz, złuszczony naskórek, który jest świetnym pożywieniem dla roztoczy, a także niekiedy powstają na nim plamy czy zacieki – np. z potu. Raz na jakiś czas warto więc pamiętać o tym, by przeprowadzić dokładne czyszczenie materaca. Dzięki temu zapewnisz sobie zdrowe i komfortowe warunki do snu. 

Jednak jak wyczyścić materac, by skutecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń, a do tego go nie zniszczyć? Zapraszam na poradnik, w którym przedstawię kilka niezwykle przydatnych patentów.

Czyszczenie materaca – kilka ważnych wskazówek na początek

Zanim zacznę przedstawiać konkretne metody na dokładne wyczyszczenie materaca, chciałabym na początek poruszyć kilka najważniejszych kwestii związanych z taką czynnością. Jakich?

Przede wszystkim pamiętaj, by o względach higienicznych myśleć już na etapie kupowania dla siebie nowego materaca. To, jaki wybierzesz, ma bowiem ogromne znaczenie. Planując zakupy, przeglądaj przede wszystkim propozycje ze zdejmowanym pokrowcem. Dzięki temu materiał okalający całość będziesz w stanie idealnie wyczyścić bez większych problemów. Po prostu wrzucisz go do pralki i gotowe. 

Zdecydowanie warto rozglądać się także za materacami z dodatkową powłoką antybakteryjną. Takie modele znajdziesz przede wszystkim na https://plantpur.pl. Wykończenie posłań jest w tym przypadku wzbogacane mikrobiologicznymi i pro-biotycznymi warstwami. Te skutecznie blokują rozwój grzybów, bakterii oraz roztoczy. Masz wtedy pewność, że śpisz w higienicznych warunkach, a czyszczenie materaca będziesz w stanie nieco odłożyć w czasie.

Świetnie sprawdzają się także rozwiązania dwustronne, które można obracać z boku na bok. Wtedy, gdy nie będziesz mieć czasu na czyszczenie swojego posłania, obrócisz materac na drugą stronę i gotowe. Oczywiście to doraźna metoda, ale jak to mówią, zawsze coś.

Zabierając się natomiast za usuwanie plam, kurzu itp. z materaca, pamiętaj natomiast, by nigdy nie używać do tego zbyt dużej ilości wody. Nasiąknięte posłanie będzie bardzo długo schnąć, a wilgoć znajdująca się w jego głębokich warstwach to idealna okazja na rozwój grzybów. Jeśli będziesz używać wody, postaw jedynie na kilka kropel. To w zupełności wystarczy.

Dodatkowo, jeśli pojawią się na materacu widoczne plamy, które wiesz, że mogą być ciężkie do usunięcia, działaj tak szybko, jak to możliwe. Im prędzej zajmiesz się wywabianiem zabrudzeń, tym większa szansa na ich skuteczne zniwelowanie.

Dobra, to chyba już wszystkie najważniejsze informacje, które chciałam podkreślić na samym początku. Możemy więc przejść do czyszczenia posłania.

Jak wyczyścić materac? 7 najlepszych sposobów

Metod na skuteczne wyczyszczenie materaca jest kilka. Przedstawię te, które są według mnie najlepsze i te, które oczywiście sama testowałam. W celu uzyskania idealnego efektu zalecam łączyć ze sobą wymienione patenty. Wtedy będziesz mieć pewność, że śpisz w czystym i niezwykle komfortowym otoczeniu, wolnym od zabrudzeń i wszelkich “nieprzyjaciół”. 

1. Odkurzanie

Zastanawiając się, jak wyczyścić materac, w pierwszej kolejności warto postawić na jego regularne odkurzanie. Taką czynność możesz wykonać tak naprawdę za każdym razem, gdy sprzątasz swoją sypialnię. Dzięki temu z pewnością przedłużysz świeżość swojego posłania i będziesz mieć pewność, że śpisz w higienicznych warunkach.

Odkurzanie pozwala oczywiście pozbyć się głównie kurzu, ale też piasku, resztek pożywienia czy tego, co przenoszą pod łapkami zwierzęta domowe (jeśli pozwalasz im wylegiwać się na swoim łóżku). Warto więc nawet każdego dnia w ten sposób lekko oczyścić swój materac. Użyj do tego niskiej mocy urządzenia oraz specjalnej szczotki z włoskami. Dzięki temu z pewnością nie uszkodzisz żadnego elementu.

2. Wietrzenie

Wietrzenie to może nie do końca czyszczenie materaca, jednak zdecydowanie warto o tym pamiętać. Jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne, wystaw swoje posłanie na zewnątrz. Możesz położyć je na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Ważne oczywiście, aby coś podłożyć pod materac – np. koc. Ten uchroni przed go przed innymi zabrudzeniami, które czyhają na zewnątrz.

Co jednak daje wietrzenie materaca? Przede wszystkim pozwala usunąć z niego nadmiar wilgoci. Ta pojawia się w posłaniu oczywiście głównie przez nocne pocenie, które swoją drogą, jest naturalnym zjawiskiem. A jak wiadomo, nadmiar wilgoci może przyczynić się do rozwoju pleśni oraz grzybów wewnątrz materaca. 

Co ciekawe, wietrzenie warto przeprowadzić zarówno latem, jak i zimą. Ważne, tylko aby nie wystawiać posłania na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wtedy całość niestety może zżółknąć.

3. Pranie pokrowca

Jeśli chodzi już o tę właściwą część czyszczenia materaca, niezwykle skuteczną metodą jest zdjęcie z niego pokrowca i wypranie go w pralce. Jeśli więc masz model, w którym możesz zdjąć osłonkę, skorzystaj z tego. Upewnij się jednak najpierw, jakie są zalecenia producenta. Na wszytej metce lub dołączonej do zakupów instrukcji powinna znaleźć się informacja, w jakiej dokładnie temperaturze możesz wyprać pokrowiec. 

Jeśli nie masz dostępu do zaleceń, lepiej dmuchać na zimne. Ustaw wtedy program do delikatnych tkanin, temperaturę 40 stopni Celsjusza oraz wirowanie na niskich obrotach (ok. 600-800). Do prania dodaj proszek, a po zakończeniu cyklu dokładnie całość wysusz. Zanim założysz pokrowiec z powrotem na materac, upewnij się, że ten jest całkowicie suchy. 

4. Czyszczenie myjką parową

Pranie pokrowca materaca to sposób na pozbycie się powierzchownych zabrudzeń. Co zatem zrobić, aby dotrzeć w głębsze warstwy posłania? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się myjka parowa, generator pary lub żelazko z funkcją jej wyrzutu. Wysoka temperatura, którą emitują te urządzenia, skutecznie zabije wszelkie zarazki, bakterie oraz drobnoustroje. Do tego nie namoczysz całości zbyt mocno wodą. 

Warto więc posłużyć się którymś z tych urządzeń, jeśli chcesz mieć pewność, że usuwasz wszelkie możliwe zanieczyszczenia. Zakup myjki parowej będzie wręcz obowiązkowy, jeśli Ty lub ktoś z członków Twojej rodziny jest alergikiem. To tak naprawdę jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się alergenów z wnętrza materaca.

Czyszcząc posłanie myjką, możesz postawić na samą parę wodną lub parę wodną z dodatkiem specjalnego środka do prania tapicerki. 

5. Działanie światłem UV

A jak wyczyścić materac dogłębnie, jednak bez użycia pary? Świetną alternatywą są odkurzacze ze światłem UV. Oczywiście wiem, że nie każdy z nas ma takie rozwiązanie w domu. Do tego modele te są dość drogie. Jeśli jednak masz taki sprzęt, koniecznie wykorzystaj go do “prania” posłania. Światło UV skutecznie zabija wszelkie organizmy i zabrudzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Przeprowadzisz w ten sposób poniekąd dezynfekcję swojego materaca. 

Ponownie jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich alergików oraz osób, którym zależy na niezwykle wysokiej higienie snu. Zasada czyszczenia jest oczywiście prosta – włączasz światło UV i odkurzasz całe posłanie kawałek po kawałku.

6. Zasypanie materaca sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu w domowym zaciszu. Wykorzystuje się ją zarówno do pieczenia, jak i do sprzątania. Co ciekawe, świetnie nadaje się do czyszczenia posłania. Dzięki niej idealnie je odświeżysz, a także zabijesz wszelkie drobnoustroje.

Jak jednak wygląda czyszczenie materaca sodą oczyszczoną? Wystarczy posypać nią całą powierzchnię posłania. Warstwa ma być jednak dość cienka, więc warto w tym przypadku wykorzystać sitko. Teraz zostaje już tylko zostawić tak preparat na ok. 15-30 minut, a następnie całość dokładnie odkurzyć. I gotowe!

7. Usuwanie ciężkich plam domowymi bezpiecznymi detergentami

Wyżej wymienione metody świetnie radzą sobie z usunięciem powierzchownych zanieczyszczeń na materacu, ale też kurzu, piasku czy nawet drobnoustrojów, bakterii oraz alergenów. Może jednak zdarzyć się tak, że na posłaniu pojawią się ciężkie do usunięcia plamy. Wtedy chociażby myjka parowa nie zawsze idealnie sobie z nimi poradzi. 

Gdy plama nie chce zejść lub widzisz od razu, że może być problem z jej usunięciem, sięgnij po specjalne preparaty do takich zabrudzeń. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku produkty, które każdy z nas ma tak naprawdę w swoim domu. Jakie?

Przede wszystkim będzie to ponownie soda oczyszczona. Połącz ją z niewielką ilością wody, tak aby powstała papka. Następnie nałóż ją na plamę, odczekaj ok. 30 minut, a potem przetrzyj całość ściereczką. Jeśli nadmiar sody nie chce zejść, jej resztki usuń odkurzaczem. Większość plam powinna zejść w ten sposób bez większych problemów.

Równie dobrze sprawdzi się także woda utleniona. Zalej nią plamę, chwilę odczekaj (ale dosłownie 2-3 minuty), a następnie przetrzyj całość szmatką. Uważaj jednak, aby preparat ten nie dostał się do głębszych warstw materaca.

Do usunięcia plam z krwi, ale też np. z wina czy ketchupu, świetnie może sprawdzić się także sól oraz zimna woda. Zasyp zabrudzenie, przetrzyj nawilżoną ściereczką i gotowe! Ta metoda sprawdza się jednak najlepiej w przypadku świeżych plam.

Na koniec został jeszcze sok z cytryny zmieszany z wodą w proporcjach 2:1. Wykonaj taką miksturę, nasącz w niej delikatnie miękką ściereczkę, a następnie spróbuj delikatnie wywabić z jej pomocą plamę. 

Opcjonalnie możesz, zamiast soku z cytryny wykorzystać płyn do naczyń. Wtedy dolej jego kilka kropel do wody, nasącz ściereczkę i działaj!

Co jaki czas warto wyczyścić swój materac?

Wiesz już, jak wyczyścić swój materac. Zostało jeszcze dowiedzieć się, jak często to robić. Nie ma tutaj oczywiście jednej odpowiedzi. Odkurzać możesz go tak naprawdę każdego dnia. Wietrzenie zaleca się natomiast wykonać przynajmniej raz w tygodniu. Widoczne plamy najlepiej usunąć od razu, gdy tylko się pojawią. Wtedy masz szansę na to, że pozbędziesz się ich całkowicie. Posypanie materaca sodą zalecam natomiast wykonać raz na miesiąc, aby odświeżyć w ten sposób swoje posłanie.

Pranie pokrowca, a także czyszczenie materaca myjką parową lub światłem UV z kolei warto wykonywać mniej więcej co 3 miesiące. Częstsze usuwanie zabrudzeń (także tych niewidocznych gołym okiem) polecane jest natomiast w przypadku alergików. Wtedy czynności te można wykonywać nawet co miesiąc.

Najważniejsze jest jednak w tym wszystkim to, aby dopasować częstotliwość czyszczenia materaca do swoich potrzeb oraz preferencji. Do tego obserwuj, czy nie pojawiają się na nim widoczne zabrudzenia i działaj wtedy, gdy widzisz, że jest to konieczne. Wtedy z pewnością zadbasz o wysoką higienę swojego snu!

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów