Dobre wnętrza

Pokój dziecka – 6 porad, jak funkcjonalnie go zaaranżować!

Pokój dziecka

Pokój dziecka – 6 porad, jak funkcjonalnie go zaaranżować!

28.02.2023

Aranżacja pokoju dla dziecka sprawia sporo przyjemności, ale również może być dużym wyzwaniem dla rodziców. Pamiętanie o kilku ważnych kwestiach znacznie ułatwia sprawę. Jak urządzić pokój dziecka, by maluch czuł się w nim dobrze? Jakimi zasadami należy się kierować przy aranżacji przestrzeni dla pociechy? Skorzystaj z naszych wskazówek, które pomogą Ci w całym przedsięwzięciu!

1.   Wydzielenie stref w pokoju dla dziecka

Podstawą aranżacji pokoju dziecięcego jest wydzielenie odpowiednich stref:

  • Do spania – należy zadbać o wygodne łóżko, którego lepiej nie umieszczać obok biurka czy regału z zabawkami. W sytuacji, gdy nie masz do dyspozycji zbyt dużej przestrzeni, możesz zdecydować się na zakup piętrowego łóżka, a pod nim urządzić kącik do zabawy.
  • Do zabawy – miejsce rozrywki powinno być prawidłowo oświetlone, podobnie jak strefa do nauki. Ponadto nie zapominaj o zapewnieniu dziecku odpowiedniej ilości pudełek, do których pociecha bez problemu schowa zabawki. Warto również zainwestować w dobrej jakości komodę.
  • Do nauki – podstawą tej przestrzeni jest wygodne biurko oraz krzesło najlepiej regulowane, aby móc dostosowywać wysokość do rosnącego dziecka.

2.   Wybór kolorystyki

Wybór kolorystyki pokoju dziecięcego jest bardzo ważną kwestią. Jak pomalować pokój dla dziecka? Przede wszystkim wszystko zależy od wieku pociechy. W przypadku tych najmłodszych warto pamiętać, że dzieci do lat trzech nie widzą pastelowych barw. Wówczas lepszą opcją będzie zdecydowanie się na kontrastowe i nieco żywsze zestawienie. Błękit sprzyja koncentracji, a jasna zieleń doda dziecku optymizmu. Z kolei żółć z pewnością pozytywnie wpłynie na kreatywność. Nie zapominaj jednak, że przestrzeń do wypoczynku powinna być bogactwem delikatnych wyciszających barw.

3.   Zapewnienie bezpieczeństwa

Przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego musisz kierować się kwestią bezpieczeństwa. Zwróć więc uwagę na trwałość, stabilność, wytrzymałość łóżka, szafy i reszty wyposażenia. Co więcej, w przypadku mebli o wysokości większej niż 60 cm zaleca się ich przymocowanie do ściany. Uważaj także na wystające ranty czy ostre krawędzie – zabezpiecz je w odpowiedni sposób.

4.   Dobry sen i skupienie

Małe dziecko potrzebuje dobrej jakości snu. Z tego względu rodzice powinni zadbać o prawidłowe warunki do spania. Przede wszystkim pomyśl więc o wygodnym materacu, który z pewnością pomoże w zbudowaniu komfortu w pokoju dziecięcym. To bardzo ważna kwestia mająca wpływ nie tylko na wygodę, ale i zdrowie pociechy.

Ponadto skup się na innym czynniku pozwalającym zadbać o spokojny sen – ciszy. Przy aranżacji pokoju dziecięcego, postaraj się, aby pomieszczenie znajdowało się z dala od głośnych dźwięków dochodzących z podwórka lub ulicy. Dodatkowo poleca się zakup wygłuszających mat i paneli, które wykorzystuje się do obłożenia cienkich ścian. W utrzymaniu ciszy i zachowania spokojnego snu dziecka pomocne mogą okazać się również ciche prowadnice w szufladach. Jest to przydatne zwłaszcza w godzinach wieczornych, gdy rodzic musi wsadzić lub wyjąć coś z szuflady, a nie chce obudzić słodko śpiącego malucha.

5.   Pobudzenie kreatywności

Aranżując pokój dziecka, nie możesz zapominać o tym, aby wystrój pomieszczenia pobudzało wyobraźnię pociechy. Kreatywność jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju malucha. Z tego względu należy obserwować swoje potomstwo i wiedzieć, czym zaczyna się interesować, by móc przełożyć to na dopasowanie wyposażenia. Namiot na środku pokoju, gdzie dziecko może mieć swoją bazę czy gwiezdny sufit, który ułatwi zasypianie – pomysłów jest wiele. Koniecznie pomyśl również o zakupie tablicy, dzięki której pociecha rozwinie swoje umiejętności artystyczne. 

6.   Oświetlenie

Dobierając meble, kolorystykę pokoju dla dziecka, należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Dzięki temu zadbasz o kondycję wzroku malucha. Oczywiście w dziecięcym pokoju musi znaleźć się lampa sufitowa, biurkowa. Ponadto warto wzbogacić pomieszczenie w lampkę przy łóżku i dobre oświetlenie strefy zabaw. Możesz zdecydować się na proste tradycyjne modele czy też przypominające ulubioną postać z bajki. Najważniejsze natomiast jest to, aby zapewnić prawidłową ilość światła.

Szukając inspiracji oraz fachowców do stworzenia pokoju dla dziecka, warto skorzystać z Platformy Woodlove.to. W tym miejscu możliwe jest stworzenie wszelkich projektów od podstaw, a następnie zlecenie ich wykonania odpowiednim specjalistom.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów