Dobre wnętrza

Blaty akrylowe – wady i zalety

Kuchnia

Blaty akrylowe – wady i zalety

24.02.2023

W tej chwili nowoczesna i funkcjonalna kuchnia, to przede wszystkim montaż różnego rodzaju blatów. Zarówno jako pokrycie dolnych szafek, jak i montaż tak zwanych wysp. Projektując kuchnię z jadalnią dla mniejszej rodziny, także często stawia się na postawienie nieco szerszego blatu, który może służyć nie tylko do przygotowywania potraw, ale też wspólnych posiłków. Blaty akrylowe idealnie wpasowują się w taką przestrzeń, tworząc w zależności od projektu surowe sterylne wnętrze albo ciepłą, rodzinną kuchnię.

Co to są blaty akrylowe?

Akryl to wyjątkowo twarde i wytrzymałe tworzywo sztuczne. Używane jest w wielu różnych branżach. Wykorzystanie jego łączy się nie tylko z tym, że jest odporne i estetyczne, ale także bez problemu, w razie potrzeby można przedmioty wykonane z akrylu naprawiać.

Blaty akrylowe to po prostu powierzchnie z tworzywa sztucznego pokrywającego najczęściej płytę wiórową. Jednak w przeciwieństwie do blatów z płyt typu MDF pokrytymi laminatem, powierzchnia ich w żaden sposób nie dopuszcza do przedostawania się wody wewnątrz, dzięki czemu nie ma się co martwić o ewentualne napuchnięcia czy rozwarstwianie.

Dodatkowo materiał akrylowy może imitować najróżniejsze powierzchnie, także te kamienne z marmuru czy granitu, jednocześnie nie posiadając ich wad, takich jak waga czy zimna powierzchnia.

Zalety blatów akrylowych

Blaty akrylowe są odporne na wysokie temperatury, dlatego można na nich spokojnie stawiać gorące kubki czy miski. Ponadto nie wchodzą w reakcje chemiczne i nie płowieją. Dzięki swojej gładkiej powierzchni są łatwe w utrzymaniu w czystości. Akryl pozwala na montaż bezspoinowy, przez co można stworzyć aranżację poziomą i pionową wyglądająca jak jedna tafla. Co ważne są łatwe w naprawie w przypadku wyszczerbień lub zrobienia rysy nożem, czy innym ostrym przedmiotem.

Należy też pamiętać o wspomnianej wcześniej cesze takiej, że w przeciwieństwie do blatów wykonanych z takich kamieni jak marmur, granit czy piaskowiec, blaty akrylowe są przyjemne w dotyku i mają pokojową temperaturę.

Możliwości doboru blatu wykonanego z akrylu także są większe ze względu na to, że są produkowane w całej palecie barw i wzorów.

Czy blaty akrylowe mają wady?

Wysokiej jakości blaty akrylowe to zdecydowanie strzał w dziesiątkę do każdej kuchni. Jedyne, na co trzeba uważać to to, że w przeciwieństwie do blatów kamiennych, można je porysować albo zmatowić stawianiem na nich przez dłuższy czas przedmiotów, takich jak ciężkie naczynia o wyjątkowo szorstkim dnie. Jednak nawet domowe polerowanie może doprowadzić je do wcześniejszego połysku.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów