Dobre wnętrza

Jak wybrać obraz do jadalni?

Dodatki i akcesoria

Jak wybrać obraz do jadalni?

21.02.2023

Zazwyczaj każda dekoracja wnętrz jest przemyślanym dodatkiem, który dzięki nowoczesnym zaawansowanym technologiom produkcyjnym można dopasować do indywidualnych potrzeb przyszłego właściciela dekoracji. To sprawia, że obrazy stają się cenniejsze i bliższe osobom je zamawiającym, i nabierają sentymentalnego charakteru. Jaki zatem obraz najlepiej sprawdzi się w jadalni?

Styl dekoracji

Samo wnętrze ma znaczenie, a w szczególności panujący w nim styl aranżacyjny. Warto zdecydować się na obraz, który swoimi gabarytami bądź ilością jego elementów składowych będzie pasował kolorystycznie do tego wnętrza.

Jeżeli pomieszczenie emanuje nowoczesnością, bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie zestaw obrazów do mieszkania z zadrukowanymi bokami, których nie trzeba oprawiać. Ich kolor przewodni może nawiązywać do barwy ścian, czy kontrastować z meblami jadalnianymi. Warto także zastanowić się nad opcją o soczystej kolorystyce, która może dodatkowo pobudzać zmysły i wyostrzyć apetyt.

Wielkość i proporcje obrazu do jadalni

Te dwa parametry zależne są od wolnej przestrzeni na wybranej ścianie oraz od wielkości samego pomieszczenia. Duże znaczenie w tym przypadku ma proporcjonalność. Kluczowa zasada jednoznacznie wskazuje jednak na wybór dużego obrazu do przestronnej jadalni, dzięki czemu będzie miał dekoracyjny charakter i nie zniknie niezauważony pośród wielu innych elementów wyposażenia.

Kolor i motyw przewodni

Osobiste preferencje to klucz do stworzenia aranżacji spójnej i harmonijnej, tożsamej z charakterem i usposobieniem właścicieli mieszkania. W związku z tym dobór kolorystyki i motywu przewodniego obrazu będzie bardzo indywidualną kwestią.

Najczęściej jednak charakter i przeznaczenie pomieszczenia zachęca do wyboru tematu martwej natury przedstawiającej owoce, warzywa bądź kawę, czy wino w towarzystwie winogron i deski serów. Mowa tutaj zarówno o reprodukcjach i replikach, jak i również o grafikach, czy zdjęciach wykonanych przez właściciela obrazu, który chce, aby dostarczony przez niego motyw znalazł swoje odzwierciedlenie na kanwie.

Inni natomiast całkiem odbiegają od tematyki jedzenia, kierując się abstrakcyjnymi wzorami i feerią barw, które nastrajają do posiłku.

Obrazy wieloczęściowe

Dużym zainteresowaniem cieszą się obrazy wieloczęściowe jak np. tryptyki, które są ciekawą formą przedstawienia sztuki dekorującą ścianę jadalni. Decydując się na taki obraz, można optycznie powiększyć przestrzeń i nadać jej wyjątkowego, nietuzinkowego, niepowtarzalnego wizualnego charakteru, a poszczególne części powiesić w dowolnej konfiguracji, jeżeli pozwala na to wydrukowana grafika.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów