Ogród wertykalny w firmie. Pomysł pełen zalet czy fanaberia?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Ogród wertykalny w firmie. Pomysł pełen zalet czy fanaberia?

13.02.2023

Naturalna zieleń pełni ważną funkcję w życiu człowieka. Nie bez powodu wielu z nas lubi otaczać się roślinami, a najlepszy i najpełniejszy wypoczynek odbywa się zwykle na łonie natury. Eksperci przekonują również, że zieleń w naszym otoczeniu dobrze wpływa na naszą wydajność i koncentrację. Wielu pracodawców zastanawia się więc, jak wprowadzić ją do swoich firm. Hitem designerskim stał się mech na ściany, a kroku dotrzymują mu ogrody wertykalne. Coraz więcej osób przekonuje się do zalet tego pomysłu.

Czym jest ogród wertykalny? 

To nic innego, jak ogród w pomieszczeniu. W specjalnych konstrukcjach na ściankach sadzi się rośliny, które są dostosowane do tego, aby przeżyły bez wody, nawożenia, przycinania i słońca. Zielone rośliny są wcześniej stabilizowane. Co to znaczy? 

Nic innego, jak zatrzymanie czasu. Przechodzą przez odpowiednie procesy, które zatrzymują starzenie się roślin. Dzięki temu możesz cieszyć się zawsze piękny ogrodem w swojej firmie bez dbania o niego przez cały czas i pilnowania, aby ilość wody, nawozu i światła była odpowiednia. To idealna propozycja dla firm. Oczywiście będzie taka ozdoba będzie kosztowała więcej, niż zwykły kwiatek, ale będzie samoobsługowa i zachowa swoje barwy i doskonały wygląd przez wiele lat.

Ogród wertykalny w firmie – dlaczego warto?

O pozytywnych cechach roślinnej zieleni w siedzibie firmy trzeba przekonywać coraz mniejszą liczbę ludzi. Większość zdaje już sobie sprawę, że w pomieszczeniach pozbawionych naturalnych akcentów trudniej nam się skupić. Pogarsza się w nich także nasze samopoczucie. Dzięki obecności roślin w przestrzeni pracy łatwiej i szybciej możemy się natomiast wyciszyć, a w powietrzu znajduje się więcej tlenu. Co ważne, jednocześnie we wnętrzu spada wskaźnik tak zwanego smogu elektromagnetycznego, który pojawia się wraz z działaniem urządzeń elektronicznych. A przecież bez nich żadna poważna firma nie może się dzisiaj obejść.

Szefowie biur przekonali się więc do tego, że warto wprowadzić do otoczenia pracowników rośliny czy nawet zdecydować się na firmowe logo z mchu. A dlaczego warto zaprosić do wnętrza naturalne akcenty akurat za pomocą ogrodu wertykalnego? Przede wszystkim dlatego, że za jednym zamachem instalujemy w pomieszczeniu cały ekosystem. W biznesie liczą się odważne decyzje, połowiczne rozwiązania nie przynoszą sukcesów. Jeśli umieścimy we wnętrzu cały ogród, dotlenimy pomieszczenie w efektywny i efektowny sposób.

Ogród wertykalny to także instalacja, która nie będzie wymagać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwieństwie do standardowych roślin doniczkowych, nie trzeba pamiętać o tym, by co chwilę ją podlewać – jest bowiem zaopatrzona w system automatycznego nawadniania, który można podłączyć do źródeł wody oraz odpływu. Aby dekoracja wyglądała pięknie cały czas musisz jej trochę pomóc. Dowiedz się jak pielęgnować ogród wertykalny. Odkryj praktyczne wskazówki. Postaraj się, aby ozdoba biura posłużyła Ci przez wiele lat i zachowała swój cudowny wygląd.

Taki element w biurze od razu pokazuje także, jaki jest pracodawca. Zielony kolor uspokaja, więc widać, że firmie zależy na dobrej atmosferz i samopoczuciu pracowników. Co więcej zapewnia w miejscu pracy optymalne warunki, oczyszcza powietrze i pełni funkcję naturalnego wskaźnika nawilżenia.

Wybór miejsca na ogród wertykalny

Ogród wertykalny świetnie wpisuje się w aktualne ekologiczne trendy. Niezaprzeczalnym atutem takiego rozwiązania będą również względy dekoracyjne. Ogród wertykalny pozwoli zagospodarować ścianę lepiej niż najbardziej wymyślna tapeta czy malunek. Naturalna zieleń to ponadczasowa klasyka, na którą nikt nie będzie narzekać.

By zapewnić roślinom umieszczonym w ogrodzie wertykalnym najlepsze warunki do wzrostu, najlepiej zdecydować się na ścianę o południowej lub zachodniej wystawie. Wówczas zapewnimy im odpowiednie naświetlenie. Trzeba też pamiętać, że ściana wybrana na tę instalację powinna być odpowiednio wytrzymała – duży ogród wertykalny może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów!

Jeśli jesteś już zadowolony z wystroju ścian w swoim biurze, wcale nie musisz rezygnować z tej formy zielonej dekoracji. Jedną z wersji ogrodów wertykalnych są bowiem zielone mobilne ścianki działowe. Takie instalacje pomogą wydzielić w biurze dodatkową przestrzeń, pozytywnie wpływając na pracujący w nim zespół.

Ogród wertykalny znajdzie swoje miejsce także w recepcji. Już na wejściu przywitasz nie tylko swoich klientów, ale i pracowników pięknym wystrojem, który zachwyci. W tym miejscu warto zdecydować się na logo firmy. Teraz na rynku jest wiele możliwości i na ścianie możesz stworzyć ogród wertykalny z nazwą Twojej firmy w innym kolorze. 

Ogród wertykalny – czy pasuje do małego biura? 

Chcesz wybrać ogród wertykalny do biura? Wspaniale. Niezależne od tego, jaką masz powierzchnię miejsca pracy, taka ozdoba sprawdzi się doskonale, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Nie musisz przecież stawiać ich na biurku czy podłodze Pionowa konstrukcja będzie tworzyć piękną i żywą dekorację, która nie będzie przeszkadzać w codziennych obowiązkach. 

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego do biura? 

Najlepiej zdecydować się na rośliny, które kwitną lub mają ozdobne liście. Dzięki temu zawsze będzie doskonale się prezentować np. bluszcze, paprocie czy trzykrotki. Najlepiej w tym zakresie skontaktować się z profesjonalną firmą, która zajmuje się takimi dekoracjami. Kompetentny pracownik na pewno pomoże wybrać odpowiednie gatunki które sprawdzą się w warunkach, które panują w budynku. 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, dlaczego warto zdecydować się na taką dekorację w swoim biurze. Nietypowa, niecodzienna i oryginalna ozdoba sprawdzi się w każdym budynku. Wybierz rośliny, miejsce i ciesz się pięknym widokiem.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów