Dobre wnętrza

Jak pielęgnować ogród wertykalny?

Porady wnętrzarskie

Jak pielęgnować ogród wertykalny?

20.02.2020

Ogrody wertykalne to coraz bardziej popularna forma dekoracji. Widujemy je nie tylko w restauracjach czy galeriach handlowych, ale coraz częściej decydujemy się na montaż takich instalacji w domu. W przeciwieństwie do sytuacji, w których wybieramy mech na ścianie w domu, ogrody wertykalne to żywe rośliny, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak zadbać o tego typu dekoracje.

Ogród wertykalny – wyjątkowa zielona ozdoba

Zanim jednak przejdziemy do najważniejszych zasad pielęgnacji ogrodów wertykalnych, warto przypomnieć, czym tak naprawdę jest tego typu instalacja. Możemy ją bowiem nazwać żywym ekosystemem w naszym mieszkaniu. To pionowa dekoracja montowana na całej ścianie lub zajmująca jedynie jej fragment. Instalacja jest wyposażona w system automatycznego nawadniania. Dzięki niej nie tylko zdobimy wnętrze naszego domu lub mieszkania, ale możemy równocześnie lepiej oczyścić powietrze we wnętrzu. W dodatku naturalny zielony kolor działa również uspokajająco, pomaga w radzeniu sobie ze stresem i rozluźnieniu po pracy czy spotkaniu.

Chcesz urozmaicić aranżację swojego biura? Stwórz ogród wertykalny w firmie. Pomysł pełen zalet czy fanaberia? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Najważniejsze zasady pielęgnacji ogrodu wertykalnego

By nasz ogród wertykalny dobrze wyglądał i bujnie się rozwijał, trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu i nawożeniu, przycinaniu roślin oraz chronieniu ich przed szkodnikami.

Nawadnianie i nawożenie

Firmy specjalizujące się w przygotowywaniu ogrodów wertykalnych zwykle oferują wybór jednego z dwóch systemów nawadniania roślin. W systemie otwartym ogród jest podłączony bezpośrednio do źródła wody oraz odpływu. System zamknięty wymaga od nas natomiast własnoręcznego uzupełniania i usuwania wody. Trzeba zwracać uwagę, by odpowiednio dopasować ilość wody do poszczególnych roślin – taki problem może pojawić się w przypadku dużych ścian. Pnącza i liście, którymi wyróżniają się ogrody wertykalne, będą wyglądać mniej efektownie również wtedy, gdy nie będziemy pamiętać o ich regularnym nawożeniu. Nie wszystkie takie konstrukcje są bowiem wyposażone w system automatycznego nawożenia.

Ochrona przed szkodnikami i przycinanie

Ładne, zielone ściany charakteryzują się gęstym rozmieszczeniem roślin. Taki układ efektownie się prezentuje, ale jest też rajem dla szkodników i chorób roślin. Dzięki bliskiej odległości poszczególnych liści i łodyg takie zagrożenia łatwiej się rozprzestrzeniają. Dlatego należy reagować już wtedy, gdy widzimy, że choroba dotyka pojedynczej rośliny, i zastosować odpowiednie środki. Szczególnym zagrożeniem mogą być choroby wywołane grzybami. Wtedy odpowiednie preparaty nie wystarczą: konieczne będzie również usunięcie chorej części rośliny.

Ładnego ogrodu wertykalnego nie uzyskamy też bez regularnego przycinania roślin. To dzięki niemu łatwiej osiągniemy pożądany rozkład roślin i ich odpowiednie zagęszczenie. Jako że w tego typu instalacjach dominują rośliny pnące oraz takie, które posiadają duże i efektowne liście, z czasem ogród może rozwinąć się do zbyt dużych rozmiarów. Wtedy bez przycinania i skracania pędów również się nie obejdzie.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów