Jak prawidłowo czyścić pokrowiec na materac?

Sprzątanie

Jak prawidłowo czyścić pokrowiec na materac?

25.05.2022

Materace wbrew pozorom są poddawane bardzo intensywnej eksploatacji. Codzienne użytkowanie sprawia więc, że pojawia się konieczność odpowiedniego zadbania o ich pokrowce. To właśnie wierzchnia warstwa materaca ma chronić jego wnętrze, a co za tym idzie, narażona jest ona na wiele zanieczyszczeń i zabrudzeń.

Co więcej, w pokrowcu materaca zbierają się również niezliczone ilości kurzu i roztoczy, które nawet mogą doprowadzić do powstania reakcji alergicznej. Wobec tego warto wiedzieć, jak poprawnie czyścić pokrowiec na materac.

Od czego zacząć pranie pokrowca na materac?

Pokrowce na materace jak np. te od drmaterac.pl zapewniają nam higienę snu. Nic więc dziwnego, że trzeba o nie odpowiednio zadbać. Zanim więc przystąpimy do czyszczenia pokrowca, koniecznie musimy zapoznać się z zaleceniami producenta. Zwykle wystarczy przeczytać metkę, z której dowiemy się, jaki sposób czyszczenia jest akceptowalny i nie uszkodzi pokrowca.

Warto zaznaczyć, że nie każdy pokrowiec może być prany w warunkach domowych. Niektóre z nich nie nadają się także do wirowania jak np. pokrowce z dodatkową warstwą pianki. Warto również sprawdzić, czy można suszyć je automatycznie. Musimy pamiętać, że niezastosowanie się do zaleceń producenta może poskutkować całkowitym zniszczeniem pokrowca, a także utratą jego właściwości.

W jakiej temperaturze prać pokrowiec na materac?

Temperatura wody, w której będzie prany pokrowiec ma ogromne znaczenie. Zbyt wysoka może doprowadzić do skurczenia się włókien, a zbyt niska nie pozwoli na usunięcie wszelkich zabrudzeń. Wobec tego ponownie warto spojrzeć na metkę producenta. Z pewnością znajdziemy tam informację odnośnie maksymalnej temperatury w której może być prany pokrowiec.

Zwykle jest to 60 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura, która nie tylko pozwoli na usunięcie zabrudzeń, ale także na skuteczną walkę z roztoczami czy innymi alergenami, które mogły w pokrowiec wniknąć. Jeśli jednak pokrowiec nie może być prany w wyższej temperaturze, zaleca się jego ekspozycję na mróz i niskie temperatury bezpośrednio przed praniem. Pozwoli to na usunięcie z niego wszystkich drobnoustrojów.

Czy pokrowiec na materac można suszyć?

Oczywistym jest fakt, że po praniu pokrowiec będzie mokry i ociekający- niektórych modeli nie można wirować! Pojawia się więc pytanie w jaki sposób najlepiej jest je wysuszyć. Modele pikowane i wykonane z pianki nie mogą być suszone w automatycznej suszarce bębnowej. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest ręczne odciśnięcie nadmiaru wody, a następnie rozłożenia pokrowca na materac i pozostawienie go do wyschnięcia. Jeśli jednak pokrowce wykonane są z innego tworzywa, niż wspomniana już pianka, to z powodzenie można suszyć je w suszarce bębnowej.

Warto się jednak upewnić, że została ustawiona odpowiednia temperatura suszenia. Musi być ona zgodna z tym, co zostało zalecone przez producenta na metce. W przeciwnym razie zbyt wysoka temperatura może uszkodzić pokrowiec i sprawić, że straci on swoje właściwości. Jeśli odcięliśmy metkę, to wybierzmy niższą temperaturę suszenia, ze względów bezpieczeństwa.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów