Okrągły stół w małym salonie – gdzie go ustawić i o czym wtedy pamiętać?

Salon

Okrągły stół w małym salonie – gdzie go ustawić i o czym wtedy pamiętać?

10.03.2022

Małe salony od zawsze uważane są za dużą przeszkodę aranżacyjną, jeśli zależy Ci na wydzieleniu w nich kącika jadalnianego. Okazuje się jednak, że dobrze zaplanowane wnętrze oraz układ mebli sprawią, że zyskasz idealną strefę do spożywania rodzinnych posiłków. Do niewielkich wnętrz polecane są głównie stoły okrągłe, które zajmują najmniejszą przestrzeń. Gdzie dokładnie znaleźć jednak dla nich miejsce i o czym wtedy warto pamiętać? Zobacz poradnik na ten temat!

Okrągły stół w centrum – rozwiązanie idealne

Niewątpliwie najlepszym miejscem na stół okrągły jest środek salonu lub części tworzącej kącik jadalniany. Dzięki temu każda osoba zasiadająca przy blacie będzie mieć komfortowe warunki. Swobodnie wysunie bowiem krzesło i będzie mogła odejść od stołu bez dotykania innych elementów wyposażenia. 

Musisz jednak pamiętać, że w takiej sytuacji trzeba mieć dość dużą przestrzeń (jak na małe wnętrze oczywiście). W innym wypadku całość może prezentować się mało elegancko. Do tego zagraci całe pomieszczenie. Jeśli jednak widzisz, że w centrum masz idealną ilość miejsca, nie ma się nad czym zastanawiać. 

Takie usytuowanie stołu jest bardzo przydatne przy blatach rozkładanych. Modele tego typu znajdziesz m.in. na https://meblepotocki.pl/. W razie konieczności przyjmiesz większą liczbę gości i wszyscy będziecie mogli spędzić czas niezwykle komfortowo.

Okrągły stół w małym salonie - w centralnym punkcie mieszkania
Okrągły stół nie musi być zawsze w centralnym punkcie całego mieszkania typu open space. Równie dobrze sprawdzi się na środku jednej z części, którą można by wydzielić, decydując się na podzielenie mieszkania na kilka mniejszych pomieszczeń. Optycznie zarysujesz w ten sposób ich ramy. 

Okrągły stół za sofą – rozwiązanie ekstrawaganckie

Ciekawym rozwiązaniem, które bardzo często stosowane jest np. w kawalerkach, jest wydzielenie miejsca na stół okrągły tuż za sofą umieszczoną w centralnym punkcie salonu. Za zestawem wypoczynkowym zyskujesz naturalnie wygrodzoną przestrzeń do spożywania posiłków. Kącik staje się bardzo praktyczny, a także przytulny. 

W większości przypadków nie będziesz blokować ciągów komunikacyjnych. Do tego osoby zasiadające przy stole nie będą utrudniać oglądania telewizji domownikom aktualnie relaksującym się w ten sposób. Cała aranżacja nabierze przy okazji luksusu oraz wyrafinowania.

Stół w pobliżu wyspy kuchennej – rozwiązanie praktyczne

Przy salonach połączonych z kuchnią stół okrągły można umieścić także w pobliżu wyspy kuchennej (o ile taką masz) lub wysuniętego blatu roboczego. Stworzysz wtedy spójne przejście między kuchnią, kącikiem jadalnianym oraz salonem. 

Przy okazji docenisz funkcjonalność takiego układu. Będziesz mógł szybko przenieść wszelkie posiłki oraz zastawę na swój stół. Wszystko będzie zawsze pod ręką. Musisz jednak sprawdzić, czy taki układ jest możliwy w Twoim wnętrzu. Wyjątkowo małe przestrzenie mogą wyglądać w ten sposób niekorzystnie. Mimo to warto spróbować, bo efekt niekiedy naprawdę zaskakuje.

Okrągły stół w rogu – rozwiązanie awaryjne

Żaden z wyżej wymienionych układów z pewnością nie sprawdzi się w Twoim wnętrzu? W takim razie sięgnij po wyjście awaryjne. Jest nim umieszczenie stołu okrągłego w rogu danego pomieszczenia. Całość nie będzie wtedy wyglądać okazale, jednak z pewnością będzie maksymalnie praktyczna. Ukryjesz blat w zakamarku, który i tak pewnie nie byłby zagospodarowany. Nie stracisz zatem zbyt dużej ilości jakże cennych centymetrów kwadratowych.

Pamiętaj jedynie, by nie dosuwać stołu do innych elementów wyposażenia. Stracisz wtedy powierzchnię użytkową, przy której mogłyby zasiąść zapewne nawet dwie osoby.  

Stół okrągły pod ścianą - rozwiązanie uniwersalne
Stół możesz umieścić w rogu, ale także pod ścianą. To dobre miejsce, jednak musisz wtedy pamiętać o nieco innym układzie krzeseł.

O czym trzeba pamiętać, ustawiając stół w danym miejscu?

Wiesz już, jakie układy najczęściej stosowane są w małych salonach z kącikiem jadalnianym. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz także samodzielnie eksperymentować i znaleźć na stół jeszcze inne miejsce. Zawsze musisz jednak pamiętać o trzech ważnych zasadach, które pokrótce teraz umówimy. 

Po pierwsze: miejsce na krzesła

Ustawiając stół w swoim mieszkaniu, zawsze bierz jeszcze pod uwagę krzesła, które mają się wokół niego znaleźć. Gdy eksperymentujesz “na żywo”, koniecznie dosuń do blatu siedziska i sprawdź, jak prezentuje się całość. Upewnij się także, czy każda osoba, wstając od stołu, będzie w stanie zrobić to w komfortowy sposób. Nie powinny przeszkadzać jej w tym ściany, inne elementy wyposażenia ani pozostali towarzysze.

Aby całość dobrze się prezentowała i była funkcjonalna, dobrze zaplanuj także rozłożenie krzeseł. To klucz do sukcesu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie masz możliwości, skorzystaj z poradnika na ten temat, dostępnego na https://wnetrzadlaciebie.com/jak-ustawic-krzesla-przy-okraglym-stole-poradnik. Dzięki niemu z pewnością znajdziesz najlepszą opcję.

Okrągły stół w salonie - zachowanie ciągów komunikacyjnych
Ustawiając stół w małym wnętrz, zawsze sprawdź, czy wszystkie krzesła da się swobodnie odsunąć od blatu. Źródło zdjęcia: strona producenta Meble Potocki.

Po drugie: zachowanie ciągów komunikacyjnych

Stół oraz krzesła nigdy nie mogą utrudniać także ogólnego poruszania się po całym pomieszczeniu. Nie stawiaj ich zatem na głównych ciągach komunikacyjnych. Upewnij się także, że nie będą przeszkadzać podczas oglądania telewizji czy chociażby otwierania balkonu. Musisz przecież poruszać się po całym mieszkaniu komfortowo i bez żadnych przeszkód. 

Po trzecie: dostęp do światła

W pobliżu stołu zawsze warto umieścić odpowiednią ilość światła. Przez to opracowanie układu mebli zaleca się już na etapie remontu. Można wtedy przeciągnąć przewody elektryczne tak, aby lampa znajdowała się nad blatem. Gdy nie jest to u Ciebie możliwe, zdecyduj się na kinkiet lub inne źródło światła, które lekko oświetli całą powierzchnię blatu.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, gdzie umieścić swój stół. Życzymy udanej i funkcjonalnej aranżacji!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów